!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > O víkendech jsou opět otevřené některé hrady a zámky
O víkendech jsou opět otevřené některé hrady a zámky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

O víkendech jsou opět otevřené některé hrady a zámky

Vydáno 2. prosince 2020
Národní památkový ústav otevře milovníkům památek několik hradů a zámků se zimním provozem. Po přechodu země do třetího stupně protiepidemického systému je od soboty 5. prosince možné navštívit zámek Sychrov, Lednici, Český Krumlov, Hlubokou, Křivoklát, Valeč a Květnou zahradu v Kroměříži.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zámek HlubokáZimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří.

Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je pouze během víkendů od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Speciální adventní prohlídky se na Hluboké nechystají. Před průčelím zámku však děti jako každý rok najdou vánoční stromečky s bonbony, které si budou moci otrhat. Bez omezení zůstává otevřen zámecký park s naučnou stezkou.
 

Mimořádné prohlídky v Českém Krumlově

český krumlovHradní muzeum a zámecká věžČeském Krumlově budou mimořádně otevřeny každý den od čtvrtka 3. prosince až do středy 23. prosince mezi 9. až 16. hodinou. Otevřena bude i hradní kavárna. Slavnostní atmosféru zámeckému areálu dodají vánoční stromky na nádvořích a tradiční medvědí betlém nainstalovaný ve vestibulu vstupu na I. prohlídkovou trasu. V novém roce bude provoz zahájen od 5. ledna

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.
 

Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových na Sychrově

zámek sychrovZámek Sychrov nabízí návštěvníkům prohlídku interiérů druhého patra východního křídla zámku. Prohlídková trasa s názvem Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových nabízí intimní pohled do života šlechticů. Výběrová trasa obsahuje patnáct místností a šest chodeb s exponáty koncipovanými do druhé poloviny 19. století.

Okruh je výběrový a vstupenky na něj lze zakoupit pouze na internetu. Důvodem je omezená kapacita skupin, které může tvořit maximálně osm lidí. Aby mohli návštěvníci co nejvíce vstřebat atmosféru tehdejšího života vysoké šlechty, jsou téměř všechny místnosti „bez provázků“. Návštěvníci se tedy jimi mohou pohybovat téměř volně. Okruh bude otevřen pouze o víkendech, a to od 10:00 do 14:00 hodin. Vstupné činí 300 Kč.
 

Na zámek i do skleníku v Lednici

ledniceZámek Lednice otevírá I. prohlídkový okruh a skleník, památky budou v prosinci otevřeny 5., 6., 12., 13., 19. a 20. 12. 2020, vždy od 10 do 16 hodin. Zahrady a park jsou volně přístupné.

Reprezentační sály zámku Lednice jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář nemá v Evropě obdoby. Uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál. O adventních víkendech mají návštěvníci možnost vidět I. prohlídkový okruh doplněný vánoční výzdobou a ukázkou svátečního stolování včetně ochutnávky cukroví a poslechu vánočních koled.


Zimní prohlídky hradu Křivoklát

křivoklátProhlídky hradu Křivoklát jsou možné o víkendech 5. a 6.; 12. a 13. a 19. a 20. 12. 2020. Jedná se o prohlídku 1. okruhu. Uvitíte II. hradní nádvoří, Stříbrnici, Augustovo vězení, další části vězení a hladomorny, dále kapli, Rytířský a Královský sál, knihovnu, obrazárnu, místnosti věnované osobnosti Filipíny Welserové a hradní fürstenberské muzeum.

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.
 

Za sochami M. B. Brauna na zámek Valeč

lapidáruimZámek Valeč na Karlovarsku otevírá nejen zámecké interiéry, ale také letos nově zpřístupněné lapidárium v objektu bývalé kovárny. Zde se ukrývá jeden z nejrozsáhleších souborů soch z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Tváří v tvář se zde setkáte s 28 sochami a sousošími.

Expozice je nainstalována tak, abyste se mohli se sochami skutečně setkat. Umění propojuje imaginární a skutečné. Sochy, tyto krásné zjevení z minulosti, se vynořují v přítomnosti pohledu, kde oscilují mezi kamenem a světlem, mezi paralýzou a aktivitou. Během prosincových víkendů je otevřeno v tyto dny: 5. a  6., 12. a 13. a 19. a 20. 12. 2020.
 

Zimní procházka Květnou zahradou

květnáKvětnou zahradu nechal vybudovat ve druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Tato zahrada náležela k Arcibiskupskému zámku a byla ve vlastnictví Arcibiskupství olomouckého po více než 350 let. Mimořádně otevřená bude během adventních víkendů od 5. do 20. prosince 2020.

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Jde o přechod od pozdně renesančních italských zahrad k zahradám barokně klasicistním francouzského typu, jako je například ta ve Versailles. Dnes patří Květná zahrada mezi nejvýznamnější zahradní památky, její půvab můžete obdivovat v každém ročním období.


Pro Betlémské světlo na plzeňské památky

Betlémské světlo se bude na Štědrý den 24. prosince 2020 rozdávat v kostele Všech svatých v Horšově od 12:00 do 15:00, v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech mezi 13. až 15. hodinou.
Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Foucaultovo kyvadlo v  Kroměříži

Foucaultovo kyvadlo v Kroměříži

Nedaleko historického centra města Kroměříže, je v zástavbě rodinných domů situován skvost evropské zahradní architektury doby baroka Květná zahrada Libosad. Uprostřed zahrady, založené při obnově města zničeného třicetiletou válkou, se nachází Rotunda postavená v roce 1671.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.