!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Novinky pro rodiny s dětmi – místa, která rozšířila nabídku v roce 2021
Novinky pro rodiny s dětmi – místa, která rozšířila nabídku v roce 2021
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Novinky pro rodiny s dětmi – místa, která rozšířila nabídku v roce 2021

  • Vydáno13. ledna 2022
Hledáte spolehlivý recept na fajn výlet s dětmi? Nechte se překvapit a vydejte se tam, kde jste ještě společně nebyli. Novinky roku 2021 na portálu Kudy z nudy nabízejí řadu zajímavostí, namátkou nový IQ park, Majaland aneb vůbec největší krytý zábavní park s celoročním provozem anebo expozici plnou dinosaurů. Bavit se budete všichni, od hravých batolat přes zvídavé předškoláky, školáky a puberťáky až po dospělé.

S batolaty za slůnětem do zoo nebo do Majalandu

Rok 2021 sice přinesl Zoologické zahradě Zlín ekonomické problémy, ale také obrovskou podporu návštěvníků a narození prvního afrického slůněte v České republice. Narodilo se mamince slonici Kali 6. června 2021 a k vidění je ve výběhu nově budované expozice Karibuni. Pokud se sem vydáte až na jaře, možná uvidíte jednu z novinek roku 2022, expozici Jaguar Trek. Její otevření se chystá v květnu a jaguáři se do zlínské zoo vrátí po téměř 25 letech.

Na konci roku 2021 se v pražském POP Airport otevřela dlouho očekávaná novinka, zábavní park Majaland aneb vůbec největší krytý zábavní park s celoročním provozem u nás. Na děti tam na ploše téměř 9000 metrů čtverečních čeká řada atrakcí včetně 220 metrů dlouhé horské dráhy, kolotočů, divadla i hračkářství. Celý park, jednotlivé atrakce i doprovodný program je laděný v duchu pohádkových postaviček včelky Máji, Vilíka a Vikinga Vika. Park zaujme jak malé děti, tak i ty větší a rodiče, atrakce můžete navštěvovat opakovaně a mrňata do 85 cm navíc mají vstup zdarma. A protože obchodní centrum je v těsné blízkosti pražského letiště v Ruzyni, dají se pozorovat i přistávání a odlety letadel.
 

Se školáky za dinosaury a do pravěku

Máte doma nadšené budoucí paleontology? Pak společně zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Muzeum Prague v obchodním centru POP Airport. Jsou tu opravdové kostry dinosaurů, kteří před desítkami milionů let chodili po naší planetě, modely dávných predátorů a ptakoještěrů, Paleo stezka i unikátní sbírka minerálů, kterou shromáždily desítky expedic ve dvaceti zemích světa. Ačkoli světově unikátní projekt zábavy a poznání je určený pro všechny věkové kategorie, není to dinopark, ale muzeum. Zkušenosti návštěvníků prozrazují, že si ho užijete s dětmi přibližně od 8 až 10 let (čeká vás hodně čtení, což mrňata nezvládnou), ty menší se navíc v některých místech asi budou trochu bát.

Obří modely zvířat si prohlédnete také v nově otevřených přírodovědeckých expozicích Národního muzea. Okna do pravěku vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor, a to včetně seznámení s jediným českým dinosaurem jménem Burianosaurus augustai. V expozici Zázraky evoluce uvidíte zvířata v jejich přirozeném prostředí a pohybu, a to od jednoho z prastarých muzejních symbolů, kostry plejtváka myšoka, až po novinky. K nim patří třeba žralok bílý anebo největší model krakatice obrovské na světě, který dosahuje délky 17 metrů.
 

Pro -náctileté: IQ park, auta a predátoři

Simulátor lovu, řízení motorky, fotbal s Ronaldem, biatlonový závod, cesta vesmírem nebo horolezecká stěna, to vše ve virtuální realitě: nový IQ Park IdeonPardubicích je plný atrakcí, simulátorů a virtuální reality, která vás dokáže přenést na různá místa. Moderní atrakce probouzejí hravého ducha, zdravou soutěživost a zájem o fyzickou aktivitu. Podle IQ parku je návštěva vhodná pro děti od 8 let a zvídavou mládež, z výčtu aktivit ale je zřejmé, že je to zábava spíš pro starší, -náctileté.

Technicky nadané děti ocení také návštěvu nového Muzea nákladních automobilů TatraKopřivnici; k vidění tu je například kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky. Bonbonkem pro milovníky železnic je renovovaný motorový vůz Slovenská strela z roku 1936. Dřív stával před Technickým muzeem Tatra v centru města, po opravě však našel nové místo v muzeu a při zvláštních příležitostech bude opět vyjíždět na koleje.

Že není muzeum jako muzeum vám ukáže Aliens vs Predators Experience MuseumKutné Hoře. V historických sklepech, které dodávají prohlídce nezapomenutelnou atmosféru, jsou k vidění nejvyhlášenější sci-fi legendy v dokonalém detailním zpracování.
 

Zábava pro všechny

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Pokud si chcete tuhle nádheru prohlédnout v depozitáři – který mimochodem vyhrál titul Stavba roku 2021 – nejen zvenčí, ale rádi byste prozkoumali i útroby vlaku, vyrazte na komentovanou prohlídku.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Muzeum Prague.

Majaland Praha – největší krytý zábavní park v Česku

Majaland Praha – největší krytý zábavní park v Česku

Vyberte se na výlet do pohádkového světa včelky Máji, Vilíka a Vikinga Vika. V Majalandu si budete připadat jako v pohádce!

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Špacírštejn u obce Lipová – romantická zřícenina, kterou si postavil pan Procházka

Špacírštejn u obce Lipová – romantická zřícenina, kterou si postavil pan Procházka

Celých 10 let skládal Zdeněk Procházka z mnoha tisíců přinesených kamenů "zříceninu" středověkého hrádku, která je nyní přístupná všem obdivovatelům v malebném přírodním zákoutí na okraji lesa u Lipové na Prostějovsku.

IQ Park Ideon v Pardubicích

IQ Park Ideon v Pardubicích

V Pardubicích najdete od roku 2021 IQ Park Ideon, nové centrum zábavy. Nachází se v přízemí kulturního a kongresového centra Ideon. Místo je zasvěceno především virtuální realitě.

Aliens vs Predators Experience Museum

Aliens vs Predators Experience Museum

V novém speciálu AvP vám ukážeme přes 300 exponátů. Expozici jsme navíc zasadili do historických sklepů, které tak dodávají prohlídce nezapomenutelnou atmosféru.

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Nacházíme se v Jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány na jaře 2021 nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.