Úvod > Aktuality > O víkendu se ve Velkých Karlovicích pojede Karlovská 50
O víkendu se ve Velkých Karlovicích pojede Karlovská 50
"> "> ">
Zimní sporty

O víkendu se ve Velkých Karlovicích pojede Karlovská 50

  • Vydáno24. února 2020
V sobotu 28. února ovládne Velké Karlovice další ročník běžeckého závodu Karlovská 50, který je zařazený do seriálu SkiTour. Běží se na 10, 25 nebo 50 kilometrů malebnými valašskými vesničkami a jejich okolím. Start závodu je na širokém dostihovém závodišti, následuje přejezd přes železniční trať a chybět nebude ani výstup na sjezdovku.
Karlovská 50V sobotu se ve Velkých Karlovicích pojede oblíbený běžkařský závod Karlovská 50, který je zařazený do seriálu SkiTour. Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je tolik závod ve Velkých Karlovicích, kterému se po právu říká „Valašská Marcialonga“. Projeďte se na běžkách malebným valašským údolím, vybrat si můžete z tratí na 10, 25 či rovnou 50 kilometrů klasicky. Start závodu je na širokém dostihovém závodišti, následuje přejezd přes železniční trať a chybět nebude ani výstup na sjezdovku.

Karlovská 50 je součástí seriálu SkiTour, jenž je určen především amatérským běžkařům, kteří se rádi účastní závodů a chtějí zažít atmosféru velkých sportovních událostí. Seriál přispívá i k rozšíření běžeckého lyžování jako způsobu zdravého trávení volného času na čerstvém horském vzduchu. Aktuálně je ve Velkých Karlovicích 31 cm sněhu, teploty se v noci drží okolo -4,5°C a denní vystupují na max. 2°C, takže startu závodu tentokrát nic nehrozí, tak jako o měsíc dříve, když byl nedostatek sněhové pokrývky. Do soboty by podle předpovědi mělo ještě pár centimetrů dokonce připadnout.
 

Kudy povede letošní závod

Karlovská padesátkaStart závodu bude v sobotu 28. února na širokém dostihovém závodišti. Závodníci všech kategorií objedou po startu jedno kolečko po dostihové dráze a projedou cílovým prostorem, odkud je stopa zavede znovu do prostoru startu. Po přejezdu železniční trati zamíří závodníci do prvního náročného stoupání. Po mírném stoupání následuje sjezd do údolí Miloňovky. Poté závodníci vystoupají k přejezdu sjezdovky Na Machůzkách. Krásná lesní cesta zakončená nejprudším sjezdem na trati zavede závodní pole na kraj údolí Podťaté. Po přejetí hlavní silnice stopa stoupá údolím Léskové podél řeky Bečvy. Před přejezdem hlavní silnice se oddělí účastníci nejkratšího desetikilometrového závodu a zamíří zpět okolo autokempu Machůzky do cíle.

Karlovská 50Závodníci na 25 a 50 kilometrů se údolím Léskové dostanou k první občerstvovací stanici pod hotelem Lanterna, odkud budou stoupat po nádherném dvoukilometrovém úseku trati linoucí se po lesních cestách k otočce. Cesta údolím je velmi svižná a závodníci se tak brzy dostanou ke kluzišti, po kterém následuje idylický úsek trati v těsném sousedství řeky Bečvy, kde se přímo nabízí často zmiňovaná podobnost s italskou Marcialongou! Na rozjímání však není čas, trať zatáčí prudce doleva. Prudké stoupání naštěstí není dlouhé a odměnou je pohled na řeku z ptačí perspektivy a omamná vůně dřeva z nedaleké pily. Ani po posledním stoupání si neoddychnete, místo úlevy přichází Gavlíkova ráztoka. Po výjezdu z lesa se otevře pohled na údolí a dostihovou dráhu, kde se nachází cíl závodu. A zatímco závodníci na 25 kilometrů zamíří už rovnou do cíle, "padesátkaři" si dají ještě jedno kolečko.
Ski areál Machůzky ve Velkých Karlovicích

Ski areál Machůzky ve Velkých Karlovicích

Ski areál Machůzky se nachází přibližně 500 m východně od centra Velkých Karlovic. Zdejší 1050metrový vlek s přepravní kapacitou 900 osob za hodinu je nejdelším vlekem v okolí a řadí se mezi nejdelší v celých Beskydech a Javorníkách.

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích – rodinné lyžování v Beskydech

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích – rodinné lyžování v Beskydech

Turisticky atraktivní chráněná krajinná oblast Moravskoslezských Beskyd a Javorníků nabízí také špičkově vybavený lyžařský areál s nejmodernějšími vleky. Ski areál Razula nabízí celkem čtyři sjezdové tratě a snowpark.