Úvod > Aktuality > Obnovený domek Egona Schieleho v Českém Krumlově láká k návštěvě
Obnovený domek Egona Schieleho v Českém Krumlově láká k návštěvě
">
Památky

Obnovený domek Egona Schieleho v Českém Krumlově láká k návštěvě

  • Vydáno16. července 2016
Egon Schiele Art Centrum a Českokrumlovský rozvojový fond obnovily romantický zahradní domek, kde v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval světoznámý výtvarník Egon Schiele. V zimě sloužil k inspirativním pobytům umělců, ale v letní sezóně je otevřen široké veřejnosti. K vidění je jednak garsonka, kde si návštěvníci mohou posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy, ale také mansardový ateliér, kde jsou celou letní sezónu k vidění práce vzniklé během zimních pobytů umělců. Návštěvníci mají k dispozici i jinak nepřístupné terasy, kde mohou za hezkého počasí posedět a prožít atmosféru místa.

Atelier SchieleMilovníci umění si mohou v Českém Krumlově prohlédnout zahradní domek u Vltavy, kde v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval Egon Schiele. K vidění je zde jednak garsonka, kde si můžete posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy, ale také mansardový ateliér, kde jsou celou letní sezónu vystavené práce vzniklé během zimních pobytů současných umělců. Garsonka je vybavena replikami Schieleho nábytku (originální kusy jsou k vidění v Schieleho Centru) včetně stoosmdesáticentimetrové postele.

Český KrumlovPráce jsou v jednotném formátu a na dřevěných deskách, stejně jako Schieleho Mrtvá města, olejomalby z roku 1911. K prohlídce zvou i jinak nepřístupné rozlehlé terasy kolem domu, kde můžete za hezkého počasí posedět a prožít jedinečnou atmosféru tohot místa. Vzrostlé stromy a řeka zesilující pocity z působení přírodních živlů – slunce, vítr, déšť i sníh je v tomto domě velkým zážitkem; a vědomí, že prostor obýval a miloval jeden z nejlepších umělců 20. století, že tu byl šťastný a chtěl se tu usadit na trvalo, nemůže nemít vliv na uměleckou tvorbu obyvatel. Místním občanům ale vadil malířův volný způsob života a především skutečnost, že kreslí akty dospívajících dívek, a proto byl v srpnu téhož roku nucen město opustit.

Vybraní současní umělci zde tráví zimní čas, dům je pro ně zajímavý především svým tajuplným romantickým duchem. Jedním z prvních oslovených umělců byl Roman Týc, který byl odsouzen a uvězněn v roce 2012 na jeden měsíc za umělecký počin, při kterém "oživil" postavičky na pražských semaforech pro chodce – stalo se tak přesně 100 let poté, co byl v Neulengbachu uvězněn Schiele za to, že jeho erotické kresby a akty rozvěšené v ateliéru mohly otevřeným oknem spatřit kolemjdoucí děti.

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum – mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Objevte kouzlo zahradního domku na terasách v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918).