ÚvodAktualityLyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete
Zimní sporty

Lyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete

  • 24. února 2024
Chystáte se na víkend, jarní prázdniny anebo zimní dovolenou do Jeseníků? Pak si s sebou určitě přibalte sjezdovou výbavu. I když to na mnohých místech Česka vypadá spíše na jarní vycházky, v Jeseníkách se stále zima drží a zdejší skiareály vás svou na své sjezdovky. Kam se vydat na svah vám poradí Kudy z nudy.

Skvělé lyžování v Koutech

ski kouty nad desnouSkiareál Kouty nad Desnou nabízí komfortní, bezpečné lyžování na sjezdových lyžích a k tomu jednu z nejdelších sjezdovek u nás. Nová modrá sjezdovka má délku 3 050 m s převýšením 520 m a nadchne hlavně rodiny s dětmi. Další dvě dvoukilometrové sjezdovky jsou členité, s proměnlivým sklonem a převýšením také přes 500 m. Zbývající dvě sjezdovky mají převýšení 100 m. Díky šířce přes 50 m nabízí sjezdovky dostatek místa pro širokou carvingovou stopu. Celková délka sjezdovek 11,5 km zaručuje areálu Kouty prvenství mezi moravskými lyžařskými středisky. Děti a začátečníci mají k dispozici pojízdný pás v areálu Lyžařské školy Heliaschool. Ve dvou freeride zónách si na své přijdou freeridový lyžaři i snowboardisté. Aktuálně se zde lyžuje na 30-50 cm sněhu, otevřeno je 6,8 km sjezdovek. Navzdory počasí jsou v Koutech lyžařské podmínky skvělé!
 

Dobré podmínky hlásí Červenohorské sedlo

ski Červenohorské sedloDobré sněhové podmínky nabízí i komornější jesenický areál na Červenohorském sedle. Otevřen je zde celý severní svah. Na jižním svahu Adámek H za pokladnou. Sjezdaři mají parkování v ceně skipasu, je potřeba předložit parkovací lístek na pokladně. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 m n. m. Sjezdové tratě v lyžařském areálu mají výšku 862 až 1164 m n. m., takže se zde sníh zpravidla udrží déle než jinde, i když je zima slabší. Nyní se zde lyžuje na 30-60 cm sněhu, otevřeno je 6 km sjezdovek.
 

Skiareál Praděd má až 130 cm přírodního sněhu

Skiareál PradědNejvýše položenými vleky a sjezdovkami v Česku se může chlubit Skiareál Praděd. Sjezdovky jsou celkově spíše kratší a nenáročné, zato s kulisou nejvyšší partie Jeseníků včetně Pradědu (1 492 m n. m.). Nejsilnější stránkou zdejšího skiareálu jsou obvykle vynikající sněhové podmínky, proto se mu přezdívá “Moravský ledovec”. Zajímavostí je také fakt, že se zde lyžuje výhradě na přírodním sněhu, kterého zde nyní leží 100-130 cm! Otevřeno je 4,5 z 4,8 km sjezdovek a na své si zde přijdou i vyznavači běhu na lyžích – upraveny jsou okruhy Ovčárna Praděd (4 km) a Ovčárna – Švýcárna (6 km).
 

Zábavu na sněhu a perfektní večerko nabízí Ski Aréna Karlov

Ski karlovDobrou lyžovačku slibuje také Ski & Fun Aréna Karlov. Letos si pro vás připravil lyžování na červené a černé sjezdovce s certifikací FIS (Ski Areál Klobouk) o délce 1 900 m. Široké modré sjezdovky zase zvou na pohodové lyžování rodiny a začátečníky. Velmi zdatní lyžaři a snowboardisté si mohou vyzkoušet jízdu na již zmiňované černé závodní sjezdovce. Všechny sjezdovky jsou pravidelně upravovány a zasněžovány. V lyžařské oblasti je k dispozici celkem 14 sjezdovek všech obtížností v celkové délce 12 km. Aktuálně je v provozu 10 z nich o celkové délce 7,8 km. A na večer, když tma zahalí okolí, nabízí Ski Aréna Karlov největší osvětlený ski areál na Moravě. Čtyřsedačková lanovka a 6 širokých osvětlených sjezdových tratí o celkové délce 5 300 metrů nemá na Moravě konkurenci. Využít zde můžete i nové Apres Ski-bary nebo lyžařské školy, fun arénu pro sáňky a tubing, ski park, měřený slalom, chill zóny a samozřejmostí je parkování zdarma přímo u nástupních stanic.
Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě Zimní sporty

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Lyžařský areál Červenohorské sedlo Zimní sporty

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Ski areál Červenohorské sedlo se nachází v malebném koutu masivu Hrubého Jeseníku mezi městy Šumperk a Jeseník. Nadmořská výška 1013 m, kvalitní služby, zimní sezóna od poloviny prosince do konce března jsou předpokladem, že se tento lyžařský areál stal jedním z nejznámějších v České republice.

Ski Aréna Karlov – zábava pro celou rodinu Zimní sporty

Ski Aréna Karlov – zábava pro celou rodinu

Oblíbené lyžařské středisko v malebné jesenické oblasti se pyšní 12 km upravovaných sjezdovek, největším lyžařským areálem pro večerní lyžování v regionu a spoustou atrakcí pro malé i dospělé. Na své si přijdou také příznivci běžeckého lyžování – okolí nabízí 80 km tratí s různými profily.

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR Zimní sporty

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou v Olomouckém kraji, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit tipy portálu Kudy z nudy, které jsou ušity rodině přesně na míru. Je libo výlet do přírody, zoo, aquaparku či na hrad? Stačí si jen vybrat.
29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj

Na Špičák za skřítky: jeskyně na Jesenicku nabízí Pohádkový okruh pro školy

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku už několik let pořádá na začátku června speciálně laděné prohlídky pro mateřinky. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a snaží se tak nejmenší návštěvníky hravou formou seznámit se základními pojmy spojenými s jeskynním systémem. Za pohádkou se mohou předškoláci vypravit 30. a 31. května 2024. Pohádkový okruh je také nově zařazen do standardní nabídky jeskyně.
18. květen 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 17. do 19. května 2024. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Jak poznat Olomouc za jeden den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

Hrad Helfštýn sice otevřel své brány prvním letošním návštěvníkům již v březnu, ale na poslední dubnový víkend chystá slavnostní zahájení nové letní sezóny. Příchozí se mohou těšit na rozmanitý doprovodný program. Bude zahrnovat otevření sezónní výstavy Pavla Tasovského, noční prohlídky z oblíbeného cyklu Palác žije, ohňovou show a nebudou chybět ani veteráni – vozidla vyrobená do roku 1945.
26. duben 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
25. duben 2024 15:37
Zážitky, Olomoucký kraj

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
24. duben 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
23. duben 2024 8:18
Ubytování, Olomoucký kraj