Úvod > Aktuality > Novinky v Třebíči: co můžete vidět a zažít při zimním výletu?
Památky

Novinky v Třebíči: co můžete vidět a zažít při zimním výletu?

  • Vydáno19. února 2019
Třebíč žije památkami a mezi nimi hraje prim unikátní a malebná židovská čtvrť na Zámostí. K návštěvě láká řada kaváren, Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera i Pamětní síň Antonína Kaliny. Příběh českého Oskara Schindlera bude mít od konce února pokračování.
Ve druhé polovině 20. století stačilo málo, aby židovská čtvrť na ZámostíTřebíči navždy zmizela. Přitom jde o jediný doklad židovské kultury mimo území Izraele zapsaný v prestižním seznamu UNESCO a nejnavštěvovanější památku města.
 

Pamětní síň a příběh Antonína Kaliny

Projděte se židovskou čtvrtí, magickým místem s úzkými uličkami a tichými náměstíčky až k Zadní synagoze. Kromě informačního centra a expozice tu najdete Pamětní síň Antonína Kaliny, zatím nepříliš známého třebíčského rodáka. Říká se mu český Oskar Schindler nebo také Nicholas Winton: v koncentračním táboře Buchenwald se mu před jistou smrtí podařilo zachránit více než 900 židovských dětí. Jak? Po bombardování v Buchenwaldu v roce 1944 neexistovala centrální kartotéka vězňů, a tak Kalina ve funkci blokaře dětem přiřazoval jiná, nežidovsky znějící jména.

Antonín Kalina (1902–1990) se dožil osvobození koncentračního tábora a po válce se vrátil domů, ale o svých činech nemluvil ani se svými blízkými. Zemřel v roce 1990 a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze. V roce 2012 byl in memoriam oceněn titulem Spravedlivý mezi národy (uděluje se lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem). O dva roky později přibylo státní vyznamenání Za zásluhy I. stupně a jmenování čestným občanem Třebíče.

Při příležitosti 115. výročí Kalinova narození byla otevřena Pamětní síň. Od čtvrtka 21. února se rozšíří o další místnosti s příběhy a osudy několika zachráněných dětí. Mezi nimi byl například nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel (1928–2016) nebo dlouholetý redaktor rádia Svobodná Evropa Pavel Kohn (1929–2017). Hlavním exponátem je kovaný strom s bezmála tisícem lístků, kdy na každém z nich je číslo a jméno zachráněného dítěte; vyrobili jej studenti třebíčské Střední průmyslové školy.
 

Bazilika svatého Prokopa

Spolu s židovskou čtvrtí a hřbitovem byla mezi památky UNESCO zapsána i románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Zatímco pro většinu zahraničních turistů je atraktivnější židovská čtvrť, bazilika láká především domácí návštěvníky; z cizinců ji navštěvují nejvíc Němci, Slováci, Poláci a Rakušané.
Třebíčský klenot středověkého stavitelství si můžete prohlédnout celý rok; za vidění stojí vzácné nástěnné malby v opatské kapli, románská rozeta s původní desetidílnou kamennou kružbou nebo krypta, kterou podpírá padesát sloupů. Impozantní stavbu znáte i z filmů, natáčel se tu například seriál Četnické humoresky, Vláčilova Markéta Lazarová anebo třídílná série k výročí upálení Jana Husa, kterou v roce 2015 vysílala Česká televize.
 

Měli byste vědět a vidět…

  • Jak to bylo se zmizením židovské čtvrti? Bývalý režim vypracoval asanační plán, který počítal s jejím zbouráním a výstavbou „nových bytových objektů“, patrně paneláků. Naštěstí k tomu nedošlo; ještě v roce 1990 bylo Zámostí prohlášeno památkovou zónou a v roce 2003 bylo společně s bazilikou sv. Prokopa a židovským hřbitovem zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
  • Bazilika stojí v areálu bývalého benediktinského kláštera, kde si nyní prohlédnete stálé expozice Muzea Vysočiny. Představují život Valdštejnů v Třebíči, historii kláštera, rozmanitý svět geologického vývoje Třebíčska a vyprávění o lidech a místech, jejichž osudy utvářely historii a zdejší krajinu. Nádvoří je volně přístupné, muzeum je otevřené celoročně kromě pondělí.
  • Známější a novější z obou třebíčských synagog, Zadní, byla postavena kolem roku 1669. Vedle ní stojí Dům Seligmanna Bauera, neobvyklé muzeum, upravené jako autentická domácnost židovské rodiny v meziválečném období. V přízemí se nachází hokynářství, v patře kuchyň a ložnice, v přístavku na dvoře pak řeznictví. Otevřeno je celoročně a denně.
  • Na řadě míst po celém městě objevíte drobné památky, které jsou vzpomínkou na třebíčské oběti holocaustu.  Patří mezi ně například takzvané Kameny zmizelých, vsazené do dlažby a stručně popisující tragické osudy.
  • S dětmi se vydejte do interaktivní expozice Cesty časem aneb procházky třebíčskou historií v předzámčí; těšit se můžete na živé ukázky historie, řemesel a stavitelství. Otevřeno je denně kromě pondělí.
  • Navštívit můžete také ekotechnické centrum Alternátor, zaměřené na historii energie a její obnovitelné zdroje. Atraktivní je zejména speciální sál s dvoumetrovou projekční koulí, na jejíž povrch se promítají zábavně-naučné programy například o vesmíru nebo zemětřesení. Otevřeno je denně, projekce na kouli se konají vždy v sobotu.
Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Třebíčský židovský hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Židovský městský dům v Třebíči

Židovský městský dům v Třebíči

Dům nazývaný také jako Dům Johela Begla je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dům je situován v nejstarší, západní části čtvrti.

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu se ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, ale hlavně byl zachránce nejméně 900 chlapců, kteří byli za druhé světové války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky