Úvod > Aktuality > "Objevte taje Newtonových objevů "
Newtona pripomíná i výstava v Národním technickém muzeu
"> Newtona pripomíná i výstava v Národním technickém muzeu "> 370 let od narození anglického matematika, fyzika a astronoma sira Isaaca Newtona
Kultura

"Objevte taje Newtonových objevů "

  • Vydáno5. ledna 2013
"370 let od narození anglického matematika, fyzika a astronoma sira Isaaca Newtona připomíná i výstava v Národním technickém muzeu. V expozici Astronomie si lze prohlédnout několik zásadních Newtonových objevů včetně zrcadlového dalekohledu. "
Víte, že…
 
Newton kromě matematiky a klasické mechaniky (zákony síly, setrvačnosti a akce a reakce), zasáhl významně do optiky, když objevil, že světlo je složené z barevného spektra, a sestavil první zrcadlový dalekohled.
 
Isaak Newton se narodil 4. ledna 1643, vystudoval Trinity College v Cambridgi, kde se později stal profesorem matematiky. Právě na zahradě této školy údajně přemítal, když jeho pozornost upoutalo padající jablko. To jej přivedlo k otázce, proč jablko k zemi padá vždy kolmo. A přišel na teorii gravitace. Na své největší objevy přišel během studií při vynuceném pobytu na venkově, když byla v letech 1665-1667 kvůli morové nákaze univerzita uzavřena.
 
Slavný vědec byl také poslancem anglického parlamentu (v letech 1689 až 1690 a v roce 1701). V roce 1696 byl jmenován dozorcem v královské mincovně v londýnském Toweru a o tři roky později se stal jejím nejvyšším správcem, jímž byl až do své smrti 31. března 1727.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.