Úvod > Aktuality > Obnovené Karlínské náměstí se slavnostně otevře v sobotu 31. října
Obnovené Karlínské náměstí se slavnostně otevře v sobotu 31. října
">
Památky

Obnovené Karlínské náměstí se slavnostně otevře v sobotu 31. října

  • Vydáno30. října 2015
Osm měsíců trvaly stavební úpravy významného centra Karlína, aby v sobotu 31. října ve 14 hodin mohla být slavnostně přestřižena symbolická páska. Akce, která se ponese ve staročeském duchu, se zúčastní primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, starosta Roman Petrus, radní Anna Kroutil, která projekt obnovy náměstí zajišťuje, a další zástupci radnice Prahy 8.
Obnova Karlínského náměstí byla dokončena po osmi měsících stavebních úprav. Projekt byl realizován podle požadavků zástupců památkové péče tak, aby podoba parku zůstala co nejvíce věrná původnímu vzhledu z doby jeho založení. Náměstí se po tak náročné revitalizaci znovu otevře a stane se opět místem bohatého sousedského života v Karlíně.

Slavnostní otevření Karlínského náměstí bude probíhat ve staročeském duchu od 12 do 16 hodin. Ve 14 hodin proběhne přestřižení pásky primátorkou hl. m. Prahy Adrianou Krnáčovou, která společně se starostou Petrusem a radní Kroutil oficiálně náměstí otevře. To bude také následně požehnáno páterem Miroslavem Cúthem ze zdejší farnosti sv. Cyrila a Metoděje.

Doprovodný program potěší příznivce tradiční české zabijačky a do ukázky výroby jitrnic a jelit se budou moci zapojit i návštěvníci. Představí se imitátor „Dobrého vojáka Švejka“ pan Valeš a harmonikář, pro děti je připravena soutěž ve skládání puzzlí nebo malování na obličej. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením.

Náměstí prošlo celkovou revitalizací od rozvodů energií, přes terénní úpravy, až po restaurování kašny. V parku je kompletně opraven objekt zázemí s WC, byly osazeny litinové plůtky, pítka a nové herní prvky na dětském hřišti. Nové je i veřejné osvětlení a automatický závlahový systém, byly vysazeny nové stromy, trávníky i další zeleň. Část Karlínského náměstí v okolí kostela má zrekonstruované všechny parkové komunikace, instalovány nové lavičky, odpadkové koše a funkční elektropřípojku pro potřeby farmářských trhů. Ty se na náměstí vrátí hned následující sobotu 7. listopadu v 8 hodin.

Historie Karlínského náměstí sahá do 19. století. Dokončeno bylo roku 1872 a od svého vzniku je „bijícím srdcem“ Karlína. Zaujímá rozlohu 1,54 hektaru a má obdélníkovou podobu. Dominanty náměstí tvoří kostel sv. Cyrila a Metoděje a kašna, které byly 3. května 1958 vyhlášeny národními kulturními památkami. Celému parku se dostalo stejné pocty 19. března roku 2012.
Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.