Úvod > Aktuality > Objevte svět legendární stavebnice Merkur v chebském muzeu
Do chebského muzea priveze sberatel radu modelu
"> Do chebského muzea priveze sberatel radu modelu "> Objevte svet legendární stavebnice Merkur v chebském muzeu
Kultura

Objevte svět legendární stavebnice Merkur v chebském muzeu

  • Vydáno22. února 2013
Seznamte se s historií a současností Merkuru i s impozantními exponáty sestrojenými známým sběratelem Jiřím Mládkem. Muzeum v Chebu připravilo na zahájení letošní sezóny výstavu věnovanou právě této legendární stavebnici.
Pan Mládek patří k největším sběratelům stavebnice a také k rekordmanům. Jeho Ocelové město z Merkuru, inspirované románem Julese Vernea je největší stavbou svého druhu na světě. Model o rozměrech 4,5 × 5,5 m a výšce 2,2 m váží v současné době plných 1 200 kilogramů a je tak právem zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Sběratel však na modelu, který je umístěn v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují, stále pracuje a dokončit jej hodlá v roce 2016. Do chebského muzea sběratel přivezl řadu modelů, například ruské kolo, těžní věž či Petřínskou rozhlednu. Nejmenší návštěvníci výstavy si mohou zkusit sestavit vlastní model nebo hračku, kterou zde mohou vystavit.

Merkur se díky své dostupnosti a jednoduchosti stal také vynikajícím prostředkem polytechnické výchovy mládeže. Postupně jej začala využívat i vědecká obec při řešení technických problémů. Krásným příkladem je světoznámý vědec a vynálezce prof. Otto Wichterle, který ze stavebnice Merkur vyhotovil aparaturu na odstředivé odlévání prvních kontaktních čoček.

Výstava bude v Muzeu Cheb k vidění od 1. března do 12. května 2013.