ÚvodAktualityNovinky v Třebíči: co můžete vidět a zažít při zimním výletu?
Památky

Novinky v Třebíči: co můžete vidět a zažít při zimním výletu?

  • 19. února 2019
Třebíč žije památkami a mezi nimi hraje prim unikátní a malebná židovská čtvrť na Zámostí. K návštěvě láká řada kaváren, Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera i Pamětní síň Antonína Kaliny. Příběh českého Oskara Schindlera bude mít od konce února pokračování.
Ve druhé polovině 20. století stačilo málo, aby židovská čtvrť na ZámostíTřebíči navždy zmizela. Přitom jde o jediný doklad židovské kultury mimo území Izraele zapsaný v prestižním seznamu UNESCO a nejnavštěvovanější památku města.
 

Pamětní síň a příběh Antonína Kaliny

Projděte se židovskou čtvrtí, magickým místem s úzkými uličkami a tichými náměstíčky až k Zadní synagoze. Kromě informačního centra a expozice tu najdete Pamětní síň Antonína Kaliny, zatím nepříliš známého třebíčského rodáka. Říká se mu český Oskar Schindler nebo také Nicholas Winton: v koncentračním táboře Buchenwald se mu před jistou smrtí podařilo zachránit více než 900 židovských dětí. Jak? Po bombardování v Buchenwaldu v roce 1944 neexistovala centrální kartotéka vězňů, a tak Kalina ve funkci blokaře dětem přiřazoval jiná, nežidovsky znějící jména.

Antonín Kalina (1902–1990) se dožil osvobození koncentračního tábora a po válce se vrátil domů, ale o svých činech nemluvil ani se svými blízkými. Zemřel v roce 1990 a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze. V roce 2012 byl in memoriam oceněn titulem Spravedlivý mezi národy (uděluje se lidem nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holocaustem). O dva roky později přibylo státní vyznamenání Za zásluhy I. stupně a jmenování čestným občanem Třebíče.

Při příležitosti 115. výročí Kalinova narození byla otevřena Pamětní síň. Od čtvrtka 21. února se rozšíří o další místnosti s příběhy a osudy několika zachráněných dětí. Mezi nimi byl například nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel (1928–2016) nebo dlouholetý redaktor rádia Svobodná Evropa Pavel Kohn (1929–2017). Hlavním exponátem je kovaný strom s bezmála tisícem lístků, kdy na každém z nich je číslo a jméno zachráněného dítěte; vyrobili jej studenti třebíčské Střední průmyslové školy.
 

Bazilika svatého Prokopa

Spolu s židovskou čtvrtí a hřbitovem byla mezi památky UNESCO zapsána i románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Zatímco pro většinu zahraničních turistů je atraktivnější židovská čtvrť, bazilika láká především domácí návštěvníky; z cizinců ji navštěvují nejvíc Němci, Slováci, Poláci a Rakušané.
Třebíčský klenot středověkého stavitelství si můžete prohlédnout celý rok; za vidění stojí vzácné nástěnné malby v opatské kapli, románská rozeta s původní desetidílnou kamennou kružbou nebo krypta, kterou podpírá padesát sloupů. Impozantní stavbu znáte i z filmů, natáčel se tu například seriál Četnické humoresky, Vláčilova Markéta Lazarová anebo třídílná série k výročí upálení Jana Husa, kterou v roce 2015 vysílala Česká televize.
 

Měli byste vědět a vidět…

  • Jak to bylo se zmizením židovské čtvrti? Bývalý režim vypracoval asanační plán, který počítal s jejím zbouráním a výstavbou „nových bytových objektů“, patrně paneláků. Naštěstí k tomu nedošlo; ještě v roce 1990 bylo Zámostí prohlášeno památkovou zónou a v roce 2003 bylo společně s bazilikou sv. Prokopa a židovským hřbitovem zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
  • Bazilika stojí v areálu bývalého benediktinského kláštera, kde si nyní prohlédnete stálé expozice Muzea Vysočiny. Představují život Valdštejnů v Třebíči, historii kláštera, rozmanitý svět geologického vývoje Třebíčska a vyprávění o lidech a místech, jejichž osudy utvářely historii a zdejší krajinu. Nádvoří je volně přístupné, muzeum je otevřené celoročně kromě pondělí.
  • Známější a novější z obou třebíčských synagog, Zadní, byla postavena kolem roku 1669. Vedle ní stojí Dům Seligmanna Bauera, neobvyklé muzeum, upravené jako autentická domácnost židovské rodiny v meziválečném období. V přízemí se nachází hokynářství, v patře kuchyň a ložnice, v přístavku na dvoře pak řeznictví. Otevřeno je celoročně a denně.
  • Na řadě míst po celém městě objevíte drobné památky, které jsou vzpomínkou na třebíčské oběti holocaustu.  Patří mezi ně například takzvané Kameny zmizelých, vsazené do dlažby a stručně popisující tragické osudy.
  • S dětmi se vydejte do interaktivní expozice Cesty časem aneb procházky třebíčskou historií v předzámčí; těšit se můžete na živé ukázky historie, řemesel a stavitelství. Otevřeno je denně kromě pondělí.
  • Navštívit můžete také ekotechnické centrum Alternátor, zaměřené na historii energie a její obnovitelné zdroje. Atraktivní je zejména speciální sál s dvoumetrovou projekční koulí, na jejíž povrch se promítají zábavně-naučné programy například o vesmíru nebo zemětřesení. Otevřeno je denně, projekce na kouli se konají vždy v sobotu.
Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči Památky

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Třebíčský židovský hřbitov Památky

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči Památky

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč Kultura

Židovské muzeum – dům Seligmanna Bauera Třebíč

V Třebíči můžete navštívit nové židovské muzeum. Dům je v přímém spojení s objektem synagogy. Nachází se zde expozice židovského bydlení, unikátní židovský obchod, historický vstup na ženskou galerii synagogy a moderní přednáškové prostory.

Židovský městský dům v Třebíči Památky

Židovský městský dům v Třebíči

Dům nazývaný také jako Dům Johela Begla je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dům je situován v nejstarší, západní části čtvrti.

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky Zážitky

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči Památky

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu se ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči Památky

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči Kultura

Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči

Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, ale hlavně byl zachránce nejméně 900 chlapců, kteří byli za druhé světové války vězněni v koncentračním táboře Buchenwald.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku Památky

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Další aktuality

Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla ke cti sv. Lucie a světelný průvod

Svatá Lucie, noci upije. Ačkoli tuto pranostiku o upíjení černé noci zná téměř každý, málokdo ví že je s tímto svátkem spojená řada lidových tradic. Jedna z nich byla spojená s latinským základem jména Lucie – lux, neboli světlo. V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře si lidé v pátek 13. prosince připomenou svatou Lucii průvodem se svíčkami. Program se uskuteční v areálu poutního kostela od 17 hodin. Světelný průvod, který se uskuteční v ambitech poutního kostela, bude zakončený mší svatou za doprovodu klášterní scholy.
8. prosinec 2024 16:08
Památky, Kraj Vysočina

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
6. prosinec 2024 18:00
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina