Úvod > Aktuality > Sedm tipů na nejlepší degustační místa
Gurmánská turistika

Sedm tipů na nejlepší degustační místa

  • Vydáno30. listopadu 2021
Už jste někdy navštívili degustační expozice? Pokud ne, tak vám Kudy z nudy poradí, kde to lze nejlépe napravit! Jedná se většinou o místa sloužící k prezentaci vín konkrétního vinařského regionu nebo určitého typu vína. A kde je najdete vám prozradíme v dnešních tipech. Zavedeme vás nejen na moravské vinice, ale i do Litoměřic nebo Prahy.

Salon vín – nejlepší vína České republiky

salon vínSalon vín České republiky v podzemí valtického zámku je místo, které by měl alespoň jednou v životě navštívit každý milovník vína. Nádherně zrekonstruované a na míru uzpůsobené sklepení má jedinečnou atmosféru, a navíc tu můžete ochutnat sto nejlepších vín z Čech a Moravy. Ta se samozřejmě každý rok mění; otevřeno je celoročně kromě února, kdy se připravuje otevření nové expozice. Která vína budou vybrána pro rok 2022 zatím nevíme, už teď ale můžeme prozradit, že absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2022 se stalo víno Chardonnay barrique, EGO No. 79, 2019, výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec.
 

Enotéka znojemských vín

vínoEnotéku znojemských vín najdete samosebou ve Znojmě. Nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu v samém centru města. Ve vstupním prostoru je nejprve designová kavárna a vinárna. Za nimi jsou pak prostory, kde je možné ochutnávat vína ze Znojemské vinařské podoblasti, a to zcela samostatně. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice. Je zde k dispozici vždy 70 vín, která reprezentují a charakterizují vinařství na Znojemsku.
 

Slovácká galerie vín v Kyjově

slovácká galerie vínStylová Slovácká galerie vín se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici a nabízí vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti. Návštěvníci zde mohou ochutnat 120 vín od 18 pečlivě vybraných vinařů ze Slovácka a následně si také nakoupit přímo lahve za stejnou cenu, jako kdyby byli přímo v jejich sklepě. Slovácká galerie vín je stálou výstavní a prodejní expozicí děl slovácké malířky Lenky Jurečkové. Příjďte si u sklenky vína prohlédnout úžasné obrazy s folklorní a krajinou tematikou slováckého regionu.

 

Česká vína na litoměřickém hradě

vínoDegustační expozice v Litoměřicích se nachází v areálu gotického hradu, kde po velké a nákladné rekonstrukci vznikly multifunkční prostory s expozicí českého vinařství. To je považováno za Svatostánek českého vinařství a slouží k šíření vinařské tradice regionu, která sahá až do dob českého krále Karla IV. Součástí je pak také samozřejmě možnost degustace hlavně místních vín. Degustační prostory jsou umístěny ve sklepení s původní kamennou dlažbou a klenutými navazujícími stropy a obsahují unikátní archiv vín. Vína je možné nejenom ochutnat, ale i si je zakoupit, a navíc se o nich a celkově o našem vinařství něco dozvědět zábavnou a příjemnou formou.
 

Vynikající vína z Prahy

vinice sv. kláryAno, i Praha se má ohledně vín s čím chlubit. Vždyť jedna z nejhezčích vinic u nás je vinice sv. Kláry v areálu Botanické zahrady v Tróji. Nádherná terasovitá vinice sv. Kláry dává každý rok asi 5000 kg hroznů. V současné době je na svahu nad Trojským zámečkem zastoupeno zhruba 80 moštových a stolních odrůd révy vinné. Díky jižnímu svahu a bohatému oslunění dozrávají hrozny na zdejší vinici do výborné kvality. Zhruba 3 hektarový vinohrad produkuje jak vína odrůdová jakostní, tak vína přívlastková. Degustace se konají ve vinotéce sv. Kláry, uprostřed vinice v areálu botanické zahrady. Samotná degustace trvá přibližně hodinu a ochutnávaná vína můžete na místě zakoupit.
 

LAHOtéka vinařství Lahofer

LAHOtékaDegustace vína patří k tradici a koloritu vinařských oblastí. Vinařský dvůr Lahofer na Znojemsku nabízí všem zájemcům ochutnat vína z aktuální nabídky vinařství, která patří k nejlepším v republice. S vinnou skleničkou lze za pěkného počasí posedět i na zahrádce či ve venkovním amfiteátru s vyhlídkovou terasou. Ze všech míst je uchvacující výhled na okolní vinohrady, nedalekou siluetu města Znojma a za dobré viditelnosti i na zasněžené vrcholky rakouských Alp.
 

Vinné lahůdky pálavské oblasti ze Sonberku

sonberkSonberk je vinařství pěstující révu vyrábějící autentická bílá přívlastková speciální vína pouze z vlastních hroznů, vypěstovaných na starobylé unikátní vinici „Sonberk“ nedaleko Mikulova a Pálavy. Pěstují se tu odrůdy z geologického hlediska na tomto „terroir“ nejvhodnější – Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín, Sauvignon, Rulandské šedé… Možná jedete náhodou kolem a chcete zkusit jen pár vzorků. Nebo máte čas a chcete si sami v klidu projít celé sonberské vinné menu. Obojí je možné kdykoliv v době, kdy je zde na Sonberk otevřeno. Můžete se inspirovat degustačním listem, který dostanete u obsluhy, nebo si svoji vinnou cestu naplánovat podle vlastních chutí a užít si přitom výhled na protější Pálavu. Návštěvu jednotlivců není třeba hlásit předem, stejně jako prohlídku veřejně přístupných částí vinařství.
Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.

Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.

Další aktuality

Projekt CzechSpecials pokračuje

Již od roku 2008 jsou pod logem projektu Czech Specials-Ochutnejte Česko, certifikovány a marketingově podporovány restaurace, které dobře vaří českou kuchyni. Czech Specials je nejen certifikační značkou, ale i průvodcem po těchto kvalitních restauracích. Od roku 2022 je podpora a certifikace rozšířena i o cukrárny a kavárny, které nabízejí kvalitní české zákusky. V současné době je certifikováno 65 restaurací a 20 cukráren po celé České republice a další na certifikaci čekají.
Gurmánská turistika

Červené a sladké jahody: kam se vypravit na samosběr?

K brzkému létu patří voňavé a sladké jahody! Někdo je rád čerstvě utržené přímo do pusy, jiní milují jahodové knedlíky, dorty a další se těší na jahodovou marmeládu… ať už patříte k jakékoliv skupině milovníků tohoto ovoce, budete potřebovat místo, kde si jahody opatřit. S tím vám pomůže Kudy z nudy, které pro vás má tipy na místa, kam můžete přijet na samosběr. A pro ty, kterým se sbírat nechce, jsou připravené již natrhané košíky čerstvých plodů!
Gurmánská turistika

Kam vyrazit na letní piknik v Česku

Máte rádi letní pohodu a svůj volný čas nejraději trávíte v přírodě nebo na netradičních místech? Už se dlouho chystáte na romantické odpoledne se svou drahou polovičkou, ale stále nemůžete přijít na to, co by bylo nejlepší? Období na začátku léta přímo vybízí k pikniku v přírodě, daleko od stresu a starostí všedních dní. Pojeďte s námi…
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!
Gurmánská turistika

Cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu

Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do hradních a zámeckých krčem a restaurací aneb ve stínu i na výsluní

Také při prohlídkách hradů a zámků dostáváte hlad? Obdivujete překrásně naaranžované jídelny a rádi byste uždibovali z dobrot, věrohodně vyrobených z umělé hmoty a tím pádem žalostně nejedlých? Pro ty, které honí mlsná, přináší Kudy z nudy výběr hradních krčem a restaurací. Pojďte s námi do stínu i na výsluní!
Gurmánská turistika

Dvacítka gastroakcí, pivních a vinařských slavností, které si nenechte ujít v květnu

Festivaly, kde hraje hlavní roli dobré jídlo a pití, okouzlily Česko už před několika lety a jejich počet stále stoupá. Portál Kudy z nudy vás na ně láká pravidelně, a výjimkou není ani letošní květen. Budete se divit, kde všude se chystá královské hodování plné překvapení!
Gurmánská turistika

Čas na čaj: 10 tipů, kde si vychutnáte šálek horkého čaje

Dopřejte si chvilku klidu a šálek dobrého horkého čaje ve vyhlášených čajovnách, kde také nahlédnete do tajů čajových obřadů. Milovníci asijské čajové kultury, kteří dávají přednost tichému splynutí s přírodou mohou i se svými přáteli zavítat do některých z volně přístupných čajových pavilonů, které se nacházejí vždy na krásném místě nedaleko vody nebo lesa.
Gurmánská turistika