Úvod > Aktuality > Planetárium Praha se stalo součástí platformy Planetum a milovníky hvězd láká na zajímavé pořady
Zážitky

Planetárium Praha se stalo součástí platformy Planetum a milovníky hvězd láká na zajímavé pořady

  • Vydáno1. listopadu 2018
V Planetáriu Praha můžete pozorovat hvězdy na umělé kopuli plně klimatizovaného sálu nejen v příjemném chladu za horkých letních dnů, ale i v suchu za dnů deštivých při zatažené obloze. Letošní novinkou Planetária a pražských hvězdáren je Planetum – nová platforma, pod kterou se všechny instituce sloučily. Cílem sjednocení je především modernizace a prezentace Planetária jako moderní instituce spojující kulturu, zábavu a vzdělání.

Planetum: pražské hvězdárny a Planetárium Praha se spojily a čeká je modernizace

Planetarium_mraky_NŠtefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha se nově stávají součástí jediné platformy Planetum. Cílem sjednocení je především modernizace a změna jejich vnímání veřejností. V Praze tak vznikne prostředí s nejširším portfoliem služeb spojených s vesmírem, astronomií a kosmonautikou. Lidé by se měli dočkat nových filmů v programové nabídce. V minulosti nabízelo planetárium převážně statické komponované programy, od této chvíle se jedná o plně animované a hrané filmy, promítané na největší projekční plochu v ČR.

PlanetáriumPlanetárium Praha, které patří mezi největší planetária na světě, bude v následujících letech procházet komplexní rekonstrukcí. Změna dispozic, rozšíření výstavních prostor, výměna 50 let staré projekční plochy, nový projekční systém – takové jsou plány vedení, se kterými se obrátí na nově vznikající Radu hlavního města Prahy. Po celkové rekonstrukci, jejíž délka je odhadována na pět let, by pražské planetárium mělo být nejmodernějším planetáriem Evropy.

Štefánikova hvězdárna prochází v současné době největší rekonstrukcí za posledních 40 let. V jejím přízemí vznikají nové prostory pro návštěvníky, rozšiřuje se vstupní hala, vzniká prostor pro občerstvení i nová studovna. V budoucnu by na jejím pozemku mělo vzniknout také letní kino.
 

I v listopadu nabízí Planetárium zajímavý program pro děti

VesmírPřes týden se obvykle planetárium v dopoledních hodinách zaměřuje na program pro školy. O víkendu se mohou všechny děti těšit na astronomické pohádky, kter začínají v 11 hodin. V současné době je to v sobotu "Polaris", animovaný příběh o dvou kamarádech – ledním medvědovi Vladimírovi a tučňáku Jamesovi. Pořad je vhodný pro děti (1. – 6. třída ZŠ).

V neděli se mohou děti těšit na pohádku "O rozpůlené hvězdě". V příběhu se děti vydají společně s chlapcem Vítkem usmířit dvě rozhádaná půlkrálovství – královny Jitřenky a na druhém břehu řeky Boravy královny Večernice – ve kterých strážníci nosí podivné klobouky a lidé jsou zasmušilí a ospalí. Pohádka je vhodná pro už pro děti od čtyř let (a 1. i 2. třídu ZŠ) a představují první seznámení s vesmírem a umělou oblohou Planetária. Od 15:00 se oba dva víkendové dny vysílá pohádka "Polaris".
 

Pořady pro dospělé probíhají každý den

ZeměOd 17:30 a 18:30 hodin (během týdne i o víkendu) se vysílají pořady pro nejširší veřejnost. Oblíbená je například "Noční obloha". Pořad vás seznámí prostřednictvím digitálního systému s nejzajímavějšími souhvězdími severní i jižní polokoule, zaletíte do hlubin vesmíru, obdivovat budete krásu řady astronomických objektů pozorovatelných pouhým okem nebo dalekohledem. Podíváte se také na jednotlivé planety sluneční soustavy a na nejbližšího souputníka Země – Měsíc.

Pořad "Má vlast" bude mít premiéru 9. listopadu a připomene, jak je naše zem nádherná. Její kouzlo je po staletí opěvováno spisovateli, básníky i malíři. Planetárium přispívá k oslavám 100 let vzniku republiky zvukově-vizuální show kombinující výjimečné hudební dílo s velkoplošnou projekcí na kopuli planetária. Prožijte atmosféru symfonické básně Bedřicha Smetany v exkluzivní nahrávce České filharmonie vedené Václavem Neumannem pod hvězdnou oblohou a uprostřed krás české krajiny.

PlanetáriumVe středu 28. listopadu proběhne od 17:30 "Kosmoschůzka". Zájemci si poslechnou kosmonautické aktuality od Michala Poláka. Dozví se, co je nového u raket SpaceX z úst Miroslava Pospíšila a jak pracuje sonda Hayabusa2 u asteroidu Ryugu.

Ve čtvrtek 29. listopadu dojde k prvnímu veřejnému uvedení mluveného slova v prostorovém zvuku 5.1 pod oblohou Planetária Praha. Tvůrci rozhlasové inscenace "Shakespearova lebka" pozvou posluchače do velmi zvláštního dramatického světa, kde vedle sebe existují Shakespearova lebka, Faust a Prosperos duchy různých Shakespearových postav. Sám autor je v příběhu Faustem. V pěsti svírá rozhlasový přijímač, který se stal Shakespearovou lebkou. Hru napsal německý dramatik Werner Fritschpro Český rozhlas, který ji natočil v roce 2016. Poslech se bude konat za účasti autora s debatou po jeho skončení.
Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika