!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně
O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně
"> "> ">
Životní styl

O víkendu uklidí dobrovolníci Česko po „koronaturistické“ sezóně

Vydáno 18. září 2020
Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu 19. září na úklid po nepořádných turistech. Akce proběhne již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se koná ve více než 150 zemích. Letos jeho hlavním tématem jsou cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků.
sběrači odpadkůOrganizátoři akce z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko si povzdechli, že nepříznivá koronavirvá situace z letošního jara nedovolila pořádat hromadné úklidové akce. Dočasné uzavření sběrných středisek odpadů a neukáznění „sváteční“ turisté následně přispěli ke znečištění přírody více, než tomu bývalo v minulých letech

Krnap sítěNapříklad strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras letos uložili už dvakrát víc pořádkových pokut než za celý loňský rok. Zhruba polovinu z nich uložili na jaře, kdy kvůli sílícímu koronaviru platila ve městech a obcích karanténa a lidé o to více mířili do přírody. Problém podle zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonína Tůmy ale byl, že do přírody vyrazili i lidé, kteří do ní obvykle nechodí a neumějí se v ní chovat. I proto je podzimního úklidu zapotřebí více, než kdy dříve. Problémy způsobené letošním návalem turistů způsobeného pandemií řešili ochranáři i v Krkonoších, zejména na Sněžce, kde byla kvůli neukázněným výletníkům nasazena ochranná síť.


Ukliďme svět, ukliďme Česko - neodhazujte nedopalky

ukliďme českoHlavním tématem letošního Celosvětového úklidového dne, ke kterému se organizátoři naší největší dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko již třetím rokem hlásí, jsou cigaretové nedopalky. V současné epidemiologické situaci nechětjí organizátoři nikoho nabádat k jejich sbírání, jejich cílem je spíše na problém s odhazováním nedopalků poukázat a napomoci změnit zlozvyk některých kuřáků. Cigaretové nedopalky jsou totiž celosvětově nejčastěji odhazovaným odpadkem a rozkládají se zhruba 15 roků, přičemž se z nich do životního prostředí uvolňuje řada nebezpečných látek.

Sbírání odpadkůDobrovolníci, kteří by se rozhodli spojit úklid s víkendovým výletem do přírody, mohou zdarma přenocovat na některém z 50 kempovacích míst projektu BezKempu.cz a pomoci uklidit jejich okolí. Ostatním stačí si vybrat z interaktivní mapy na uklidmecesko.cz/map/, kde naleznou zhruba 950 míst po celé ČR, na kterých se lze k akci připojit. Každý uklizený kousek odpadu se počítá, přidejte se v sobotu 19. září, nebo třeba v některém z pozdějších podzimních termínů.

Do podzimních úklidových akcí se již tradičně zapojí i partneři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, kteří dohromady uklidí 40 lokalit v místech, kde působí. Nejvíce akcí uspořádala Komerční banka (15 týmů) a pozadu nezůstali ani ostatní - E.On (9), DPD (7), Škoda Auto (3), Veolia (2), DB Schenker (2), Gambrinus, Alpine Pro a Flixbus. Ostatní jako Penny Market, či Eko-Kom pak vyzvali zaměstnance, ať uklízí individuálně.