Úvod > Aktuality > Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít
Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Očekávané novinky roku 2020 a zajímavé tipy, které musíte vidět a zažít

Vydáno 6. března 2020 Zážitky
Vypůjčili jsme si dvacítku v letošním letopočtu a nachystali symbolických dvacet výletů za novinkami roku 2020. Na některé si zatím musíte počkat, jinde ale už je otevřeno anebo se slavnostní zahájení právě připravuje. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy zajímavá výročí, novinky UNESCO, husitské bitvy, očekávané výstavy i nové rozhledny.

1. Na hradě Rožmberk se otvírá věž Jakobínka

V Rožmberku nad Vltavou po osmi letech skončily opravy věže Jakobínky, jediného zbytku staršího Horního hradu Rožmberk. První návštěvníci se do ní podívají v dubnu 2020; v nové expozici se seznámíte nejenom s historií věže, ale také průběhem oprav, při kterých se uplatnila řada historických technik. K vidění bude například interaktivní model stavby s dobovým otočným jeřábem. Při prohlídkách hradu dál navštívíte reprezentační místnosti i soukromé pokoje rodu Buquoyů, v létě bude opět otevřená katovna s expozicí útrpného práva.
 

2. Hrady a zámky zažijí Valdštejnský rok

Úspěšný program Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů pokračuje i letos: hradozámecká sezóna tentokrát bude patřit rodu Valdštejnů. Spousty akcí a zajímavostí nabídnou především významná rodová sídla, tedy zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov. Do Českého ráje se zajeďte podívat na hrad Valdštejn, do Prahy pak na Valdštejnský palác s krásnou zahradou a Valdštejnskou jízdárnou. Zavzpomínejte i na Albrechta z Valdštejna: od jeho smrti letos uplynulo 386 let.
 

3. Novinky v UNESCO: hřebčín Kladruby a Krušnohoří

Hned dvě místa v Česku se loni dočkala zápisu na seznam UNESCO: Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Hornická kulturní krajina Krušnohoří. Ani hřebčín není na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsaný jako takový: jde o celou okolní krajinu, která je už od 16. století přizpůsobená chovu unikátních kočárových koní. Chystá se stavba nové jízdárny, v krajině také vznikne nová naučná stezka. Jak se rozšíří rodina památek a zvyků chráněných UNESCO v dalších letech? O zápis stojí také Žatec jako město chmele, krajkářství a pod hlavičkou Slavné lázně Evropy podala přihlášku i tři slavná lázeňská města, Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Kromě nich usiluje o společný zápis dalších osm lázeňských sídel z Německa, Belgie, Francie, Itálie, Rakouska a Británie.
 

4. V Kladně otevřou nové Muzeum věžáků

Nové lákadlo pro turisty bude mít od letošního roku Kladno: vzniklo tu vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku. V Muzeum věžáků se proměnila jedna ze šesti památkově chráněných budov sídliště, které vyrostlo v letech 1953 až 1957 pod vedením architekta Josefa Havlíčka. Slavnostní otevření je naplánované na sobotu 14. března a prohlídky je nutné objednávat předem. Věžák si projdete doslova od sklepa až po střechu, a to včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.
 

5. Zoo Praha otevře novou expozici Darwinův kráter

Nedaleko hlavního vchodu do pražské zoologické zahrady a v blízkosti nedávno otevřeného Rákosova pavilonu se 28. března otevře nová expozice. Protože budova s šesti venkovními výběhu a dvěma voliérami tvarem připomíná kráter, bude se jmenovat Darwinův kráter. Její hlavní atrakcí budou ďábli medvědovití neboli tasmánští čerti, které pražská zoo získala přímo z Tasmánie jako teprve druhá zoo v Evropě. Uvidíte tu i ježury, vombaty či klokany.
 

6. V Krkonoších se otevře Labská bouda

Hřebenový hotel Labská bouda vznikl na přelomu 60. a 70. let v první zóně Krkonošského národního parku nad Labským dolem v nadmořské výšce 1 340 metrů, a to na stejném místě jako stejnojmenný hostinec, který vyhořel roku 1965. Nový hotel zahájil provoz v roce 1975 a v posledních letech prochází postupnou rekonstrukcí. Už loni tu otevřeli nový bufet s terasou a hotelové pokoje, další části hotelu ale musely počkat do letošního roku. Hotel chystá slavnostní otevření v polovině dubna.
 

7. Výročí 600 let od husitských bitev a založení Tábora

Letos v březnu uplyne 600 let od bitvy u Sudoměře. Fandové středověkého válečnictví si určitě nenechají ujít rekonstrukci první velké husitské bitvy s vozovou hradbou, železnými pány i dobovým ležením, podobných zážitků vás ale letos čeká víc – v roce 1420 se totiž bojovalo také v Praze na Vítkově nebo u Horažďovic, kde slavnou bitvu připomínají každý rok červnové Slavnosti kaše. Šest set let od založení slaví také město Tábor. K výročí se chystají historické programy a rekonstrukce bitvy, přijet můžete i na Husitské dny.
 

8. Loos, Fuchs, Gočár, Mánes a další

Rok 2020 připomene výročí několika umělců a architektů. Hlavní výstava Muzea města Brna na Špilberku bude věnovaná Adolfu Loosovi (1870–1933), který se v Brně narodil, jedinečným architektonickým skvostem je ale především soubor Loosových dochovaných bytových interiérů v Plzni. S portálem Kudy z nudy se můžete vypravit také na výlet po stopách dalších jubilantů, třeba architekta Bohuslava Fuchse (1895–1972), Josefa Gočára (1880–1945), malíře Josefa Mánesa (1820–1871), malíře Alfonse Muchy (1860–1939) či sochaře Václava Levého (1820–1870).
 

9. Na Pustevnách se probouzí chata Libušín

Šest let po ničivém požáru by se letos na začátku sezony měla znovu otevřít chata Libušín, společně s Maměnkou symbol beskydských Pusteven. Byla postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1899 a v noci z 2. na 3. března 2014 vyhořela do základů. Památka byla obnovena tak, aby zůstal zachován její původní charakter stavby, i když nakonec zůstalo zachováno asi jen sedm procent původního dřeva. Obnovená chata se postupně skládala v dílnách pod beskydskými vrchy, pak se díly očíslovaly, rozebraly a znovu skládaly na Pustevnách. Zatímco probíhala obnova Libušína, nedaleko mezitím vyrostlo další lákadlo pro výletníky, stezka vedoucí korunami stromů nazvaná Valaška.
 

10. Rok Boženy Němcové

V únoru jsme vám připomněli 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Její kniha Babička ožije přímo před vašima očima při výletě do Babiččina údolí, kde můžete navštívit ratibořický zámek i Staré bělidlo, Viktorčin splav, Rudrův mlýn i Rýzmburský altán. Jedinečnou příležitost prohlédnout si známé literární postavy v místech, kam Božena Němcová zasadila jejich příběhy, budete mít od 2. do 6. června. V České Skalici se v Barunčině škole chystá výstava k výročí vydání Babičky, 13. června bude mít premiéru nová hlavní expozice v Muzeu Boženy Němcové a ve stejný den se také koná jubilejní 30. ročník dálkového pochodu Barunka; přijďte si vyzkoušet trasy pro pěší, cyklisty i kočárky.
 

11. Zámek Valtice otevře nový prohlídkový okruh

Při návštěvě Lednicko-valtického areálu patří monumentální barokní zámek Valtice k místům, které zkrátka nesmíte minout. Rezidence knížat z Lichtenštejnu v létě otevře nový okruh: v patře hlavního zámeckého paláce bude poprvé zpřístupněno deset místností, které prošly nákladnou rekonstrukcí. Uvidíte několik uměleckých unikátů, například barokní obraz znázorňující svatého Filipa při křtu etiopského komorníka, namalovaný na stovky let staré skleněné tabuli pokryté plátkovým zlatem.
 

12. Dolů i nahoru po novém tobogánu

Do Aqualandu MoraviaPasohlávkách v létě přibude nový tobogán. Měří téměř 250 metrů, připomíná horskou dráhu, jezdí se v něm na dvoumístných raftech a na několika místech vás proudy vody vytlačí do kopce. Rodinný tobogán se bude pyšnit českými národními barvami. A pozor, bude to nefalšovaná jednička široko daleko: v kontinentální Evropě podobnou atrakci nenajdete, nejbližší je na Kanárských ostrovech nebo v Texasu.
 

13. Otevření jezera Most

Na místě bývalého hnědouhelného lomu (a také starého města Most, které muselo ustoupit těžbě uhlí) se už několik let plní vodou nové jezero. Podle prvních odhadů mělo být otevřeno už v roce 2017, ale kvůli potížím s podložím se práce zpomalily. Podle posledních zpráv se jezero Most otevře letos v září.
 

14. Výročí 350 let od smrti učitele národů

Nové expozice v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a v Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, výstava na Pražském hradě a řada dalších akcí budou provázet listopadové výročí 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského. S jeho jménem se na svých cestách setkáte poměrně často: Komenský má například pomník v Litomyšli, památník v obci Komňa, s níž je spojeno jeho příjmení, jeho jméno nese památník ve Fulneku či naučná stezka. Začíná v Žacléři a poslední panel stojí na Růžovém paloučku, kde roku 1628 opustil vlast.
 

15. 400 let od bitvy na Bílé hoře a výstava

Čtyři sta let od bitvy stavovského vojska proti císařským vojákům Ferdinanda II. na Bílé hoře sice uplyne až 8. listopadu, ale rekonstrukci bitevní vřavy můžete vidět téměř o dva měsíce dřív, o víkendu 19. a 20. září na Bělohorské pláni v Praze 6 na Vypichu. Bitva na Bílé hoře 1620 nabízí velkolepou podívanou plnou pyrotechnických efektů, zastavit se můžete také u letohrádku Hvězda, u mohyly padlým bojovníkům a na výstavě, kterou chystá Národní muzeum. Začne 8. listopadu a potrvá přibližně půl roku.
 

16. Brána do římské říše pod Pálavou

Jedinou lokalitou na českém území s pozůstatky zděných antických staveb je římská vojenská základna, kterou X. legie Gemina Pia Fidelis vybudovala na Hradisku u Pasohlávek nedaleko Novomlýnských nádrží. Římské legionáře připomíná v kraji pod Pálavou několik míst, například archeologická výstava Římané na Mušově v areálu autokempu ATC Merkur anebo naučná stezka Brána do římské říše, vedoucí z kempu na Hradiště. Chystá se ale zajímavá novinka: římskou pevnost, kde žily desetitisíce vojáků a nacházely se tu řemeslné dílny, nemocnice i lázně, podrobně představí návštěvnické centrum, které by se mělo otevřít už letos v létě. Expozici budou postupně doplňovat také stezky, které vás provedou celým územím, vyznačené půdorysy někdejších římských staveb anebo dokonce jejich repliky či rekonstrukce.
 

17. Nové rozhledny

Ani letos nepřijdete o oblíbená výletní místa v podobě nových rozhleden. Na kolaudaci čeká již dokončená rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku, dokončuje se věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku. Začala stavba rozhledny na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách, Dalimilovy rozhledny na vrchu Větrov u Starého Města a také rozhledny na kopci Třemšín u Rožmitálu pod Třemšínem.
 

18. Otevření dalších břidlicových dolů

V oblasti Oderských vrchů se ještě na konci 19. století tisíce lidí živily těžbou břidlice. Staré časy mapuje Muzeum břidliceBudišově nad Budišovkou, naučné stezky a také Raabova štola, letos v létě se chystá otevření důlních chodeb Flascharova dolu ve Veselském kopci u Oder. Na zpřístupnění čeká také Rodriguezův hrob, staré důlní dílo v Nových Oldřůvkách. Zdejší štoly jsou zatopené vodou, proto by se tady mělo podobně jako v Punkevních jeskyních jezdit na lodičkách.
 

19. Otevření historické vápenky v Krušných horách

V lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a KovářskáKrušných horách stojí historická vápenka z 19. století, nejstarší technická památka svého druhu v České republice. V blízkém lomu se vápenec těžil už v 18. století, vápenku se dvěma pecemi a dalšími objekty tu vybudovali v první polovině 19. století Buquoyové. Svému účelu sloužila až do poloviny 20. let 20. století, její záchrana trvala dva a půl roku a na jaře se chystá její slavnostní otevření. Zajímavost? Vápenka je jedním z takzvaných „přidružených objektů“ Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

20. Vysočina, sklo a sklářská expozice

Výstavy skla, návštěvy sklářských hutí, sympozia, živé ukázky práce mistrů sklářů, jarmarky, workshopy nebo hru pro děti Vysočinou za skleněnkou, to vše a mnohem víc letos připravuje Vysočina. V informačních centrech seženete speciální brožuru Vysočina sklářská, v červnu se pak na hradě v Ledči nad Sázavou chystá otevření nové stálé expozice historického i současného sklářství.
 
Muzeum věžáků Kladno

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Návštěvnické centrum Mušov - Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov - Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Aqualand Moravia Pasohlávky - místo, kde léto nikdy nekončí

Aqualand Moravia Pasohlávky - místo, kde léto nikdy nekončí

V Pasohlávkách najdete nejmodernější aquapark v České republice - 14 bazénů, 20 tobogánů, 24 saun a procedur ve Forum Romanum Wellness a restaurace Imperium s bohatým výběrem jídel. Užijte si vodní radovánky v krásné krajině Pálavských vrchů v Pasohlávkách, jen 20 minut od Brna.

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Barokní veselice na zámku Čečovice

12.9.
Barokní veselice na zámku Čečovice

Historický den pořádaný pod záštitou projektu Západočeské baroko na zámku Čečovice. Těšit se můžete na trhovce, šermíře, historickou hudbu i tanec. To vše na nádvoří barokního zámku Čečovice. Nebudou chybět ani soutěže pro děti a komentované prohlídky zámku.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Otevřít by se měla 12. září 2020.

Expozice Terezínské transporty

Expozice Terezínské transporty

Deportace Židů do Terezína a transporty z terezínského ghetta do míst vyhlazování a otrocké práce – touto tematikou se zabývá stálá expozice Památníku Terezín v domku bývalé městské váhy v Terezíně.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Virtuální expedice Zoo Brno v Radnické ulici

Virtuální expedice Zoo Brno v Radnické ulici

Zoo Brno nabízí v Radnické ulici, v centru Brna, ojedinělý zážitek - expozici Virtuální expedice. Pomocí speciálních brýlí se přenesete do různých koutů planety, ve kterých budete pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Stálá archeologická, přírodovědná a národopisná expozice v Jihočeském muzeu

16.1.
31.12.
Stálá archeologická, přírodovědná a národopisná expozice v Jihočeském muzeu

Jihočeské muzeum otevírá v roce 2020 novou stálou archeologickou, přírodovědnou a národopisnou expozici.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, kterou muzeu věnovala dcera Němcové Dora. Ve dvou muzejních areálech se mohou návštěvníci seznámit nejen s osobou spisovatelky, ale i historií textilní výroby či války prusko-rakouské roku 1866.

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Mlýn z obce Borovnice u Staré Paky byl posledním zachovalým sloupovým větrným mlýnem v Čechách. V roce 1968 byl rozebrán a uložen, v současné době je uložen v kouřimském skanzenu. Nedaleko místa, kde původně v Borovnici stál, vyrostla jeho kopie.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších bude až do konce dubna roku 2020 kompletně uzavřen. Přes zimu 2019/20 tak nebude fungovat ani restaurace, ani bufet.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět létání a nebe, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v naší nebeské Laboratoři.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze

Poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází na Bílé Hoře, na konečné tramvají 25, 22 a 32. Klášter stojí nedaleko pláně, na níž se odehrávala osudného 8. listopadu 1620 bitva mezi císařským a stavovským vojskem.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Břídlicová stezka v Budišově nad Budišovkou

Břídlicová stezka v Budišově nad Budišovkou

Břidlicová stezka je rozšířenou expozicí v přírodě pro stávající Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Vede po upravovaných i neupravovaných cestách - lesními cestami i dopravními komunikacemi. Stezka je vhodná pro pěší i cykloturisty.

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory - tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1244 m n. m).

Památník obětem internace Králíky

Památník obětem internace Králíky

Památník je v současné době v rekonstrukci - Stěhujeme se do našich prostor na Velkém náměstí 367 (3.NP) v Králíkách, kde bude vybudována nová expozice. Předpokládané znovuotevření expozice je v roce 2020-2020.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín - jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Naučná stezka historie vápenictví v Železných horách

Naučná stezka historie vápenictví v Železných horách

Naučná stezka začíná na Berlově vápence v Závratci u Třemošnice, následně vede přes Lovětínskou rokli do Prachovnic, kde můžete vidět současný pohled do vápencových lomů.

Příhrádek Pardubice

Příhrádek Pardubice

Středověké opevněné předpolí zámku se zbytky nejstarší městské fortifikace bylo významným prvkem v komunikačním plánu města. Tzv. Příhrádek, na plánech z 18. století označovaný jako Vorschloss, se rozkládá na trojúhelníkovém půdorysu.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni

Mezinárodní muzeum keramiky je umístěno v rekonstruovaných budovách někdejšího zámeckého pivovaru a v přilehlých hradních baštách. V letech 2019 - 2020 probíhá rekonstrukce a muzeum je uzavřeno.

Vápenka u Kovářské v Krušných horách

Vápenka u Kovářské v Krušných horách

Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

V budově Uměleckoprůmyslového muzea se nachází stálá expozice užitého umění od středověku po současnost, zastoupeny jsou sbírky skla, keramiky a porcelánu, textilu, nábytku, kovů a grafického designu. Z důvodu rekonstrukce je muzeum až do podzimu 2020 uzavřeno.