Úvod > Aktuality > Obnova synagogy v Polici získala prestižní ocenění Patrimonium pro futuro
Památky

Obnova synagogy v Polici získala prestižní ocenění Patrimonium pro futuro

  • Vydáno21. listopadu 2021
V osmém ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zvítězil kandidát z Kraje Vysočina. V kategorii I. Obnova památky, restaurování převzala vítěznou cenu Federace židovských obcí v ČR za celkovou obnovu unikátní venkovské synagogy v Polici u Jemnice (okres Třebíč).
Při obnově v letech 2012–2020 byla polická synagoga zbavena novodobých stavebních zásahů. Kromě záchrany samotné stavební substance stavby, která byla ohrožována zejména zvýšenou vlhkostí, byla v interiéru restaurována a z velké části rekonstruována výzdoba nástěnnými malbami a štukovým dekorem. Nález zbytků základu centrálního řečniště ve vrstvě historické podlahy umožnil její rekonstrukci, která je analogicky odvozena od podobných, jinde řídce zachovaných prvků. Podobně podle nálezů kamenných patek sloupů při západní stěně interiéru bylo možno rekonstruovat ženskou galerii v hodnověrné podobě blížící se původní.

Synagoga v Polici u Jemnice na Třebíčsku se nachází uprostřed bývalé židovské čtvrti. Jde o přízemní halovou stavbu téměř čtvercového půdorysu s trojúhelným zakřiveným štítem, která byla vybudována roku 1759 ve stylu venkovského baroka. V interiéru se dochovaly cenné relikty synagogální architektury.
 
synagogaNejstarší písemný doklad o židovském osidlování tohoto regionu pochází z roku 1671. Dobu největšího rozkvětu zažívala židovská komunita v 18. století. V té době žilo v Polici 40 – 50 rodin. Po vydání translokačního reskriptu se Židé museli roku 1728 odstěhovat z domů na návsi do nově založené Židovské ulice jižně pod zámkem, kde pro ně nechal hrabě Adam Berchtold vystavět asi 25 domů. Původní synagoga na návsi tedy přešla do rukou křesťanského majitele a vznikla potřeba postavit synagogu novou. Ta byla v Polici vystavěna v druhé polovině 18. století nákladem Izáka Landesmanna, na místě bývalé (patrně dřevěné) synagogy, která v roce 1758 shořela. Po roce 1848 židovských obyvatel rychle ubývalo. V 90. letech byla židovská obec připojena k obci v Jemnici, v roce 1913 se z Police odstěhoval poslední Žid. Svému účelu tedy sloužila do počátku 20. století, kdy obec budovu prodala majiteli panství Alfredu Vraždovi, hraběti z Kunevaldu. Ten ji roku 1919 daroval místní Jednotě sokolské.
 
Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.

Renesanční zámek Police na Vysočině

Renesanční zámek Police na Vysočině

Renesanční zámeček nabízí širokou škálu historických slohů – od gotiky, přes renesanci až po baroko. Malý zapomenutý zámeček láká návštevníky svou jedinečnou osamělostí bez davů turistů. Každá vaše návštěva zámku pomůže.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajíavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina: zoo, aquapark a rodinný park Robinson v Jihlavě

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě, jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Především v létě můžete zavítat do westernového areálu v Šiklandu. Navíc Vysočina nabízí spoustu krásných měst, hradů a zámků, kde se točila řada oblíbených pohádek.
Kraj Vysočina | Zážitky

Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO

Městem šťastných lásek nazval Telč ve stejnojmenném románu spisovatel František Kožík – a městem šťastných lásek se může stát i pro vás. Máte rádi staré automobily, pohádky a památky UNESCO? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na výlet do Telče.
Kraj Vysočina | Památky

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě se jede již tento víkend!

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 12. do 14. května 2023. Do třídenního programu je vloženo celkem osm samostatných závodů od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody živě přenáší také sportovní kanál ČT Sport.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 6. května 2023 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
Kraj Vysočina | Kultura

Tip na výlet do Brtnice: za dílem významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna

Bez Josefa Hoffmanna by současný design a architektura nebyly tím, čím jsou. Umělec, který zásadním způsobem ovlivnil podobu vídeňské moderny, se narodil v Brtnici u Jihlavy. V jeho rodném domě dnes sídlí muzeum. Muzeum zpřístupňuje i zahradu, kde se návštěvníci mohou v horkých letních dnech občerstvit či si zde zapůjčit elektrokola. V Brtnici také vznikla naučná stezka Po stopách Josefa Hoffmanna, kterou je možné jít pěšky či projekt na kole.
Kraj Vysočina | Kultura

Zámek Telč zve na prohlídkový okruh, který představí obytné místnosti posledních majitelů zámku

Zámek Telč se na konci dubna otevřel turistům. Na památce však stále probíhá celková rekonstrukce a proto je možné navštívit pouze II. prohlídkový okruh. Opravuje se už třetí sezonu, dokončení prací památkáři plánují na začátek letních prázdnin.
Kraj Vysočina | Památky

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Přírodu a tradiční památky, skvosty zapsané na seznamu UNESCO, zoologickou zahradu v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn při deštivém počasí můžete vyměnit za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete.
Kraj Vysočina | Životní styl