!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > O víkendu se otevře hrad Cornštejn
O víkendu se otevře hrad Cornštejn
"> "> "> ">
Památky

O víkendu se otevře hrad Cornštejn

Vydáno 11. května 2021
Od soboty 15. května 2021 se opět otevírá hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou. Letos bude zřícenina lákat hned na několik novinek týkající se nejen prohlídek a akcí, ale i zlepšení komfortu pro personál a návštěvníky. Čekají vás speciální prodloužené prohlídky i dobrodružná hra.
CornštejnHrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova nabídne letos několik novinek. Tou první budou speciální prodloužené prohlídky s odborným výkladem průvodce, na kterých se návštěvníci seznámí nejen s historií hradu, ale také s novými archeologickými nálezy a výsledky výzkumů, které archeologové Jihomoravského muzea ve Znojmě (pod které hrad patří) realizovali od roku 2018 do minulého roku.

Během archeologického výzkumu došlo ke kompletnímu odstranění zásypu podzemních prostor a byla odkryta zbývající část spodního schodiště zděného z plochých kamenů. Vedle toho byla získána celá řada nálezů spadajících do období od středověku až po 20. století. Mezi nejzajímavější patří části kamenických prvků (např. ostění oken) a zlomky reliéfních kachlů, jejichž čelní vyhřívací stěna byla zdobena např. motivy sv. Jiří, sv. Petra a Pavla nebo motivem kružby gotického okna. Příchozí nahlédnou do podzemní hradu, které sloužilo jako prostora pro hradní cisternu na vodu. Zároveň se dozví o dalších nálezech, které byly při těchto pracích odkryty.
 
cornštejn podzemíNa konci minulého roku byl realizován přívod inženýrských sítí pro kiosek a pokladnu. Při archeologickém výzkumu, který probíhal během výkopových prací se podařilo zdokumentovat základ prostoru 3. brány. Před branou byla zachycena kamenná plenta, která mohla sloužit jako opora pro starší padací most, jenž byl nahrazen mostem kamenným. Zajímavostí může být objev poměrně velkého množství železných hřebíků a drobného kování, které se nacházely za 3. bránou na skalnatém podloží či těsně nad ním. Před konírnou byla objevená ve skále vyjetá „kolej“, která mohla být způsobena tehdejším používáním vozů.
 

Dobrodružná hra, jarmark a Léto na Cornštejně

cornštejnNejen prezentované archeologické nálezy jsou v letošní turistické sezóně novinkou. Pro rodiny s dětmi navrhla muzejní pedagožka Monika Mažárová dobrodružnou hru - v rámci individuální prohlídky se mohou rodiny s dětmi nechat vtáhnout do historie Cornštejna prostřednictvím pověsti o bílé paní a cornštejnském pokladu. V několika zákoutích zříceniny hradu Cornštejna na ně čekají příběhové panely s úkoly. Pokud je všechny splní, pomohou místní bílé paní. Ta každou malou princeznu a rytíře za jejich pomoc odmění.
 
Pro milovníky řemesel a řemeslných výrobků je na sobotu 24. července 2021 připraven celodenní jarmark s ukázkami řemesel. Můžete se podívat na práci uměleckého kováře, výrobu nožů z damascénské ocelidřevěných hraček, proutěného zboží nebo předvedení kamenického řemesla, ale ochutnáte i středověké placky a kaše, domácí zavařeniny i sirupy. Celý den si užijí také děti, pro které bude připraven zábavný program. Letošní druhý ročník snad bude slunečný a bez mráčku a počasí nám bude – na rozdíl od loňského prvního jarmarku – přát.
 
cornštejnNebude chybět ani tradiční Léto na Cornštejně, kdy se v průběhu července a srpna na zřícenině hradu vystřídá několik skupin historického šermu s divadelními a šermířskými vystoupeními, které by neměly na žádném hradě chybět.
 
Otevírací doba zříceniny hradu Cornštejna je v květnu o víkendech a od 31. května pak každý den od 9 do 17 hodin až do konce září 2021. Nezapomeňte, že parkování pod zříceninou hradu Cornštejna je omezené, proto doporučujeme zaparkovat automobil na odstavné ploše cca 500 metrů směrem na Lančov. Návštěva hradu je ideálním výletem na kolech. Pro tento případ je během sezóny posílena autobusová doprava umožňující přepravu kol cyklobusy v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK).
Dobrodružná hra na hradě Cornštejn

15.5.
30.9.
Dobrodružná hra na hradě Cornštejn

Pro rodiny s dětmi navrhla pedagožka Monika Mažárová dobrodružnou hru. V rámci individuální prohlídky se mohou rodiny s dětmi nechat vtáhnout do historie Cornštejna prostřednictvím pověsti o bílé paní a cornštejnském pokladu.

Jarmark s ukázkami řemesel na hradě Cornštejn

24.7.
Jarmark s ukázkami řemesel na hradě Cornštejn

Pro milovníky řemesel a řemeslných výrobků jsme připravili na sobotu 24. července 2021 celodenní jarmark s ukázkami řemesel.

Léto na Cornštejně - na vlastní kůži středověkem na hradě Cornštejn

1.7.
31.8.
Léto na Cornštejně - na vlastní kůži středověkem na hradě Cornštejn

Tradiční prázdninový program se šermíři i divadélky na zřícenině hradu Cornštejn.

Turistická karta ZnojmoRegion+ 2021

1.6.
31.10.
Turistická karta ZnojmoRegion+ 2021

Od 1. 6. do 31. 10. 2021 mohou návštěvníci turistické oblasti Znojemsko a Podyjí získat řadu nabízených slev, bonusů a dárků, které jim za návštěvu vybraných míst a služeb cestovního ruchu nabízí Turistická karta ZnojmoRegionu.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.