Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum zve na Kačinu, do Čáslavi, Valtic, Znojma i na Hlubokou zdarma
Kultura

Národní zemědělské muzeum zve na Kačinu, do Čáslavi, Valtic, Znojma i na Hlubokou zdarma

  • Vydáno27. října 2022
Den vzniku samostatného československého státu 28. 10. 2022 letos vychází na pátek. V tento den můžete přijít do expozic Národního zemědělského muzea, které bude otevřeno zdarma nejen v Praze na Letné, ale také na mimopražských pobočkách v Čáslavi, na Kačině, ve Valticích, Znojmě nebo na Hluboké.

Muzeum v Čáslavi se o víkendu uzavře

NZM ČáslavV Čáslavi mají návštěvníci možnost vidět prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě. V Čáslavi bude v pátek 28. října otevřeno, a je to zároveň jedna z posledních možností, kdy muzeum letos navštívit. Zavře se totiž s poslední říjnovou nedělí, večer 30. října 2022. Na milovníky historické techniky tu čekají  zpřístupněné depozitáře, kde si lze prohlédnout české i zahraniční traktory, kombajny, mlátičky a řadu další historické zemědělské techniky. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Působivé expozice v muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice

Muzeum ValticeMuzeum ve Valticích prošlo radikální proměnou a od roku 2019 nabízí tři moderní expozice – Národní expozici vinařství, expozici Tajemný život v půdě a nové zpracování oblíbené expozice Krajina Lednicko-valtického areálu. K velkým lákadlům expozice patří velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin. Expozice jsou tvořeny tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Ve sklepních prostorech muzea si prohlédnete Tajemný život v půdě, expozici, která je věnována především dětem. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin. Muzeum bude přístupné až do konce listopadu.
 

Otveřené expozice a zámecká park na Kačině

park KačinaNa zámku Kačina, který patří k nejhodnotnějším empírovým stavbám v České republice, je možné o státním svátku 28. října a dále po celý víkend 29. a 30. října 2022 navštívit všechny prohlídkové okruhy. Od 9:00 do 17:00 hodin zhlédnete oblíbené expozice a výstavy, zámecké interiéry, oranžerii i Chotkovskou knihovnu.
Na státní svátek 28. října bude navíc vstupné do zámku zcela zdarma. Mnozí z vás si oblíbili procházky v zámeckém parku. Ten v těchto dnech oblékl svůj pestrobarevný kabát a přímo láká k procházkám. Příroda je k nám též velmi štědrá, snaží se nás ještě podarovat různými poklady. Od bedel a šípků až po jedlé kaštany.
 

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na Hluboké spojte s výlovem Munického rybníka

rybáři HlubokáLovecký zámek Ohrada byste našli v jihočeské Hluboké nad Vltavou. Muzeum je otevřené každý den až do konce října, navštívit je tedy můžete i v pátek 28. října, a to zcela zdarma. Otevřeno je od 9 do 16:30 hodin. 

Rozhodně si nenechte ujít ani jednou za dva roky pořádaný výlov Munického rybníka, který letos bude probíhat od 27. do 29. října. Těšit se můžete nejenom na rybáře při práci, ale také na trh, kde se budou prodávat pokrmy z ryb i čerstvé ryby.

V sobotu 29. října se od 10 hodin na zámku Ohrada uskuteční Rybářský den. V časech od 10:00 a od 14:00 hodin se těšte na komentované prohlídky spolu s kurátorem podsbírky Rybářství, samotnou expozici Rybářství pak můžete zhlédnout kdykoliv volně. Kurátoři podsbírky rybářství obohatí program příležitostnou výstavou zajímavých rybářských exponátů z muzejních sbírek. Nebudou chybět ani tematické kvízy pro děti a dospělé či soutěže pro děti. Pro zájemce je připravena ukázka výroby čeřenu. Navíc se stále můžete zúčastnit kvízové soutěže o hodnotné ceny k 180. výročí otevření muzea veřejnosti.
 

Na pivo do Znojma

rybáři HlubokáNárodní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930. K dalším vychytávkám patří káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. A pro děti dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo. Expozice pivovarnictví ve Znojmě je otevřena celoročně, každý den v týdnu, a to od 9:30 do 17:30 hodin.


Zánovní Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě

nzm ostravaV září 2020 se v Ostravských Dolních Vítkovicích otevřela nová pobočka Národního zemědělského muzeaMuzeum potravin a zemědělských strojů Ostrava. NZM v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 18:00 hodin. Výjimkou je právě letošní říjen, kdy je muzeum z důvodů stavebních prací zavřeno, a to v termínu 17. 10.–31. 10. 2022. Bude se těšit na vaši návštěvu opět od listopadu.
 

Národní zemědělské muzeum v Praze

jede traktorHlavní budova muzea na pražské Letné je otevřen celoročně denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Kromě moderních expozic zde najdete i unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město. Stálé výstavy se věnují rybářství, je zde Laboratoř ticha, Živá zahrada (na vyhlídkové střeše), Myslivost, Jede traktor, Voda v krajině, Gastrostudio, Objevovna, Selský dvorek a další. Mezi nejvíce oblíbené expozice se řadí sbírka zemědělské techniky Jede traktor, která je interaktivní a její součástí je i pracovní list pro návštěvníky, herní konzole, vzdělávací a výukové programy, stáj traktorů pro nejmenší návštěvníky. Některé z předmětů si návštěvníci mohou vyzkoušet a osahat. Celá expozice je koncipována jako příběh, který provede návštěvníka historií mechanizace náročné práce zemědělců.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabýváme se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše máme vyhlídkovou terasu a příjemný trávník na posezení.

Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Expozice pivovarnictví Znojmo

Expozice pivovarnictví Znojmo

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930.

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Další aktuality

Seznamte se: nejlepší čeští ilustrátoři a jejich kreslení a animovaní hrdinové

Kocour Mikeš, Mach a Šebestová, Krteček anebo Broučci: nebýt nejlepších českých ilustrátorů, neexistovali by. Neznali bychom ani secesní krásky Alfonse Muchy nebo pravěké krajiny Zdeňka Buriana – a to by byla rozhodně škoda!
Kultura

Oslavte svátek svatého Václava zajímavým výletem

Český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 935. Pozůstatky zavražděného kralevice leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve svatováclavské kapli. Svatý Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek – Den české státnosti. Oslavte i vy tento mladý svátek výletem do míst, která jsou se svatováclavskou legendou spojena anebo vyrazte za zajímavou kulturní akci. Z tipů portálu Kudy z nudy si jistě vyberete.
Kultura

Dvacet tipů na zajímavé i zábavné Svatováclavské výlety

Pro státní svátek sv. Václava a zároveň poslední zářijový víkend v září nabízí portál Kudy z nudy celou řadu slavností, jarmarků, mimořádných prohlídek a dalších aktivit. Některé z nich nesou v názvu slovo „Svatováclavské“ a připomínají tak státní svátek 28. září, den české státnosti a svátek sv. Václava, českého knížete a patrona Čech a Moravy. Svatováclavské slavnosti mají různý ráz, od mší a poutí přes společné vyjížďky historických automobilů, až po rozverné slavnosti pro dospělé i pro děti. Výběr je široký a vybere si každý.
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
Kultura

Dnes si připomínáme 182 let od narození Antonína Dvořáka

Právě dnes, 8. září, se roku 1841 narodil jeden z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů, Antonín Dvořák. Kdo by ho však považoval za usedlého a vážného umělce, ten by se spletl v odhadu – jeho současníci jej považovali za výbušného a podivínského výstředníka. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde rád a často pobýval, portál Kudy z nudy pro vás připravil řadu tipů.
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Pestré barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Chladno a proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete v chladných dnech během podzimu zůstávat doma pod dekou s knížkou a hrnkem čaje, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
Kultura