ÚvodAktualityObří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří
Zážitky

Obří zlaťák, pracovna guvernéra i trezor: Česká národní banka zve na Den otevřených dveří

  • 17. září 2019
Pouze jednou za tři roky otevírá Česká národní banka prostory své pražské centrály veřejnosti. Den otevřených dveří v České národní bance v sobotu 21. září bude symbolickou tečkou za letošními oslavami 100. výročí zavedení československé koruny. A bude to hodně velká tečka: chybět totiž nebude ani obří zlatá mince.
Centrální banka pořádá Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy si ji zájemci mohli prohlédnout v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř šest tisíc lidí. Letošní akce v sobotu 21. září zakončí oslavy 100. výročí československé měny. Uvidíte i obří zlatou minci s hodnotou sto milionů korun, která byla jedním z lákadel letošní jarní výstavy 100 let česko-slovenské koruny v prostorách Císařské konírny Pražského hradu.
 

Bankou vás provedou tři trasy

hlavní budově v ulici Na PříkopěPraze vás v sobotu 21. září od 9 do 18 hodin čekají tři prohlídkové trasy, seznámení s působením České národní banky v nejrůznějších oblastech a dokonce i nahlédnutí do míst, kde se odehrávají zásadní rozhodnutí, tedy do zasedací místnosti bankovní rady či přímo pracovny guvernéra ČNB. Státní tiskárna cenin a Česká mincovna z Jablonce nad Nisou představí postup výroby oběžných i pamětních bankovek a mincí od prvního návrhu až po finální tisk či ražbu. Dozvíte se také, jak probíhala výroba druhé největší zlaté mince na světě, nahlédnete na práci výtvarníků a rytců a kdo chce, ten si vyrazí pamětní žeton.

Děti provede bankou kreslená korunka, která formou komiksu vysvětluje principy fungování ČNB, připravené jsou také hry a pracovní listy.
 

Obr ze zlata

Tím ale Den otevřených dveří České národní banky nekončí: v malém sále Kongresového centra ČNB v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí bude vystavená obří zlatá mince, zhotovená jako symbol letošního 100. výročí koruny. V předsálí poběží film o její výrobě, v prostorách bývalé knihovny ČNB budou probíhat přednášky členů bankovní rady a také panelová diskuse s rodinami zakladatelů čs. měny A. Rašína a K. Engliše. Kdo bude mít chuť, ten si před televizními kamerami může vyzkoušet práci tiskového mluvčího a v případě zájmu o práci v ČNB rovnou navštívit náborové centrum.

A jak se „zlaťák“ v nominální hodnotě sto milionů korun vyráběl? Slavnostní mince ze zlata s váhou 130 kilogramů a průměrem 53 centimetrů postupně vznikala ve třech zemích: odlitek z ryzího zlata napřed putoval ze Švýcarska do vídeňské mincovny, kde frézováním vznikl reliéf přesně podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Opla. Definitivní povrchové úpravy dokončili v České mincovně v Jablonci. Na lícní straně je kromě názvu státu a nominální hodnoty 100 milionů Kč logo České národní banky a motivy našich mincí. Na rubové je pak český lev se slovenským štítem a opis, který se vztahuje k výročí československé koruny.
 

Kde si prohlédnete naše bankovky a mince?

V České národní bance se dokonce můžete podívat do obřího trezoru: právě v takových unikátních prostorách totiž sídlí expozice Lidé a peníze. Čekají vás ukázky platidel první republiky a další sady mincí a bankovek, nahlédnete i do historie centrálního bankovnictví, dokonce si můžete ověřit pravost bankovek ve své peněžence anebo si potěžkat zlatou cihlu. Pokud se sem chcete vypravit jindy než v sobotu 21. září, otevřeno je denně kromě pondělí, prohlídky se konají vždy v 9, 11, 13.30 nebo 14 hodin a vstupné se neplatí.
 

Víte, že…?

  • Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Má ji dodnes – a mimochodem jedna z přenášek na Dni otevřených dveří České národní banky se bude týkat role ČNB na cestě k euru.
  • Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme dodnes platit sokoly, rašíny nebo dokonce řepou.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.11. – 3.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Sir András Schiff, Dušičky v ČNB – Návštěvnické centrum ČNB po setmění, Komentovaná prohlídka – Královský Vyšehrad, Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň, Výlov Vyžlovského rybníka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
1. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Žluté lázně zvou na zážitkovou cestu vesmírem a třetí ročník výstavy Světla vyprávějí…

Více než stovka světelných soch a objektů tvořená čtyřmi sty tisíci světly ponese v letošní podzimní a zimní sezóně název Zvonkova cesta vesmírem. Světelný park Světla vyprávějí... se již potřetí vrací do Žlutých lázní v Praze. Přináší ohromující podívanou inspirovanou příběhem pohádkové postavy Zvonka. Kouzelný průvodce Zvonek vezme malé i velké návštěvníky na nezapomenutelnou a fascinující cestu tajemstvími vesmíru. Unikátní výstava je otevřena od 1. listopadu 2024 do 31. ledna 2025 každý den po setmění.
31. říjen 2024 9:00
Zážitky, Praha

Festival Prague Sounds nabídne nejaktuálnější hudbu mnoha žánrů

Velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. To vše přinese 28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne letos od 3. do 20. listopadu 2024 v Praze. Přijede například jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis se svým virtuózním kvartetem, nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou.
30. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Přehlídka indické kinematografie a festival bollywoodského filmu opět v Praze

Indie opět míří do Prahy a jako každý rok, je to především prostřednictvím filmu. Letos již 21. ročník Festivalu bollywoodského filmu začíná ve čtvrtek 31. října a potrvá do soboty 2. listopadu 2024. Domovskou základnu festivalu je pražské kino Světozor, kde se postupně představí osvědčené filmy i filmové novinky.
30. říjen 2024 12:52
Zážitky, Praha

Zoo Praha láká na oslavy svátku Diwali

V pátek 1. listopadu 2024 se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali. Návštěvníci se od 16:30 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Ten bude zakončen světelnou show v Údolí slonů, před restaurací Gulab. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním LED lampionem, bude mít od 16:00 do 17:00 vstup do zoologické zahrady za jednu korunu!
30. říjen 2024 12:34
Příroda, Praha

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním podzimním nasvícením zahrady poslední říjnový den. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek 31. října 2024 od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.
30. říjen 2024 12:07
Příroda, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.
30. říjen 2024 8:06
Kultura, Praha

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam na výlet s dětmi v Praze nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
30. říjen 2024 6:07
Zážitky, Praha