Úvod > Aktuality > Objevujte Česko – zajímavosti soutěže Ceny Kudy z nudy
Objevujte Česko – zajímavosti soutěže Ceny Kudy z nudy
">
Zážitky

Objevujte Česko – zajímavosti soutěže Ceny Kudy z nudy

  • Vydáno24. června 2011
Nový ročník soutěže Ceny Kudy z nudy právě startuje. I letos vám přinášíme spoustu novinek a tipů na výlety ze všech regionů České republiky. Obáváte se, že byste se v tak pestré nabídce ztratili? Nechte se inspirovat našimi tipy! S dětmi vyrazte třeba za Rumcajsem nebo do DinoParku, užijte si romantiky v pivních lázních a nechte se šokovat unikátními exponáty v barokní lékárně U Bílého jednorožce v Klatovech.
Praha nabízí daleko více, než jen tradiční turistické cíle, věděli jste například, že se na střeše obchodního centra Galerie Harfa se můžete potkat s dinosaury? V DinoParku stanete tváří v tvář vyhynulým ještěrům a atmosféru tajemných druhohor si vychutnáte také díky věrným zvukovým a světelným efektům.

Na zámek v Mělníku se nemusíte vypravit jen za sbírkami rodiny Lobkowiczů, mlsné jazýčky jistě neodolají zámecké cukrárně ve stylu Ludvíka XIV., s bohatou nabídkou dortů vlastní výroby, čokoládových pralinek i kávy. Pravou aristokratickou atmosféru dotváří klavírista, který zde vystupuje každou neděli. Pokud před sladkým pokušením dáváte přednost vinné révě, nenechte si ujít prohlídku rozsáhlého zámeckého sklepení s ochutnávkou.

Novinkou letošní sezóny se v Českém Krumlově stalo Hradní muzeum, které vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí ve městě sídlili. K vidění tu jsou obrazy šlechticů, důležité listiny, ale také kuriozity, jakým je například pohřební praporec Jana Kristiána z Eggenbergu. V kinematografu potom můžete zhlédnout filmy z počátku 20. století. V neposlední řadě vás určitě okouzlí dosud neznámé výhledy na Český Krumlov.

Ideálním výletním cílem jsou Klatovy, kde letos otevřeli nově zrekonstruovanou unikátní barokní lékárnu U Bílého jednorožce, která zde byla v provozu už roku 1639. V expozici vás překvapí rozličné lékárenské přísady, například sušená kozlí krev, račí očka, prášek z jeleních parohů nebo tři metry dlouhá tasemnice v lihu, kterou lékaři vyjmuli z teprve dvouleté holčičky. Další zastávkou ve městě karafiátů může být 81 metrů vysoká Černá věž, odkud se vám otevře pohled nejen na město, ale i na překrásné panorama Šumavy.

Když do Plzně, tak do pivovaru – zatímco návštěva nitra Plzeňského Prazdroje je už nějakou dobu samozřejmostí, v případě jejího mladšího bratříčka to donedávna možné nebylo. V září 2010, kdy zde byla otevřena nová prohlídková trasa, se brány pivovaru Gambrinus poprvé otevřely veřejnosti. Exkurze vám dovolí nahlédnout do provozu pivovaru, představí vám suroviny, tradiční postupy a nejmodernější technologie, které stojí za nejoblíbenějším českým pivem.

Na západě Čech bude neobvyklým zážitkem návštěva rozsáhlého Geoparku Egeria. Součástí geoparku o rozloze 2500 čtverečních kilometrů je takzvaný oherský prolom, propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Geologickou rozmanitost území dokládají ložiska hnědého uhlí, keramických surovin, rud a drahých kovů, vzácné nerosty i minerální prameny.

Novou atrakcí letošní sezóny se stal Litoměřický hrad, který milovníkům vína nabízí moderní expozici historii vinařství na Litoměřicku, kterou provází hologram císaře Karla IV. promítaný na sklo. Klenotem hradu je kompletně opravená gotická kaple se zachovalou klenbou. Nechybí ani degustační prostory spojené s prezentací pěstování a výroby vína v Čechách.

Do sítě moderních horských středisek přibyl od zimní sezóny 2010/2011 Obří sud Javorník v Jeřmanicích. V areálu najdete nejdelší bobovou dráhu v Libereckém kraji a čtyřsedačkovou lanovou dráhu, která vás dopraví na vrchol Javorníku, kde se nachází mnoho turistických, cyklistických a krosových tras.

Kdo by neznal loupežníka Rumcajse výtvarníka Radka Pilaře! Navštívit jeho svět můžete, kde jinde než v Jičíně, v jedinečné expozici s interaktivními modely pohádkových motivů, které lze pomocí důmyslných mechanismů uvádět do pohybu.

Zajímáte se o technické památky? Pak rozhodně neopomeňte navštívit evropskou raritu, Berlovu vápenku, která zpracovávala vápenec již před 150 lety. V jejích prostorách bylo otevřeno muzeum plné zajímavých exponátů a informací. Obrovské kusy vápence se do vápenky z lomu dostávaly v devadesáti vozech po pětikilometrové lanové dráze.

Patříte-li k milovníkům koní a platí pro vás, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, vypravte se do jízdárny Litoboř, která nabízí výuku jízdy na koni pro začátečníky i pokročilé jezdce. Pro ty, kteří si netroufnou do sedla je připravena možnost výletů v kočáře.

Také v Třebíči je mnoho nového – od letošního února bylo v židovské čtvrti otevřeno nové Židovské muzeum. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Zrekonstruovaný Mincmistrovský sklep v Brně láká návštěvníky do prostor tajemného a spletitého sklepení. Samotný historický sklep původního domu mincmistrů se nachází v pravé horní části Dominikánského náměstí a jeho klenba leží pouhých 60 centimetrů pod dlažbou náměstí. Sklep ve své době sloužil královskému mincmistrovi jako sklad surovin a nových mincí před jejich vpuštěním do oběhu.

Nezapomenutelným zážitkem pro milovníky wellnessu bude léčebná kúra v Olomouckých pivních lázních, která je pro vás připravena ve dřevěných vanách, má mnoho uvolňujících a blahodárných účinků na tělo i duši a je připravena z pravého černého piva obohaceného o pivní kvasnice.

Oblíbeným turistickým cílem je krásný zámek Hradec nad Moravicí, který nabízí dva prohlídkové okruhy bílým i červeným zámkem. Přírodně-krajinářský park, který zámek obklopuje je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji. Během léta se na zámku koná řada kulturních akcí, jakými jsou večerní kostýmované prohlídky (2.7. a 3.9.), hudební festival Moravské hrady či divadelní představení Nabucco (6.8.).
 
Vybírejte během léta nejlepší turistickou nabídku Česka a vyhrajte!

Pomozte nám najít nejlepší českou turistickou aktivitu roku 2011 prezentovanou na portále Kudy z nudy a získejte zajímavé ceny pro správné cestovatele. Do hlasování v soutěži Ceny Kudy z nudy 2011 se může zapojit každý, kdo rád podniká výlety po Česku. Připraveny jsou skvělé ceny, které určitě přijdou vhod při dalším poznávání a cestování – 17 terénních koloběžek pro vylosované a 20 párů holí pro nordic walking pro každého 1000. hlasujícího a spousta dalších cen.
Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.

Obří sud Javorník – areál zimních i letních adrenalinových sportů

Obří sud Javorník – areál zimních i letních adrenalinových sportů

Areál Obří sud Javorník v Jeřmanicích na Liberecku nabízí ojedinělé aktivity pro celý rok, a to adrenalinové sporty v rámci odděleného parku (snowpark, skipark a tratě pro skicross, bicross, skatecross) i travní lyžování.

Černá věž v Klatovech

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Jedinečná interaktivní galerie v přízemí Valdštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark najdete na střeše obchodního centra Galerie Harfa v Praze poblíž O2 arény. Seznámíme vás zábavnou a atraktivní formou s informacemi o vývoji života na Zemi, jednotlivými druhy živočichů a děti si mohou zahrát na paleontology. Čekají na vás malí T-Rexové, hraví Allosauři a další drobotina.