Úvod > Aktuality > Národní zemědělské muzeum zve na Kačinu, do Čáslavi, Valtic, Znojma i na Hlubokou zdarma
Národní zemědělské muzeum zve na Kačinu, do Čáslavi, Valtic, Znojma i na Hlubokou zdarma
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Národní zemědělské muzeum zve na Kačinu, do Čáslavi, Valtic, Znojma i na Hlubokou zdarma

  • Vydáno26. října 2021
Den vzniku samostatného československého státu 28. 10. 2021 letos vychází na čtvrtek. V tento den můžete přijít do expozic Národního zemědělského muzea, které bude otevřeno zdarma nejen v Praze na Letné, ale také na mimopražských pobočkách v Čáslavi, na Kačině, ve Valticích, Znojmě, Hluboké nebo Ostravě.

Muzeum v Čáslavi se o víkendu uzavře

NZM ČáslavV Čáslavi mají návštěvníci možnost vidět prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě.

V Čáslavi bude ve čtvrtek 28. října otevřeno a je to zároveň jedna z posledních možností, kdy muzeum letos navštívit. Zavře se totiž s posledním říjnovým dnem, večer 31. října 2021. Na milovníky historické techniky tu čekají  zpřístupněné depozitáře, kde si lze prohlédnout české i zahraniční traktory, kombajny, mlátičky a řadu další historické zemědělské techniky. Nově instalovaná výstava modelů zemědělských strojů připomíná výročí 220 let od narození zemědělského buditele a významného českého hospodáře Františka Horského, který se narodil dne 29. září 1801 v Bílině v severních Čechách. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Působové expozice v muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice

Muzeum ValticeMuzeum ve Valticích prošlo radikální proměnou a od roku 2019 nabízí tři moderní expozice – Národní expozici vinařství, expozici Tajemný život v půdě a nové zpracování oblíbené expozice Krajina Lednicko-valtického areálu. K velkým lákadlům expozice patří velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.

Nové expozice jsou tvořeny tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Ve sklepních prostorech muzea si prohlédnete Tajemný život v půdě, expozici, která je věnována především dětem. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin. Muzeum bude přístupné až do konce listopadu.
 

Zámecké čajování a strašidelná les na Kačině

zámecké čajování kačinaNa zámku Kačina, který patří k nejhodnotnějším empírovým stavbám v České republice, je možné o státním svátku 28. října a dále po celý víkend 30. a 31. října 2021 navštívit prohlídkový okruh věnovaný historii českého a moravského venkova a historii stravování, výjimečně bude zdarma přístupný i skleník.

Na poslední říjnový víkend je na Kačině připraveno Zámecké čajování. Letošní již třetí ročník akce se uskuteční v sobotu 30. 10. 2021 od 10 do 17 hodin. Návštěvníky čekají ochutnávky čajů, kávy, medu a dalších dobrot. K čaji patří i malé dobové pohoštění, cukrovinky z kdoulové marmelády, tradiční štrůdl a mnohé další.
 

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na Hluboké spojte s výlovem Bezdrevu

rybáři HlubokáLovecký zámek Ohrada byste našli v jihočeské Hluboké nad Vltavou. Muzeum je otevřené každý den až do konce října, navštívit je tedy můžete i ve čtvrtek 28. října. Díky společné vstupence se sousední zoo můžete strávit na Ohradě u Hluboké nad Vltavou krásné rodinné odpoledne.  Otevřeno je od 9 do 16:30 hodin. 

Rozhodně si nenechte ujít ani jednou za dva roky pořádaný výlov rybníka Bezdrev. Ve čtvrtek 28.10. se budou a jeho hrázi konat Rybářské slavnosti. Můžete se těšit nejenom na rybáře při práci, ale také na trh, kde se budou prodávat pokrmy z ryb i čerstvé ryby.

Připraveny jsou také dvě komentované prohlídky Muzea lesnictví, a to v rámci sezonní výstavy Rybník, krajina a my v soukolí času v 11 a ve 14 hodin. Výstavou vás provede sám její autor Miroslav Čeněk. Neměli byste vynechat ani expozici Rybářství, která zachycuje vývoj rybářství na našem území od pravěku do současnosti. Ostatní expozice a výstavy vám jsou samozřejmě otevřené také a to po celý den zdarma.
 

Na pivo do Znojma

rybáři HlubokáNárodní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930.

K dalším vychytávkám patří káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. A pro děti dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo. Expozice pivovarnictví ve Znojmě je otevřena celoročně, každý den v týdnu, a to od 9:30 do 17:30 hodin.


Zánovní Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě

nzm ostravaMinulý rok v září (2020) se v Ostravských Dolních Vítkovicích otevřela nová pobočka Národního zemědělského muzeaMuzeum potravin a zemědělských strojů Ostrava. NZM v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 18:00 hodin.

O státním svátku 28. 10. zde bude k vidění výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Pojďte si s námi připomenout historii pivovaru, který je spolu s mosteckým pivovarem (jenž byl uzavřen r. 1998) jediným podnikem svého druhu zbudovaným na území České republiky v období socialismu.,
 

Národní zemědělské muzeum v Praze

jede traktorHlavní budova muzea na pražské Letné je otevřen celoročně denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Kromě moderních expozic zde najdete i unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město.

Stálé výstavy se věnují rybářství, je zde Laboratoř ticha, Živá zahrada (na vyhlídkové střeše), Myslivost, Jede traktor, Voda v krajině, Gastrostudio, Objevovna, Selský dvorek a další. Mezi nejvíce oblíbené expozice se řadí sbírka zemědělské techniky Jede traktor, která je interaktivní a její součástí je i pracovní list pro návštěvníky, herní konzole, vzdělávací a výukové programy, stáj traktorů pro nejmenší návštěvníky. Některé z předmětů si návštěvníci mohou vyzkoušet a osahat. Celá expozice je koncipována jako příběh, který provede návštěvníka historií mechanizace náročné práce zemědělců.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.

Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství. Expozice byla v roce 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku.

Expozice pivovarnictví Znojmo

Expozice pivovarnictví Znojmo

Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930.

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.