Úvod > Aktuality > Objevte tajemství hradních a zámeckých kaplí

Objevte tajemství hradních a zámeckých kaplí

Vydáno 23. května 2019 Památky
Udělejte si netradiční večerní výlet do hradní či zámecké kaple. V rámci celorepublikové akce Noc kostelů 2019 můžete tyto mnohdy opomíjené architektonické poklady blíže objevovat. Řada hradů a zámků totiž v pátek 24. května 2019 tyto své ukryté skvosty otevře široké veřejnosti k nahlédnutí.
Kaple v aristokratických sídlech byly vždy nejkrásnějšími a nejreprezentativnějšími prostory. Sloužily k soukromému rozjímání, ale byly také spojeny s významnými okamžiky šlechtického života – s křty, svatbami nebo posledními rozloučeními se zemřelými. Dnes, přestože patří k ukázkám vrcholné umělecké a řemeslné práce, jsou během návštěv hradů a zámků trochu opomíjeny. Letošní Noc kostelů otevře nejednu takovou památku. Přijďte si je prohlédnout.
 

Hrad Bečov a zámek Valeč na Karlovarsku

Bečov nad TeplouNa hradě a zámku v Bečově nad Teplou se otevře zámecká kaple sv. Petra, která se nachází ve druhém patře osmiboké zámecké věže. Kaple je vybavena původními dubovými kostelními lavicemi a skříněmi v nikách oken s novorenesančními a novogotickými prvky, pocházejí ze 3.čtvrtiny 19. století a zdobené podle návrhu architekta Zítka. Ze stejné doby pochází i neobarokní zpovědnice, která doplňuje zařízení kaple. Mistrovskou prací je soubor čtrnácti zastavení křížové cesty, malovaný bílým smaltem na měděném plechu.

K akci se letos připojuje také zámek Valeč na Karlovarsku, kde se v pátek od 20:30 do 22:30 uskuteční v zámeckém kostele Nejsvětější Trojice tradiční posezení při svíčkách.


Noc kostelů a noc hradních kaplí pod Bezdězem i na Bezdězu

BezdězBohatý program nabídne zámecká kaple na zámku v Bělé pod Bezdězem. Od 17:00 zde proběhne mše, od 18:00 hodin se uskutečí přednáška v zámeckých prostorách Muzea Podbezdězí na téma Svatá Anežka Česká a Křižovníci. Od 19:15 do 20:30 bude návštěvníkům k dispozici výstava Muzea Podbezdězí v zákristii kaple tentokrát směřována k osobnosti Sv. Anežky České u příležitosti 30. výročí její kanonizace. Zhlédnout výstavu bude možné i po následujícím programu. V 19:30 předvede v zámecké kapli sv. Josefa autorské kytarové písně Vojtěch Král.

V sobotu 25. května se bude konat Noc hradních kaplí přímo na Bezdězu.
 

Prohlídky a koncert na Švihově

Hradní kaple ŠvihovHrad Švihov otevře pro zájemce hradní kapli Nanebevzetí Panny Marie. Při noci kostelů bude kaple zpřístupněna při svíčkách k volné prohlídce a zamyšlení. Součástí večera bude také bližší prezentace tematických uměleckých děl, která jsou běžně k vidění při prohlídce hradu. Kaple bude otevřemá od 18:00 do 22:00 hodin.

V 18:00 se zde bude konat koncert - vystoupí Armonia, sedmičlenný kytarový soubor ZUŠ Plasy a ZUŠ Plzeň.
 

Zámecká kaple v Žamberku

V Žamberku zpřístupní zámeckou kapli Nanebevzetí Panny Marie. Od 19:00 do 21:00 hodin prostor rozezní barokní pásmo bývalých i současných žáků ZUŠ Petra Ebena. Prohlídka kaple je volná.


Hrad Valdštejn v Českém ráji

Hrad ValdštejnNoc kostelů nastane 24. 5. také na hradě Valdštejně, kde se k akci připojí kaple sv. Jana Nepomuckého netradiční prohlídkou a zajímavým hudebním programem. Vstupnébude tradičně zdarma.

V letošním roce bude připraven velmi zajímavý hudební program, o který se postará operní pěvkyně a sopranistka Iveta Hejduková. Její repertoár zahrnuje ty nejkrásnější operní árie, písně a oratorní party. V kombinaci s jejím dechberoucím hlasem se bude jednat o vskutku výjimečné hudební vystoupení, které bude důstojně korespondovat s kulisami nádherné barokní kaple.


Noc v kaplích na Vysočině

Náměšť nad OslavouStátní zámek Náměšť nad Oslavou zve návštěvníky do svícemi osvětlené zámecké kaple  sv. Václava, která bude přístupná od 18 do 23 hodin ke ztišení, zamyšlení, modlitbě či na vyžádání i ke komentované prohlídce, kterou obstarají přítomní průvodci zámku. Naskytne se také jedinečná možnost spatřit i církevní předměty, monstrance a roucha, které jsou jinak uloženy v depozitářích zámku.

Otevřen bude kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Odehraje se zde Modlitba tancem v 19:15 hodin, koncert souborů Akordum a Akvarteto od 20:00 a od 21:00 bude mít slovo zdejší průvodce.
 

Hrady a zámky při noci kostelů na Moravě

Hrad BouzovV rámci projektu Noc kostelů pro vás již po šesté otevírá hrad Bouzov hradní kapli zdarma ve večerních hodinách. Zavedou vás do ní postavy světců a světic, které slaví v tomto období svátek. Akce se koná od 17:00 do 19:00 hodin.

Zámeckou kaple sv. Ludvíka otevře příchozím také zámek Jevišovice. Zámecká kaple bude během Noci kostelů v pátek 24. května 2019 od 18 do 21 hod. otevřena zdarma. Zájemci si mohou v 19:30 vyslechnout přednášku o historii a ikonografii pod vedením kastelána Jiřího Černého.
Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov - skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámek Bělá pod Bezdězem

Zámek Bělá pod Bezdězem

Bělský zámek naleznete kousek pod náměstím při nejvýchodnějším cípu ostrohu, na kterém stojí město Bělá pod Bezdězem. Zámek je jednou z mála ukázek raně barokní zámecké architektury v Čechách.

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Starý zámek v Jevišovicích

Starý zámek v Jevišovicích

Původní hrad, poprvé zmíněný v roce 1289, přestavěný do barokní podoby v první polovině 17. století Ludvíkem Raduitem de Souches, leží na jižním okraji Českomoravské vrchoviny, 16 km severovýchodně od Znojma. Od roku 1980 patří zámek Moravskému zemskému muzeu.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.