ÚvodAktualityNovinky roku 2015: Místa, která budete chtít navštívit
Zatímco vedecké centrum Pevnost poznání v Olomouci na své otevrení teprve ceká, už nekolik mesícu mužete navštívit zábavný vedecký park VIDA v Brne
Životní styl

Novinky roku 2015: Místa, která budete chtít navštívit

  • 6. března 2015
Nový rok nepřináší jen změnu číslovky na konci letopočtu, nové knížky, filmy, předpisy a změny v zákonech, ale také novinky v cestovním ruchu. Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali patnáct míst, která právě letos nabídnou něco nového a kam stojí za to se vypravit.

Rok 2015 připomíná výročí upálení Mistra Jana Husa

V roce 2015 uplyne 600 let od mučednické smrti Mistra Jana Husa během Kostnického koncilu v roce 1415. Kněze a reformátora letos kromě státního svátku, který se slaví každoročně 6. července, připomene řada akcí. Sté výročí slavnostního odhalení Pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze se stane součástí Národních slavností, do zvonice Betlémské kaple bude vyzvednut nově odlitý zvon Mistr Jan, program připravuje také Husinec, rodné město Mistra Jana Husa. Pozadu nezůstává ani hrad Krakovec, kde si šest set let od příchodu a pobytu Jana Husa na hradě a následnou cestu do německé Kostnice lidé připomenou o letošní pouti na začátku července. Besedy s historiky, konference, veřejná čtení z díla Mistra Jana Husa, výstavy, soutěže i workshopy chystají také četná muzea a knihovny.
 

Na návštěvu k Lichtenštejnům do lednického zámku

Kdysi zanedbané jízdárny zámku Lednice se po nákladné rekonstrukci přeměnily na Multifunkční centrum. Od letošního února tu zpřístupnili expozici, která vám představí historii překrásné okolní krajiny, zahrnuté mezi památky UNESCO, a přenese vás do doby, kdy panství obývali Lichtenštejnové.
Lednicko-valtický areál, po Praze turisticky nejnavštěvovanější místo v Česku, má co nabídnout. K prohlídce zvou nejenom zámky Lednice a Valtice, ale také řada drobných staveb, rozesetých po okolí – třeba palmový skleník a slavný Minaret v lednickém parku, sloužící jako vyhlídková věž, umělá zřícenina Janohrad nebo kolonáda na návrší Reistna. Navíc tu najdete také lázně s nabídkou wellness pobytů.
 

Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou

Měnit se začala i hospodářská část zámku ve Žďáru nad Sázavou, kde z bývalého zámeckého pivovaru začala rodina Kinských stavět muzeum. Vznikne tu cisterciácká a barokní galerie, kabinet kuriozit a hlavně Muzeum nové generace, které chce prostřednictvím zážitkových expozicí nabídnout netradiční pohled do historie zámku i okolí. Otevírat by se mělo v červenci 2015 během mezinárodního festivalu současného tance KoresponDance.

Muzeum knihy, které ve Žďáru nad Sázavou sídlilo desítky let, loni prožilo svou závěrečnou sezónu. Stále jste ovšem zváni na prohlídku poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, národní kulturní památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, a také na výlet po malebných naučných stezkáchdalším dvěma méně známým stavbám barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Jakým? Přijeďte se podívat!
 

Nový termální aquapark ve Velkých Losinách

lázních Velké Losiny vzniká unikátní termální park, který využívá přírodní léčivé zdroje. Není jen nový, ale také jediný v České republice! V devíti bazénech napuštěných léčivou sirnou termální vodou si užijete vodní atrakce, najdete tu tři typy saun a své tělo můžete navíc nechat hýčkat při profesionálních masážích. Otevírá se už v březnu!

Přímo u areálu také zastavuje Lázeňský expres – vláček, který vás proveze po okolí. Doveze vás například k renesančnímu zámku s velkolepými arkádami i ke slavné papírně, kde se nepřetržitě už několik set let vyrábí kvalitní ruční papír a vy můžete na vlastní oči vidět, jak zkušení papírníci ovládají své řemeslo.
 

Lázně Velichovky vstávají z popela

Lázně Velichovky, které se specializovaly na léčbu pohybového ústrojí, přestaly kvůli nezaplaceným dluhům přijímat pacienty loni v létě. Nový majitel, výrobní holding Karsit z blízké Jaroměře, s nimi však má velké plány. Už na jaře by se měl obnovit lázeňský provoz, část areálu se promění v domov pro seniory a navíc lázně propojí s blízkým kongresovým centrem.
 

Ze zimního spánku se probouzí zoologické zahrady

…a mláďata se všude rodí jak na běžícím pásu. Prakticky všechny české zoologické zahrady hlásí přírůstky, ale budují se i nové expozice. Například ZOO Dvůr Králové v roce 2015 otevře nové lví safari; už nyní však můžete vidět několik expozic nových afrických zvířat, například koncem února se slavnostně otvíral výběh pro hrabáče kapské. V ZOO Olomouc by se po areálu Eurasie a Amerika měla otevřít další část nového safari, Africa. Novinkou je také v září 2014 otevřená Zátoka rejnokůZOO Zlín-Lešná, unikátní expozice, která nemá ve středoevropském regionu obdoby.
 

Ctnosti a neřesti v Kuksu se těší na nové obdivovatele

Po dvacetiměsíční rekonstrukci opět budete moci obdivovat krásy jedné z nejvýznamnějších barokních památek, Hospitalu Kuks. Brány pro návštěvníky se poprvé otevřou o víkendu na konci března. Rekonstruovaná národní kulturní památka nabídne několik novinek, například nové expozice muzea farmacie, galerie českých vín nebo bylinkovou zahradu za hospitalem. Přibylo i malé divadlo a vzdělávací komplex v bývalých hospodářských budovách.

Do Kuksu a nedalekému Braunovu betlému se od roku 2013 snadno dostanete po cyklostezce, která sem vede z Hradce Králové. Mimochodem, tam vás čeká další novinka: od ledna 2015 v Hradci mají nové digitální planetárium.
 

Pražská vila Karla Čapka a Löw-Beerova vila v Brně

Na zpřístupnění veřejnosti se připravuje část dvojvily bratří Čapků v Praze na Vinohradech – v ulici, která příznačně nese název Bratří Čapků. Prohlídka nebývale autenticky zachovaných interiérů slibuje skutečný zážitek; prý budete mít pocit, jako by si Karel Čapek právě někam na chvilku odskočil – třeba za Dášeňkou na zahradu.

polovině roku 2015 otevře své brány také secesní Löw-Beerova vila, vedle již otevřené Vily Stiassni další z rekonstruovaných brněnských vil, naopak Werichova vila na pražské Kampě se dočká otevření až v příštím roce.
 

Pevnost poznání v Olomouci

Na jaro hlásí slavnostní otevření také první centrum popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě, Pevnost poznání v Olomouci. Najdete ji v bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky. Podle autorů sice bude interaktivní expozice nejmenší z pěti českých vědeckých center, ale prý nejunikátnější – nejen proto, v jaké budově se nachází, ale především napojením na místní univerzitu.

Zatímco v Olomouci se teprve chytá otevření, zábavný vědecký park VIDA v Brně, otevřený na konci loňského listopadu v rekonstruovaném pavilonu D na brněnském výstavišti, už prožívá svou první turistickou sezónu. Už jste se tu byli podívat?
 

Letecké muzeum a archeologický park

Slavnostní otevření v letošním roce hlásí také další místa. Například v Mladé Boleslavi se v dubnu můžete poprvé podívat do Leteckého muzea Metoděje Vlacha. V září má být dokončen archeologický parkPavlově pod Pálavou, kde si zblízka prohlédnete paleolitické sídliště a dozvíte se řadu zajímavostí o životě našich předků v době lovců mamutů. Archeopark má být skrytý v terénní vlně a připomínat obří jeskyni.
 

Nový přístav na Baťově kanálu

Baťův kanál je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí jižní a východní Moravy; jen během loňské plavební sezóny ho navštívilo 75 tisíc turistů. Letos v srpnu bude otevřen nový rekreační přístav Petrov kotvištěm pro 45 lodí a možností tankování, čerpání odpadů, se sociálním zázemím a dalšími službami.  A pokud máte pocit, že jste jméno Petrov už někde slyšeli, zřejmě se nemýlíte – na okraji obce totiž objevíte půvabný areál vinných sklepů zvaný Plže, který rozhodně musí vidět každý, kdo má rád víno. V srpnu můžete spojit plavbu po Baťově kanáluochutnávkou místních vín při tradičním Dni vinařů.
Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu Příroda

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu Památky

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu

Zámek v Rabštejně na Střelou se pomalu otevírá veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, slouží prostory ke svatebním obřadům a příležitostným prohlídkám.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani Příroda

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea Kultura

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina Pořešína se nachází na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice. Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Narozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Pevnost poznání v Olomouci Zážitky

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje Lázně a wellness

Lázně Lednice – lázně pohádkového kraje

Místo přírodních krás a pohádkových zámků pro vás otevřelo nový lázeňský areál. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby. Na jaře 2017 získala Lednice oficiální status lázeňského místa.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

České farmaceutické muzeum v Kuksu Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Lázně Velichovky 1897 – moderní české lázně s tradicí Lázně a wellness

Lázně Velichovky 1897 – moderní české lázně s tradicí

Lázně Velichovky 1897 se specializují zejména na léčbu a rehabilitaci pacientů s onemocněním pohybového aparátu. Jedinečný zdroj slatiny, moderní lázeňská péče, klidné prostředí, rodinná atmosféra, to je zaručená kvalita pro vaši rehabilitaci a odpočinek.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov Památky

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Renesanční zámek Velké Losiny Památky

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Termální park – Termály Losiny Lázně a wellness

Termální park – Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou Lázně a wellness

Aqualand Moravia – nekonečná zábava i parádní relax pod jednou střechou

Pohodová koupačka, adrenalinová jízda, parádní relax ve wellness i výhled na malebné okolí Pálavy. To všechno si užijete v největším českém aquaparku Aqualandu Moravia, který se nachází v Pasohlávkách, jen 20 minut autem od Brna.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Digitální planetárium v Hradci Králové Zážitky

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Zámek Valdštejnů v Litvínově Památky

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný Zámecký park.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice Gurmánská turistika

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Kolonáda Reistna u Valtic Památky

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Naučná stezka Okolo Zelené hory Příroda

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory tvoří okruh, který je vybaven odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů Kultura

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Janův hrad v Lednici Památky

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi Kultura

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice Kultura

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Pohádkové bludiště v Jaroměři Zážitky

Pohádkové bludiště v Jaroměři

U Muzea magie v Jaroměři vzniklo zábavné bludiště o velikosti 10 x 20 metrů.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku Kultura

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Přístav Petrov na Baťově kanále Letní sporty

Přístav Petrov na Baťově kanále

Na Baťově kanále se v srpnu 2015 otevřel rekreační přístav Petrov. Poskytne kotviště až pro 45 lodí, jejichž posádky zde najdou veškeré služby.

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks Letní sporty

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Galerie českého vína Kuks Gurmánská turistika

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka Kultura

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.

Další aktuality

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
22. červenec 2024 17:00
Životní styl

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!
22. červenec 2024 11:12
Životní styl

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl