ÚvodAktualityO historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách
Kultura

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

  • 21. února 2024
Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
cesty šumavskéhoSklářství tvoří významnou kapitolu historie Šumavy. Hraniční Hvozd poskytoval sklářům dvě základní podmínky pro výrobu: dřevo a křemen. Především dřeva zde bylo huťmistrům k dispozici prakticky libovolné množství, a to v dobách, kdy se již ve vnitrozemí začal projevovat jeho nedostatek. V dobách největšího rozkvětu českého sklářství v 18. a 19. století nebylo nikde jinde v Čechách, ale ani v Evropě takové soustředění sklářských hutí, jako na poměrně nevelkém prostoru Šumavy. V průběhu zhruba šesti století tady pracovalo přes sto hutí. Sehrály významnou roli v českém sklářství a značně ovlivnily i vývoj osídlení Šumavy.

cesty šumavského sklářstvíO rozvoj a produkci místních skláren se zasloužili i významné objevy zdejších sklářů. Přírodovědec a fyzik J. F. Buquoy vynalezl způsob výroby hyalitu – černého a červeného neprůhledného skla, Michal Müller zase přišel na způsob výroby křídového křišťálu. K mohutnému rozvoji sklářství došlo zásluhou Josefa Meyera ve Vimperku a v Lenoře – zdejší čiré sklo platilo za nejkvalitnější v Čechách. Díky velké poptávce postupně vznikaly další huti ve Františkově, v Arnoštově, v Idině údolí a mnohde jinde. Nejslavnější šumavskou sklárnou byla huť Klášterský mlýn v Rejštejně, založená roku 1834 proslulou firmou Johann Lötz. Největšího rozkvětu dosáhla na přelomu 19. a 20. století, kdy byl majitelem Maxmilián Spaun – v době vrcholící secese patřilo její luxusní duté sklo k nejlepším a nejžádanějším na světě. Sklárna zanikla roku 1947, avšak její budova byla přemístěna do bavorského Tütlingu, kde slouží dodnes jako skanzen.

cesty šumavského sklaKolekci vzácného historické skla ze Šumavy lze spatřit v rozsáhlých expozicích Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Od 1. listopadu 2023 je v muzeum k vidění krásná nová a rozsáhlá expozice šumavského skla s názvem Cesty šumavského sklářství. Součástí unikátních sbírek muzea je ojedinělá kniha sklářských střihů firmy Lötz z let 1900-1914. Kniha, jejíž autorkou je historička skla Jitka Lněničková, je světovým unikátem, protože jinde dosud neexistuje tak rozsáhlý archiv s tímto tématem. Publikace obsahuje zhruba 80 tisíc položek originálních střihů a vzorníků sklárny Lötz. Střihy zachycují produkci sklárny v období od 70. let 19. století do roku 1947. Sbírka obsahuje i střihy na zakázky významných firem z celé Evropy, jako jsou například Paříž, Londýn nebo Mnichov. Součástí sbírky jsou originály a návrhy skel od významných světově uznávaných autorů. Mimo sklářských střihů v expozici naleznete archeologické nálezy z lokalit šumavských skláren, výrobky šumavských skláren v řádu tisíců kusů, sklářské náčiní a rovněž rozsáhlý soubor šumavských podmaleb na skle. Další historické šumavské sklo vám ukáže Muzeum Šumavy v Sušici anebo Muzeum skla v Lenoře (otevřeno v letní sezóně).
Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Muzeum Šumavy Sušice Kultura

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách Kultura

Hyalitová cesta u osady Černé Údolí v Novohradských horách

Dnes téměř liduprázdné Novohradské hory byly v minulosti poměrně hustě osídlené a tamní obyvatelé se živili především sklářskou výrobou. Na její pozůstatky můžete v současnosti narazit na lesních cestách, například v okolí osady Černé Údolí.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Další aktuality

Kam na sjezdovky na Šumavě? Svahy pro zkušené i rodiny s dětmi či začátečníky

Na Šumavě je vždycky krásně! A pro milovníky sjezdového lyžování nastává ten nejkrásnější čas během zimních měsíců, kdy se šumavské kopce obléknou do bílého kabátu. Kde najdete ty nejlepší ski areály Šumavy vám poradí Kudy z nudy.
20. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Počasí navzdory: běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

Běžky nebo pěšky? Slovní hříčka jasně vybízející k aktivnímu pohybu buď v bílé stopě, nebo po svých. Prezentuje ale také oblíbený seriál zimních výletů pro každé počasí, kterým Plzeňský kraj opět láká všechny nadšence zimní turistiky. Podívejte se na trasy, které Plzeňský kraj doporučuje a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy, na Čerchov anebo na Poledník.
13. leden 2025 13:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Jak si užít výlet do Plzně mimo hlavní turistickou sezonu?

I když hlavní turistická sezóna skončila a do nové je ještě daleko, rozhodně to neznamená, že by nyní Plzeň nestála za návštěvu. Naopak. Nicméně při přípravě výletu je dobré dopředu počítat se změnami, které zimní období v Plzni přináší. Zároveň vám nabídneme také pár tipů na to, jak si výlet maximálně užít i za špatného počasí.
3. leden 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

Chcete přivítat Nový rok 2025 daleko od stresu města, bez hluku z petard, bez davů lidí, bez oblohy zjizvené raketami a světlicemi? Vydejte se na rozhlednu Bolfánek nad Chudenicemi nedaleko Klatov. Tajuplné místo vás okouzlí pohádkovou atmosférou a zajímavým okolím.
30. prosinec 2024 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na nevšední podívanou zve šumavský Špičák na konec roku 2024

Na šumavském Špičáku se pár dnům před novým rokem lyžuje pod modrou slunečnou oblohou a bez front! V pondělí 30.12.2024 se koná dětský sjezd světlušek. Na Silvestra sjíždí členové horské služby nejprudší českou sjezdovku Šance s pochodněmi. Poprvé se po trati jediné černé sjezdovky areálu Ski&Bike Špičák jel v novodobé podobě na Silvestra roku 1972. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli hraničnímu pásmu přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky.
29. prosinec 2024 2:47
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák slaví tradičně Silvestra veselými sjezdy

Čerstvě napadaný sníh a teploty pod bodem mrazu ve Ski&Bike Špičák nabízí skvělé podmínky pro lyžování na závěr roku 2024. K tradičním oslavám konce roku zde patří 30. prosince dětský sjezd světlušek na Spodní Šanci a na Silvestra 31. prosince na nejprudší české sjezdovce akce horské služby s pochodněmi.
28. prosinec 2024 11:55
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Klatovské katakomby zvou o Vánocích k návštěvě

Katakomby v Klatovech se i o Vánocích otevírají zájemcům. Nabízí prohlídku expozice, která se věnuje historii města a jezuitského řádu a lze na ní pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře Klatov, k níž patří kostel, kolej, seminář a škola. Otevřeno je denně mimo 1. ledna.
27. prosinec 2024 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Inspirace na netradiční výlet do Českého lesa: kraje lesů, ticha, samoty a zapomenutých památek

Češi milují hory, ale navštěvují hlavně ty nejznámější. Krkonoše, Orlické hory, Šumavu… Ale pak jsou tu naše pohraniční pásma, která zatím leží stranou zájmu a čekají na objevení, jako je například Český les. Hustě zalesněná krajina s hlubokými údolími a tajemnými rašeliništi nabízí nespočet možností pro pěší turistiku po celý rok.
26. prosinec 2024 9:22
Příroda, Plzeňský kraj