ÚvodAktualityO tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
bukový les podzimO dávných zvláštních, nebo významných událostech se dochovaly zmínky alespoň v legendách a pověstech, které můžeme dodnes slyšet, i když jejich účastníky navždy odvál čas. A přeci se do dnešních dnů něco zachovalo – je to genius loci určitého místa, nebo tajemná energie, která přečkala všechny věky.
 
Objevte i vy záhadná místa České republiky, nasajte jejich jedinečnou atmosféru a posuďte, které z nich vás oslovilo nejvíce.

Znáte místa, kde se na podzim dobijete pozitivní energií?

Nabijte se v Panenském Týnci

Panenský TýnecPanenský Týnec je staré městečko založené pány ze Žerotína ve 13. století. Z této doby pochází také nedostavěný mohutný gotický chrám, jehož magická síla se skrývá v mohutných kamenných zdech. Místo patří mezi nejsilnější a nejmystičtější místa v České republice. Známý psychotronik a Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější a uzdravující. Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž a pobyt na tomto místě je doporučován zejména lidem trpícím depresemi se sklony k sebevraždě.

Ať už na sobě pocítíte léčivé účinky nebo ne, výlet do Panenského Týnce je opravdu zajímavý a nedostavěné torzo gotické stavby nesmírně působivé, zvláště za ranního šera nebo po západu slunce.
 

Dobíjecí Andělská hora

Andělská horaTaké zřícenina Andělská hora doslova srší energií. Hrad byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a sehrál důležitou roli v době husitských válek. Celá zóna v okolí hradu má blahodárně působit na lidský organismus, což potvrdila i řada senzibilů. Zbavíte se zde deprese a posílíte ochrannou funkci aury. Doporučuje se provádět za chůze dechové cvičení – nádech, výdech a následné zadržení dechu po dobu, která vám po čas chůze nevadí. Příjemný pobyt na hradě určitě umocní také nádherný výhled na Krušné hory, Doupovské hory nebo Slavkovský les.

Můžete odtud také vidět památnou lípu, u níž měla kdysi vyvěrat studánka se zázračnou vodou, která léčila poutníky. Dodnes zde ucítíte příval pozitivní energie, která určitě zažene smutnou podzimní náladu.
 

K vrcholu Klíče s kamzíky

Další silně magickou horu naleznete kousek od Nového Boru. Na vrchol Klíče je sice výstup náročnější, ale stojí rozhodně za to. Vedle krásného výhledu tu na vás čeká také léčivá energie. Toto místo bylo i v dávných dobách posvátné a konaly se zde rituální obřady.

Jméno hory pravděpodobně vzniklo ve spojitosti se slovanským výrazem "kluč", což je vyvěrající voda nebo pramen. Uprostřed trasy na vrchol skutečně najdete Kamzičí studánku s pitnou vodou. A dokonce i kamzíky tu můžete potkat – kamzíci byli v Lužických horách vysazeni na začátku 20. století a dodnes se rádi prohánějí ve zdejších skalnatých terénech. Při cestě na vrchol také spatříte kamenné moře.
 

Léčivé Boží kameny u Strakonic

Boží kameny u StrakonicBoží kameny u Strakonic jsou považovány za jedno z nejsilnějších "nabíjecích" míst v Čechách. Přírodní mystické místo mezi Kraselovem a Tažovicemi často navštěvují lidé hledající duchovní zážitky, které se zde skutečně dostavují, zvláště při první návštěvě.

Umožňuje to neustálý proud kosmické energie, přicházející do určitého místa v jednom z kamenů. Léčivé účinky, hlavně při chronických onemocněních, má mít balvan ve tvaru lodi. Nabíjecí místo se nenalézá v jeho středu, ale u kraje, je to tam vyšlapáno, takže se snadno najde.Na místě byste údajně neměli pobývat déle než půlhodiny.
 

Záhada Kounovských řad

kounovské řadyPříčinu a období vzniku Kounovských řad, které tvoří  2 500 křemencových balvanů, žádný archeologický výzkum zatím neobjasnil. Jsou to pravěké megality nebo novodobé meze? Řady ukryté v lese jsou obrovské – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nikdo nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Řady se táhnou v délce až několik set metrů a co je nejpodivnější – v nepravidelných rozestupech běží vedle sebe téměř rovnoběžně a téměř přesně ve směru od severu k jihu.

Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby? Přes úsilí několika generací badatelů odolává záhada kounovských kamenných řad rozluštění.
 

Ztracený kostel na Krudumu

KrudumMilovníci starých záhad se mohou vypravit k legendárnímu vrchu Krudum u Slavkovského lesa. Na jeho úpatí u křižovatky cest, stával kdysi kostel sv. Mikuláše. Sloužil obyvatelům dnes zaniklých vesnic Hrušková, Třídomí a Nadlesí i všem pocestným, kteří procházeli krajem po obchodní cestě a horníkům, kteří z Krudumu dobývali vzácné rudy. Jak zájem o těžbu surovin v okolí klesal, kostel pomalu pustnul, až zmizel docela.

Zůstal však v povědomí lidí v pověstech a legendách o bývalých vesnicích, celnici a tvrzi, které zmizely do hlubin země. Všechna místa, včetně kostela, prý skrývají nepředstavitelné bohatství. Další pověst vypráví o duších horníků, kteří se pravidelně na mši ve sv. Mikuláši scházejí. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.
 

Temné síly z Býčí skály

Býčí skálaJeskyně Býčí skálaMoravském krasu je prastarým obětištěm snad z doby bronzové nebo možná ještě starší. V 19. století zde Dr. Jindřich Wankel odkryl tzv. Halštatský pohřeb spojený s lidskými oběťmi, který se tu konal v 5. století př.n.l. Podle starodávného zvyku, muselo bohatého velmože následovat do říše mrtvých také čtyřicet živých mladých dívek, jeho sloužící a koně. Tělo nebožtíka bylo spáleno na hranici, ostatní byli krutě umučeni. Uťaté ruce dívek se našly na kamenném oltáři, mrtvoly bez hlavy padaly přes sebe a zůstaly ležet tam, kde se zhroutily. Také koně byli rozsekáni na kusy a jejich údy rozmetány po jeskyni. Hrůznou scénu nakonec vykonavači obřadu zasypali obilím.

Z Býčí skály podle psychotroniků vychází výrazná negativní energie, která je schopna citlivé jedince od vstupu do jeskyně odradit. Podle lidových zvěstí je prý z jeskynního komplexu slyšet křik, pláč a volání obětí. Také se zde objevují světla v místech, kde žádní lidé nejsou.
 

Paranormální jevy v lese Bor

les borLes Bor zvaný též Branišovský les u Českých Budějovic, provází tajemná minulost, vypráví se o něm podivné příběhy zavánějící něčím děsivým a nepříjemným. Lidé, kteří se sem vydají, slýchají za zády zvláštní zvuky a kroky, anebo je po lese provází temný přízrak či rudě planoucí oči. Na fotografiích se objevují prapodivné průhledné siluety, a dokonce tu stával strom oběšenců, na kterém ukončilo život mnoho lidí, včetně jedné manželské dvojice.

Obyvatelé nakonec větev stromu, na které k oběšení docházelo preventivně zlikvidovali, avšak v jeho blízkosti se dodnes dostavují nepříjemné pocity a cizí hlas uvnitř vaší hlavy jakoby našeptával, abyste ukončit svůj život. Další svědectví o lese Boru vypráví o časových posunech, mizejících postavách, tahání za nohy a pocitech brnění v těle.


Měsíční kámen pod Javorníkem v Pošumaví

javorník měsíční kámenZvláštní skoro dvoumetrový šedozelený Měsíční kámen najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou.

V kamenu se podle psychotroniků setkávají zemská a kosmická energie a probíhá zde stejná transformace jako v jiných menhirech. Dostanete se k němu po stejnojmenné naučné stezce z Javorníku. Cesta je značena menšími informačními tabulkami.


Soudný kámen v lese u Kosovy Hory

Soudný kámen Kosova HoraUprostřed Kolihového lesa nedaleko Kosovy Hory na Sedlčansku objevíte Soudný kámen. O velkém žulovém balvanu se traduje, že sloužíval za pohanských dob jako místo rituálních obřadů a soudních procesů. Skalka je tvořená žulou a na jejím vrcholu najdete kruhovou misku (pravděpodobně vytvořenou erozí).

Podle místní legendy má kámen důležitou úlohu, až nastanou poslední dny světa, kdy na zemi vtrhnou čtyři jezdci apokalypsy, aby čtvrtinu země zhubili mečem, hladem, morem a dravými šelmami.
Cisterciácký klášter Osek Památky

Cisterciácký klášter Osek

Klášter Osek po rekonstrukci opět vítá návštěvníky. Klášter patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku. O chod kláštera se stará Kruh přátel kláštera Osek.

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu Příroda

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Nenáročná zážitková trasa Okolo Kostelního vrchu vás zavede do míst, kde stávala Hauswaldská kaple. Od ní se vydáte na 2,6 kilometrů dlouhý okruh, který vás zavede na celkem 5 zastavení. Tato zastavení se věnují jedinému: citátům spisovatele Karla Klostermanna.

Tajemný les Bor u Českých Budějovic – místo paranormálních jevů Příroda

Tajemný les Bor u Českých Budějovic – místo paranormálních jevů

Les Bor zvaný též Branišovský les, provází tajemná minulost, vypráví se o něm podivné příběhy zavánějící něčím děsivým a nepříjemným. Lidé, kteří se sem vydají, slýchají za zády zvláštní zvuky a kroky, anebo je po lese provází temný přízrak či rudě planoucí oči.

Čertova brázda – záhadné místo mezi Sázavou a Chotouní Příroda

Čertova brázda – záhadné místo mezi Sázavou a Chotouní

Čertova či Prokopova brázda je jednou z největších záhad nejenom České republiky, ale také střední Evropy. Jedná se o linii dlouhou desítky kilometrů, která je zaříznutá do krajiny mezi Sázavou a Chotouní.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků Příroda

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás Příroda

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir vztyčený v pravěku, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd Příroda

Býčí skála – tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami Památky

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Kounovské kamenné řady Příroda

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Boží kameny u Strakonic Příroda

Boží kameny u Strakonic

Jedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující.

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách Příroda

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, ale i Ralskou pahorkatinu, České středohoří a Ještěd.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Soudný kámen u Kosovy Hory Příroda

Soudný kámen u Kosovy Hory

Kolihový les u Kosovy Hory skrývá prastaré tajemství – žulový balvan s prohlubněmi, který prý v dávných dobách sloužil jako místo, kde se odehrávaly soudy, věštilo se a konaly se zde různé pohanské obřady.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku Příroda

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Další aktuality

Znáte nejkrásnější stavby Kiliána Ignáce Dientzenhofera?

Jméno Kiliána Ignáce Dientzenhofera znají všichni milovníci barokní architektury. Ze dvou set jeho staveb většina patří mezi skutečné barokní skvosty v čele s kostelem svatého Mikuláše na Malostranském náměstí. Mistra vrcholného baroka, geniálního architekta a autora nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách vám představí portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 14:04
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
7. listopad 2024 8:38
Památky

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.
7. listopad 2024 8:28
Památky

Země za ostnatým drátem: muzea a památníky železné opony

Jak vypadala železná opona? Proč vůbec vznikla a jak fungovala? A jak se na hranicích sloužilo vojákům a celníkům? To vše se dozvíte anebo si připomenete při návštěvě některých z míst, která před rokem 1989 patřila k ochraně státních hranic. Jedná se o bývalé celnice i rozsáhlé prostory, kudy se železná opona táhla. Pojďte si s Kudy z nudy prohlédnout památníky či repliky železné opony!
5. listopad 2024 6:24
Památky

Země za ostnatým drátem: podél hranic po stopách železné opony

Téměř půl století rozděloval Evropu na východ a západ ostnatý obojek železné opony. Bylo to unikátní a zároveň strašlivé dílo, pod nímž umírali civilisté i pohraničníci. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se místa kolem hranic změnila a kde si železnou oponu připomenete dnes?
4. listopad 2024 9:28
Památky

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky