Úvod > Aktuality > Obří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří

Obří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří

Vydáno 17. září 2019 Zážitky
Pouze jednou za tři roky otevírá Česká národní banka prostory své pražské centrály veřejnosti. Den otevřených dveří v České národní bance v sobotu 21. září bude symbolickou tečkou za letošními oslavami 100. výročí zavedení československé koruny. A bude to hodně velká tečka: chybět totiž nebude ani obří zlatá mince.
Centrální banka pořádá Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy si ji zájemci mohli prohlédnout v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř šest tisíc lidí. Letošní akce v sobotu 21. září zakončí oslavy 100. výročí československé měny. Uvidíte i obří zlatou minci s hodnotou sto milionů korun, která byla jedním z lákadel letošní jarní výstavy 100 let česko-slovenské koruny v prostorách Císařské konírny Pražského hradu.
 

Bankou vás provedou tři trasy

hlavní budově v ulici Na PříkopěPraze vás v sobotu 21. září od 9 do 18 hodin čekají tři prohlídkové trasy, seznámení s působením České národní banky v nejrůznějších oblastech a dokonce i nahlédnutí do míst, kde se odehrávají zásadní rozhodnutí, tedy do zasedací místnosti bankovní rady či přímo pracovny guvernéra ČNB. Státní tiskárna cenin a Česká mincovna z Jablonce nad Nisou představí postup výroby oběžných i pamětních bankovek a mincí od prvního návrhu až po finální tisk či ražbu. Dozvíte se také, jak probíhala výroba druhé největší zlaté mince na světě, nahlédnete na práci výtvarníků a rytců a kdo chce, ten si vyrazí pamětní žeton.

Děti provede bankou kreslená korunka, která formou komiksu vysvětluje principy fungování ČNB, připravené jsou také hry a pracovní listy.
 

Obr ze zlata

Tím ale Den otevřených dveří České národní banky nekončí: v malém sále Kongresového centra ČNB v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí bude vystavená obří zlatá mince, zhotovená jako symbol letošního 100. výročí koruny. V předsálí poběží film o její výrobě, v prostorách bývalé knihovny ČNB budou probíhat přednášky členů bankovní rady a také panelová diskuse s rodinami zakladatelů čs. měny A. Rašína a K. Engliše. Kdo bude mít chuť, ten si před televizními kamerami může vyzkoušet práci tiskového mluvčího a v případě zájmu o práci v ČNB rovnou navštívit náborové centrum.

A jak se „zlaťák“ v nominální hodnotě sto milionů korun vyráběl? Slavnostní mince ze zlata s váhou 130 kilogramů a průměrem 53 centimetrů postupně vznikala ve třech zemích: odlitek z ryzího zlata napřed putoval ze Švýcarska do vídeňské mincovny, kde frézováním vznikl reliéf přesně podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Opla. Definitivní povrchové úpravy dokončili v České mincovně v Jablonci. Na lícní straně je kromě názvu státu a nominální hodnoty 100 milionů Kč logo České národní banky a motivy našich mincí. Na rubové je pak český lev se slovenským štítem a opis, který se vztahuje k výročí československé koruny.
 

Kde si prohlédnete naše bankovky a mince?

V České národní bance se dokonce můžete podívat do obřího trezoru: právě v takových unikátních prostorách totiž sídlí expozice Lidé a peníze. Čekají vás ukázky platidel první republiky a další sady mincí a bankovek, nahlédnete i do historie centrálního bankovnictví, dokonce si můžete ověřit pravost bankovek ve své peněžence anebo si potěžkat zlatou cihlu. Pokud se sem chcete vypravit jindy než v sobotu 21. září, otevřeno je denně kromě pondělí, prohlídky se konají vždy v 9, 11, 13.30 nebo 14 hodin a vstupné se neplatí.
 

Víte, že…?

  • Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Má ji dodnes – a mimochodem jedna z přenášek na Dni otevřených dveří České národní banky se bude týkat role ČNB na cestě k euru.
  • Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme dodnes platit sokoly, rašíny nebo dokonce řepou.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB - expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

ČNB - expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení.