Úvod > Aktuality > Novou expozicí historických kočárů na zámku Veltrusy provází fiktivní příběh šlechtice
Zážitky

Novou expozicí historických kočárů na zámku Veltrusy provází fiktivní příběh šlechtice

Na zámku Veltrusy v prostorách barokní stodoly byla otevřena nová expozice věnovaná historickým kočárům. Kočáry byly vizitkou svého majitele, každý pán hleděl na to, aby měl kočár přiměřený svému postavení a movitosti. Na panství však nebyly pouze kočáry pro panstvo, ale také řada dalších povozů, které se používaly pro přepravu osob a materiálu. Představu o tom, jak takový vozový park středně velkého šlechtického panství vypadal, si můžete vytvořit právě na nově otevřené expozici historických kočárů na zámku Veltrusy.
Expozice je sestavena z exemplářů soukromého sběratele Milana Štěpána, který se věnuje restaurování starých a poškozených vozů. Naleznete zde kočáry takřka všeho druhu z poloviny 19. a 20. století. První část výstavy, vás provede typickým vozovým parkem panství a představí vozy, které se každodenně na většině panství včetně Veltrus užívaly. Využívali je panští úředníci, mezi něž patřil zámecký správce, správce velkostatku, nadlesní, podkoní, správce sadu a další sloužící a zaměstnanci. Druhá část je věnována nejběžnějším typům panských kočárů a saní, z přelomu 19. a 20. století. A tak vedle pánského kočáru a dvoumístného dámského kočáru, či kočáru typu Mylord nebo Landolet, uvidíte také omnibus, selskou bryčku nebo řeznické sáně.

Výstavou vás provede fiktivní příběh nejmenovaného šlechtice, který začíná příjezdem úplně malého lehkého kočáru k zámku, jedné deštivé noci …. 

Expozice je umístěna v budově nově zrekonstruované barokní panské stodoly v hospodářském dvoře zámku Veltrusy. Návštěvníci výstavy tak mohou poprvé vstoupit do prostoru pozdně barokní stodoly, která byla ještě donedávna nevyužívána, neboť její stav po povodních z roku 2002 to neumožňoval. Zchátralou stodolu se podařilo zrekonstruovat a nově přijímá návštěvníky expozice historických kočárů.
 
Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hod. od půlky září do konce října bude přístupna o víkendech a o svátcích.

Více informací:

Barokní zámek Chotků z první poloviny 18. století, později klasicistně upraven. Park s romantickými stavbami. Historické interiéry, vyzdobené štukem a malbami, s cenným zařízením a sbírkami. Pánský pokoj, salon Marie Terezie, kuřácký kabinet, ložnice, čínský kabinet, lovecký salonek, japonský kabinet, velká knihovna. Roku 1754 se zde konal Velký trh tovarů Království českého, první obchodní veletrh na světě, který navštívila Marie Terezie.

Veltruským zámeckým parkem na kole

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Další aktuality