!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo adventního Brna
Objevte kouzlo adventního Brna
"> "> "> "> foto TIC Brno: Michal Růžička "> "> "> foto TIC Brno: Michal Růžička
Zážitky

Objevte kouzlo adventního Brna

Vydáno 16. prosince 2020
Brněnské Vánoce jsou letos jiné. To zásadní ale nechybí. Náměstí Svobody září vánoční strom, letos 14 metrů vysoká jedle z bílovického polesí. Vánoční strom je již tradičně i na Zelném trhu a Moravské náměstí opět zdobí oblíbené vánoční kolo. Halouzkův betlém, bez kterého by Brněnské Vánoce ani nebyly Brněnskými Vánocemi, našel opět svoje místo na Dominikánském náměstí. Vánoční amosféra bude v brněnských ulicích trvat až do 3. ledna 2021.
vánoční náměstí svobody brnoAdventní a vánoční atmosféru v Brně dotváří také bohatá světelná i další výzdoba centra města. Brněnské centrum je tak tím pravým místem pro procházku s blízkými. Na náměstích a v ulicích jsou s bezpečnými odstupy rozmístěny zejména řemeslné a prodejní stánky. Tedy ideální příležitost pro nákup vánočních dárků bez front v obchodních centrech a pro podporu lokálních prodejců a výrobců.

Prodejní stánky jsou otevřené každý den od 10.00 do 20.00 hodin, a to nejen v parku na Moravském náměstí, ale i na Zelném trhu, náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Moravském náměstí u Jošta. A od 10. do 19. prosince 2020 se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků.

advent brno zelňákLetos už po třetí tvoří dominantu Moravského náměstí obří vyhlídkové kolo, které nabízí dech beroucí výhled na svátečně vyzdobené Brno. Z výšky 33 metrů si můžete prohlédnout nejen bezpočet brněnských střech, ale také například brněnské dominanty Petrov a Špilberk. Jedna jízda stojí 100 Kč a potrvá pět až deset minut. Provozní rychlost kola je 3 - 3,5 km /hod.
 

Projeďte se vánoční šalinou

Vánoční tramvaj BrnoHistorické centrum moravské metropole brázdí speciální vánoční šalina typu T3. Stejně jako v minulém roce i letos dělá radost malým i velkým cestujícím. Vyzdobený retro vůz T3 ev. č. 1525 jezdí od pátku 27. 11. do neděle 27. 12. centrem.

Nastoupit do tramvaje můžete na trase: Česká – náměstí Svobody – Zelný trh – Hlavní nádraží – Nové sady – Šilingrovo náměstí – Česká. Tramvaj jezdí v třicetiminutových intervalech od 16 hodin do 20 hodin. V šalině platí běžný tarif IDSJMK, k cestě tak nepotřebujete speciální jízdenku, platí obyčejné jízdné a samozřejmě šalinkarty.
 

Potěšte se brněnskými betlémy

halouzkův betlémProslulý Halouzkův betlém již k brněnským Vánocům neodmyslitelně patří a je druhým největším svého druhu na světě. Své místo našel na Dominikánském náměstí, které dává vyniknout jeho malebnosti a kráse. Stojí před Novou radnicí a najdete v něm více než stovku dřevěných ručně vyřezávaných figur.

Na tradiční brněnské vánoční výstavě betlémů v letohrádku Mitrovských, tentokrát ve stylu retra, zavzpomínáte na vánoce vašich prarodičů, rodičů a možná i vás samotných. Kromě rozličných betlémů na vás čekají nostalgické vánoční nezbytnosti od 1. poloviny 20. století až do 80. let. Připraveny jsou stylově nazdobené smrčky, ručně vyráběné stojánky na stromečky, ikonické vánoční osvětlenídárky z Prioru a Tuzexu zabalené v originálních balících papírech, plastové sněhové vločky, ale i rodiče ve slavnostním oblečení v obývacím pokoji. Výstava je k vidění od 5. prosince do 17. ledna 2021.
 

Velká vánoční hvězda Moravských bratří

vánoční hvězdaTřímetrová vánoční hvězda nyní stojí na náměstí Svobody v Brně. Osvětlená a ozvučená ozdobaposlouží například jako místo pro vánoční fotku. Na to, aby u ní zapózovali mají Brňané ještě asi týden a půl. V sobotu 19. 12. se hvězda bude stěhovat na Jakubské náměstí, kde bude ještě týden. Jedná se o tzv. Ochranovskou neboli moravskou hvězdu, která vznikla roku 1821 v Horní Lužici, místě, kde působili Moravští bratři. Lidé z Čech a Moravy evangelického vyznání hledali útočiště. před persekucemi za své náboženské vyznání.

hvězda brnoVětšina z nich byla členy Jednoty bratrské či tzv. Moravské církve. A protože protestantismus má už odedávna v Sasku tradici, tak těmto krajanům poskytl půdu a zázemí saský šlechtic Mikuláš Ludvík hrabě ze Zinzendorfu a z Pottendorfu. Mezi lety 1722 až 1732 tak byla mezi Žitavou a Budyšínem, východně od Šluknovského výběžku, založena obec Ochranov, německy Herrnhut.

Původně sloužila jako pomůcka pro školní výuku (studenti si ji sami vyráběli) - zvláštní tvar hvězdy je tzv. rombokubooktaedr, který má 26 stěn, z nichž 18 tvoří čtverce a 8 rovnostranné trojúhelníky. Herhůtské hvězdy poté krášlili prostory internátu a návštěvníci si je tak oblíbili, že se hvězdy brzy rozšířili do celého Saska i do zahraničí.


Vánoční strom na náměstí Svobody stává už od roku 1924

Brno vánoční stromNa náměstích mnoha měst svítí v těchto dnech vánoční stromy, ale jen jedno může říct, že mělo historicky ten úplně první u nás a možná i ve střední Evropě. Ano, je to Brno! Tradici založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek v roce 1924, když nechal na brněnském náměstí Svobody tento vůbec první strom postavit. Všemu předcházel příběh v bílovickém lese odložené malé holčičky, kterou tady spisovatel se svými přáteli našel dva dny před Štědrý dnem roku 1919.

brno vánoceHolčička tenkrát měla štěstí, přežila a našla svou náhradní rodinu, ale citlivého Těsnohlídka její příběh zasáhl natolik, že přemýšlel, jak dětem s podobným osudem pomoci. Inspiroval se v Kodani, kde na náměstí stál strom, pod kterým se pořádala sbírka pro chudé děti a přenesl tento zvyk do Brna.

A tak se na zdejším náměstí Svobody rozsvítil 13. prosince 1924 úplně první vánoční strom u nás. Díky sbírce, která pod stromem proběhla, byl v následujících letech podle návrhu Bohuslava Fuchse postaven Brně dětský domov. Otevřen byl v roce 1929 a dostal jméno podle dánské královny Dagmar, jež proslula péčí o chudé. Stejně jako tento dětský domov, i strom dodnes pomáhá. Najdete pod ním kasičku veřejné sbírky pro potřebné.
Vánoční trhy na brněnském výstavišti

10.12.
19.12.
Vánoční trhy na brněnském výstavišti

Od 10. do 19. prosince se na brněnském výstavišti konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od více než 400 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.