Úvod > Aktuality > O víkendu uklidí dobrovolníci Česko
O víkendu uklidí dobrovolníci Česko
"> "> ">
Životní styl

O víkendu uklidí dobrovolníci Česko

  • Vydáno16. září 2021
Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí již tuto sobotu 18. září na úklid po nepořádných turistech. Vyvrcholením letošní úklidové sezóny bude již čtvrtý ročník akce World CleanUp Day, do které se v loňském roce zapojilo 11 milionů dobrovolníků ve 166 zemích, včetně České republiky.
sběrači odpadkůOrganizátoři akce z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko připravili nejen pro dobrovolníky, ale i pro nejširší veřejnost, novou aplikaci www.KAMsNIM.cz, která ukáže uživatelům nejbližší místa, kam správně odkládat odpady a dávat věcem, které jim dosloužily, šanci na druhý život. A především předcházet vzniku odpadů, končících zbytečně na skládkách či v nejhorším případě v přírodě, odkud je pak dobrovolníci musejí zcela zbytečně uklízet. Cílem celosvětové kampaně však není pouze samotný úklid, ale také zvyšování povědomí o problematice redukce odpadů a správném nakládání s nimi.

O neplánované úklidové akce se letos postaralo na začátku léta tornádo na jižní Moravě. Stovky dobrovolníků pomohly díky akcím zorganizovaným operativně spolkem Ukliďme Česko uklízet pole mezi obcemi Hrušky a Mikulčice. Během prvních dvou červencových víkendů sesbírali desítky tun odpadů jako kusy střech, izolací, dřeva a dalších materiálů, které by jinak zarostly vegetací, staly se ekologickou zátěží a komplikovaly do budoucna život místním zemědělcům.