Úvod > Aktuality > Objevte jeskyně pod věží: nová výstava na pardubickém zámku láká na život ve věčné tmě
Objevte jeskyně pod věží: nová výstava na pardubickém zámku láká na život ve věčné tmě
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Objevte jeskyně pod věží: nová výstava na pardubickém zámku láká na život ve věčné tmě

  • Vydáno29. července 2021
Jeskyně a podzemní prostory s důrazem na jejich faunu jsou hlavním tématem výstavy "Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků", která kromě klasické expozice láká na umělou jeskyni se vším všudy: s krápníky, kolonií vrápenců, jezírkem i jeskyňářem. Výstava Východočeského muzea v Pardubicích je na zámku otevřena do konce roku 2021.
jeskyně pardubice výstavaJestliže vás zajímají jeskyně a život v nich, určitě se vypravte na pardubický zámek. Najdete zde výstavu "Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků" s dokonalou iluzivní jeskyní. Na začátku výstavy se dostanete do předsálí, kde se nachází reprodukce obrazu Zdeňka Buriana s výjevem o pravěkých lidech. Potom vstoupíte do umělé krasové jeskyně, která ale vypadá jako ta opravdová. Dokonce tu pocítíte chladnější vzduch a uslyšíte zvuk kapající vody. Nechybí ani krápníky, kolonie netopýrů, jezírko a jeskyňář.

speleolog výstavaV dalších místnostech už ale najdete běžnou expozici s vitrínami. Ta vám přiblíží pestrou škálu živočichů od hmyzu až po obratlovce, kteří se dokáží orientovat a žít v naprosté jeskynní tmě nebo pozoruhodné vybavení jeskyňářů a ukázky odborné či specializované speleologické literatury. Dalším tématem výstavy jsou jeskynní svítilny – od loučí a olejových kahanců přes karbidky, až k současným "LEDkám".

Výstava je otevřená denně mimo pondělí, a to od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné stojí 40 Kč, pro děti a seniory 20 Kč. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy Romanem Mlejnkem proběhne 23. 9. od 17:00 hodin v prostorách výstavy. Vstupné bude upraveno na 80 Kč.
Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků – výstava v Pardubicích

9.6.
31.12.
Život ve věčné tmě aneb po stopách slepých brouků – výstava v Pardubicích

Jeskyně a podzemní prostory s důrazem na jejich faunu jsou hlavním tématem výstavy Život ve věčné tmě. Specifické prostředí, po staletí neměnné, se podílelo na vývoji svérázných životních forem živočichů adaptovaných na tyto extrémní podmínky.