Úvod > Aktuality > Obrazárna Pražského hradu oslaví 50 let od svého otevření
Obrazárna Pražského hradu oslaví 50 let od svého otevrení
"> Obrazárna Pražského hradu oslaví 50 let od svého otevrení "> Správa Pražského hradu pripravila výstavu, která zprístupnení obrazárny pripomene "> Pokud výstavu navštívíte, prohlédnete si díla, která nyní slouží napríklad k výzdobe reprezentacních místností Pražského hradu
Kultura

Obrazárna Pražského hradu oslaví 50 let od svého otevření

  • Vydáno6. ledna 2015
15. ledna 2015 oslaví Obrazárna Pražského hradu 50 let od svého otevření. Správa Pražského hradu k této příležitosti připravuje výstavu, která zpřístupnění obrazárny připomene. Obrazárna na II. nádvoří Pražského hradu je nejstarší kontinuálně existující sbírkou obrazů v našich zemích.
Obrazárna HradObrazárna Pražského hradu obsahuje na 4000 uměleckých děl, přičemž nejstarší díla pocházejí ještě z dob císaře Rudolfa II. V roce 1650 zakoupil císař Ferdinand III. v Antverpách část sbírky jako náhradu za ulopená díla švédskými vojsky. V 18. století obohatily sbírky obrazy arcivévody Leopolda Viléma, které byly přivezeny do Prahy z Vídně. Po první světové válce Pražský hrad díla českého baroka a 19. století z Masarykova národního fondu a roku 1965 byla sbírka obohacena o další sbírky.

Obrazárna Pražského hraduZajímavostí je, že až do počátku 60. let minulého století nebyly obrazové sbírky Pražského hradu zcela odborně vyhodnoceny. Teprve Prof. PhDr. Jaromír Neumann, DrSc. s týmem spolupracovníků a restaurátorů provedl průzkum, který odhalil, že jsou zde uchovávána mimořádná díla významných mistrů v mnohem větší míře, než se soudilo. Za účelem jejich prezentace byly rekonstruovány prostory bývalých renesančních koníren na II. nádvoří, kde byl pod názvem Obrazárna Pražského hradu instalován soubor nejvýznačnějších kusů. Obrazárna Pražského hradu byla slavnostně zpřístupněna právě 15. ledna 1965.

Správa Pražského hradu připravila výstavu, která zpřístupnění obrazárny připomene. Věnuje se také historiku umění Jaromíru Neumannovi, který počátkem 60. let připravil první instalaci v této expozici. Pokud výstavu navštívíte, prohlédnete si díla, která nyní slouží například k výzdobě reprezentačních místností Pražského hradu, které nejsou veřejnosti běžně přístupné.
Obrazárna Pražského hradu – dočasně uzavřena

Obrazárna Pražského hradu – dočasně uzavřena

Obrazárna je uzavřena kvůli nevyhovujícím podmínkám. Objekt čeká na rekonstrukci. Většina obrazů je nyní vystavena v Císařské konírně.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.