!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Sedm tipů na nejlepší degustační místa
Sedm tipů na nejlepší degustační místa
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Sedm tipů na nejlepší degustační místa

  • Vydáno30. listopadu 2021
Už jste někdy navštívili degustační expozice? Pokud ne, tak vám Kudy z nudy poradí, kde to lze nejlépe napravit! Jedná se většinou o místa sloužící k prezentaci vín konkrétního vinařského regionu nebo určitého typu vína. A kde je najdete vám prozradíme v dnešních tipech. Zavedeme vás nejen na moravské vinice, ale i do Litoměřic nebo Prahy.

Salon vín – nejlepší vína České republiky

salon vínSalon vín České republiky v podzemí valtického zámku je místo, které by měl alespoň jednou v životě navštívit každý milovník vína. Nádherně zrekonstruované a na míru uzpůsobené sklepení má jedinečnou atmosféru, a navíc tu můžete ochutnat sto nejlepších vín z Čech a Moravy. Ta se samozřejmě každý rok mění; otevřeno je celoročně kromě února, kdy se připravuje otevření nové expozice. Která vína budou vybrána pro rok 2022 zatím nevíme, už teď ale můžeme prozradit, že absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2022 se stalo víno Chardonnay barrique, EGO No. 79, 2019, výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec.
 

Enotéka znojemských vín

vínoEnotéku znojemských vín najdete samosebou ve Znojmě. Nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu v samém centru města. Ve vstupním prostoru je nejprve designová kavárna a vinárna. Za nimi jsou pak prostory, kde je možné ochutnávat vína ze Znojemské vinařské podoblasti, a to zcela samostatně. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice. Je zde k dispozici vždy 70 vín, která reprezentují a charakterizují vinařství na Znojemsku.
 

Slovácká galerie vín v Kyjově

slovácká galerie vínStylová Slovácká galerie vín se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici a nabízí vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti. Návštěvníci zde mohou ochutnat 120 vín od 18 pečlivě vybraných vinařů ze Slovácka a následně si také nakoupit přímo lahve za stejnou cenu, jako kdyby byli přímo v jejich sklepě. Slovácká galerie vín je stálou výstavní a prodejní expozicí děl slovácké malířky Lenky Jurečkové. Příjďte si u sklenky vína prohlédnout úžasné obrazy s folklorní a krajinou tematikou slováckého regionu.

 

Česká vína na litoměřickém hradě

vínoDegustační expozice v Litoměřicích se nachází v areálu gotického hradu, kde po velké a nákladné rekonstrukci vznikly multifunkční prostory s expozicí českého vinařství. To je považováno za Svatostánek českého vinařství a slouží k šíření vinařské tradice regionu, která sahá až do dob českého krále Karla IV. Součástí je pak také samozřejmě možnost degustace hlavně místních vín. Degustační prostory jsou umístěny ve sklepení s původní kamennou dlažbou a klenutými navazujícími stropy a obsahují unikátní archiv vín. Vína je možné nejenom ochutnat, ale i si je zakoupit, a navíc se o nich a celkově o našem vinařství něco dozvědět zábavnou a příjemnou formou.
 

Vynikající vína z Prahy

vinice sv. kláryAno, i Praha se má ohledně vín s čím chlubit. Vždyť jedna z nejhezčích vinic u nás je vinice sv. Kláry v areálu Botanické zahrady v Tróji. Nádherná terasovitá vinice sv. Kláry dává každý rok asi 5000 kg hroznů. V současné době je na svahu nad Trojským zámečkem zastoupeno zhruba 80 moštových a stolních odrůd révy vinné. Díky jižnímu svahu a bohatému oslunění dozrávají hrozny na zdejší vinici do výborné kvality. Zhruba 3 hektarový vinohrad produkuje jak vína odrůdová jakostní, tak vína přívlastková. Degustace se konají ve vinotéce sv. Kláry, uprostřed vinice v areálu botanické zahrady. Samotná degustace trvá přibližně hodinu a ochutnávaná vína můžete na místě zakoupit.
 

LAHOtéka vinařství Lahofer

LAHOtékaDegustace vína patří k tradici a koloritu vinařských oblastí. Vinařský dvůr Lahofer na Znojemsku nabízí všem zájemcům ochutnat vína z aktuální nabídky vinařství, která patří k nejlepším v republice. S vinnou skleničkou lze za pěkného počasí posedět i na zahrádce či ve venkovním amfiteátru s vyhlídkovou terasou. Ze všech míst je uchvacující výhled na okolní vinohrady, nedalekou siluetu města Znojma a za dobré viditelnosti i na zasněžené vrcholky rakouských Alp.
 

Vinné lahůdky pálavské oblasti ze Sonberku

sonberkSonberk je vinařství pěstující révu vyrábějící autentická bílá přívlastková speciální vína pouze z vlastních hroznů, vypěstovaných na starobylé unikátní vinici „Sonberk“ nedaleko Mikulova a Pálavy. Pěstují se tu odrůdy z geologického hlediska na tomto „terroir“ nejvhodnější – Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín, Sauvignon, Rulandské šedé… Možná jedete náhodou kolem a chcete zkusit jen pár vzorků. Nebo máte čas a chcete si sami v klidu projít celé sonberské vinné menu. Obojí je možné kdykoliv v době, kdy je zde na Sonberk otevřeno. Můžete se inspirovat degustačním listem, který dostanete u obsluhy, nebo si svoji vinnou cestu naplánovat podle vlastních chutí a užít si přitom výhled na protější Pálavu. Návštěvu jednotlivců není třeba hlásit předem, stejně jako prohlídku veřejně přístupných částí vinařství.
Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.