Úvod > Aktuality > Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu
Památky

Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu

  • Vydáno6. prosince 2023
V podloubí u Staré radnice je jeden ze symbolů Brna, dřevěný okřídlený krokodýl neboli drak. Letos poprvé je oblečen do vánočního svetru. Prostor fontány u Janáčkova divadla je zaplněn kapříky, kteří jsou symbolem Brněnských Vánoc. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího jihomoravská metropole pro své obyvatele i turisty připravila.
Traduje se, že kdysi nedaleko Brna žil v řece Svitavě drak, který děsil široké okolí. Jeden z měšťanů dostal nápad jak draka zabít. Zařízl ovci, vyvrhl její vnitřnosti a místo nich dovnitř nasypal nehašené vápno. Pak ovci zašil a pohodil k řece, kde drak žil. Drak ovci spatřil a celou ji sežral. Když se potom napil vody, vápno se začalo hasit a draka roztrhalo. A právě na památku této pověsti je zavěšen drak na stropě u Staré radnice. Draka vyrobil řezbář Jiří Halouzka v roce 2014, kdy původní drak zetlel. Tento je vyroben z dubového dřeva. Jeho životnost je odhadována na minimálně pětadvacet let. A letos poprvé dostal nejen vánoční svetr, ale i chrlí plameny

Kousek od draka na nádvoří Staré radnice najdete vánoční vesničku, kterou tvoří zmenšené vánoční stánky a workshopy připravuje například Zoo Brno, VIDA! science centrum, Moravská galerie v Brně, VESNA – ženský vzdělávací spolek a Kávéeska.

Užijte si z věže Staré radnice nejkrásnější pohled na město. Vystoupejte po 173 schodech na 63 metrů vysokou radniční věž a užijte si nádherný výhled na město.

Pohled na hrad Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla jako na dlani je možné si užít celoročně, nicméně v době adventu, kdy je město plné světel a sváteční atmosféry, je prostě nepřekonatelný. S BRNOPASem máte na věž vstup zdarma. Jinak dospělí zaplatí 90 Kč, děti 50 Kč.
 

Kapříci před Janáčkovým divadlem

Prostor před Janáčkovým divadlem možná znáte z letního období, ale vypravit se tam, i když zrovna nejdete do divadla, se vyplatí i během adventu. Krásně osvětlenou budovu divadla totiž letos doplní nová instalace v prostorách fontány. Zatoulali se do ní kapříci z letošního vizuálu Brněnských Vánoc. 
 

Betlém a hvězda na Dominikánském náměstí

Halouzkův dřevěný betlém se stovkou figur tradičně zdobí Dominikánské náměstí. Je ručně vyřezávaný a řadí se mezi největší svého druhu. Spolu s kulisou Nové radnice je vyhledávaným vánočním fotopointem a je velmi oblíbený u dětí. Figury jsou v životní velikosti, a tak si tady díky řezbáři Jiřímu Halouzkovi svůj oblíbený vánoční drink můžete vychutnat s Marií, Josefem nebo třeba s velbloudem. 

Další dominantou náměstí je velká vyřezávaná vánoční hvězdou u kostela sv. Michala. Díky jemnému stylu vyřezávání působí jako z krajky a její kouzlo ještě umocňuje to, když svítí. Spolu s kulisou kostela vytváří dřevěná hvězda pohádkový kout, ve kterém je radost pobýt s přáteli či s rodinou. U kostela najdete i Ježískovu poštu. Vánoční strom najdete na nádvoří Nové radnice, tak se sem nezapomeňte zajít podívat, až ponesete dopis Ježíškovi. 
 

Vánoční šalina a vyhlídkové kolo

K Brněnským Vánocům již neodmyslitelně patří vánočně ozdobená tramvaj. ve všední dny šalina typu T3 jezdí od 16:00 do 21:00 hod, o víkendech od 11:00 do 21:00 hod.

A podobně k adventu patří vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidí návštěvníci nad střechy starého Brna, dohlédnou na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Jízda trvá minimálně pět minut a stojí 100 Kč.
Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Další aktuality

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Projděte se vilou Tugendhat virtuálně

Z pohodlí vašeho domova si můžete zcela nerušeně a bez časových omezení projít brněnskou vilu Tugendhat. Muzeum města Brna během loňského roku připravilo zcela novou virtuální prohlídku, která nejen že zachytila současnou podobu vily Tugendhat, ale zároveň poutavou formou propojuje virtuální realitu s textovými, fotografickými a video materiály.
Jihomoravský kraj | Památky

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2024? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které letos oslaví 40. ročník, je to například divadelní festival Znojmo žije divadlem, dvouměsíční Znojemské kulturní léto, Májové slavnosti, Hudební festival Znojmo, Slavnosti okurek, program Městského divadla Znojmo, ale i další dílčí koncerty a představení v různých koutech města. Ve středu 21. února jsou všichni zájemci zváni na speciální prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců.
Jihomoravský kraj | Památky

Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů

Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže když je venku pořádná zima, během pobytu v jeskyni se vlastně i ohřejete. Na prohlídky však doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2024 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Navštivte národní kulturní památky jižní Moravy

Z nepřeberného množství historických památek jižní Moravy jich celá řada patří na seznam národních kulturních památek České republiky. V tipech Kudy z nudy se nechte inspirovat a podnikněte výlet do kraje slunce a vína, tentokrát však po stopách dávné historie.
Jihomoravský kraj | Památky