Úvod > Aktuality > Obnovený dřevěný kostel v Gutech přivítá první věřící
Obnovený dřevěný kostel v Gutech přivítá první věřící
"> "> foto NPÚ "> foto NPÚ
Památky

Obnovený dřevěný kostel v Gutech přivítá první věřící

Vydáno 4. června 2021
Starobylý kostel z 16. století v Gutech, jedné z částí města Třince, lehl popelem poté, co jej zapálili v srpnu 2017 tři mladíci. Obnova svatostánku byla zdlouhavá, avšak koncem května 2021 se podařilo dokončit jeho přesnou repliku a v neděli 6. června se bude konat slavnostní bohoslužba spojená s vysvěcením. Kostel je nyní dobře požárně zabezpečen, aby se neštěstí již nemohlo opakovat.
kostel GutyV Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár, který byl úmyslně založen. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.
 
Dřevěný kostel se podařilo do krajiny vrátit na stejné místo a zcela totožný s tím, který zde stával od 16. století. Interiér kostela však bude již nový. Z původního vybavení po požáru nic nezbylo. Na první mši svatou (spojenou se slavnostním vysvěcením místa), jejíž začátek je naplánován na 10:00 hodin, bude v interiéru kostelíka stát také nový oltář, ambon i svatostánek, a lidé se posadí do dřevěných lavic. Kostel Božího Těla bude má i nové píšťalové varhany, které vyrobila polská varhanářská dílna Zych. Oltář i svatostánek jsou z kamene. Byly vyrobeny podle návrhu architekta Marka Štěpána, který je autorem také nové podoby křtitelnice a ambonu.


600 kubíků dřeva a nové zvony

gutyNa stavbu kostela bylo použito šest set kubíků jedlového dřeva. Nad sakristií je zapsáno datum 1563, tedy rok, kdy vznikl původní kostelík. Nad vstupem ještě přibude datum 2021, tedy rok, kdy byla dokončena replika. Jediné, co po žhářském útoku zůstalo byl dřevěný kříž, který jako zázrakem ohnivé inferno přežil. Po čase se však začal rozpadat a bylo nutné jej nechat restaurovat. Až bude opět v dobrém stavu vrátí se „domů“ a bude viset při vstupu do modlitebny.

Také věž kostela je nyní plně funkční. Čtyři zvony, které do ní byly vsazeny bude slyšet do daleka. Tři největší zvony budou vyzvánět každou neděli, na největší církevní svátky, jako jsou Velikonoce a Vánoce uslyší obyvatelé obce a okolí všechny čtyři zvony.
Dřevěný kostelík v Gutech

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.

Třinec

Třinec

Když se z Ostravy vypravíte nejkratší cestou na Slovensko, projedete Havířovem a Českým Těšínem, a pak už se před vámi objeví panorama Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Mezi nimi leží Třinec s obřím areálem místních železáren, jednoho z největších hutních podniků v Česku.

Další aktuality

20.9.
2021
Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Severní Morava a Slezsko | Památky
17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty