Úvod > Aktuality > Poslední šance vidět umělecký rok 1912 v Obecním domě
Výstava 1912 - Kristýna Hrabetová
"> Výstava 1912 - Kristýna Hrabetová "> A. Mucha: Mužnost "> A. Mucha: obrazy z ceské historie "> Obecní dum "> Obecní dum
Kultura

Poslední šance vidět umělecký rok 1912 v Obecním domě

  • Vydáno25. ledna 2013
Výstava 1912 pořádaná k 100. výročí vzniku Obecního domu poslední lednový den definitivně končí. Přes mnohé žádosti nemůže být prodloužena, protože na ní navazuje již další plánovaný výstavní program a současně vyprší závazné výpůjční smlouvy k desítkám děl zapůjčených téměř dvacítkou uměleckých institucí a soukromých sběratelů.
Unikátní výstava "1912" nabízí ohlédnutí do doby vzniku Obecního domu před 100 lety, kdy se prolínají umělecké styly napříč kulturním a společenským děním počátku 20. století. Vedle sebe jsou vystavena díla předních českých představitelů kubismu či symbolismu, ale do celkového kontextu významně promlouvají i umělci starší generace. Do Obecního domu se tak po sto letech vrátí díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Jan Preisler, Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý, Josef Váchal a další).
 
Obecní dům je jednou z nejznámějších pražských secesních staveb. Původně se nazýval Reprezentační dům hlavního města Prahy. Budova je silně spjata s moderní českou historií: 28. října 1918 v ní byla vyhlášena první Československá republika. V listopadu 1989 se pak v Obecním domě poprvé sešli představitelé Občanského fóra se zástupci komunistické vlády. V těsné blízkosti Obecního domu stojí jeden ze symbolů Prahy: gotická Prašná brána, která byla součástí obranného systému Starého Města.
 
Na výzdobě Obecního domu se podílela celá plejáda tehdejších významných umělců. Byli mezi nimi malíři Mikoláš Aleš, Alfons Mucha, Max Švabinský, Josef Ulman, Jakub Obrovský a další. Ze sochařů k podobě budovy přispěli mezi jinými i Josef Václav Myslbek, Josef Mařatka nebo třeba Ladislav Šaloun a Bohumil Kafka.

V rámci výstavy je připravován rozsáhlý školní program a program pro děti, kdy v prostorách infocentra Obecního domu vznikne výtvarná dílna „Ateliér 1912“, kde si děti budou tvořit svá díla po vzoru secese či kubismu z roku 1912.

Výstava však definitivně končí 31. ledna 2013.Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.