Úvod > Aktuality > Novinky pro návštěvníky připravuje zámek Kynžvart, představí i kynžvartskou daguerrotypii
Novinky pro návštěvníky připravuje zámek Kynžvart, představí i kynžvartskou daguerrotypii
"> "> "> "> ">
Památky

Novinky pro návštěvníky připravuje zámek Kynžvart, představí i kynžvartskou daguerrotypii

  • Vydáno7. března 2021
Kynžvartská daguerrotypie. Daguerrotypie je nejstarším prakticky používaným fotografickým procesem, který byl vhodný pro každodenní použití a nevyžadoval extrémně dlouhé expoziční časy. Zveřejnění vynálezu daguerrotypického postupu je dodnes považováno za okamžik zrození fotografie. Nová expozice vznikne v bývalých konírnách zámku Kynžvart. Představí v příští sezóně nejen vzácného předchůdce dnešní fotografie, ale vysvětlí i vysvětlí proces vzniku daguerrotypie a další poklady z kynžvartských sbírek.
Klasicistní sídlo rodu Metternichů dnes nabízí možnost obdivovat bohatý život šlechty na počátku 19. století. Unikátní interiéry obsahují nejenom dochovalé sbírky nábytku, obrazů, ale i takové skvosty jako jsou starověké egyptské mumie či jiné originální exponáty z tzv. kabinetu kuriozit knížete Metternicha. Areál obsahuje též rozsáhlý anglický park s mnoha zajímavými místy.

Kynžvartská daguerrotypie je zátiší s motivem uměleckého ateliéru a s vlastnoručním věnováním autora kancléři Metternichovi. Kníže Metternich si vlastnoručně na zadní stranu poznamenal jako velmi významnou skutečnost, že mu Louis Jacques Mandé Daguerre (1789-1851) tuto daguerrotypii věnoval dokonce ještě před zveřejněním svého objevu. Kynžvartská daguerrotypie se stala součástní kynžvartského zámeckého muzea, jednoho z prvních veřejnosti přístupných muzeí v Evropě.


Kynžvartská daguerrotypie je unikátní technickou památkou a má statut národní kulturní památky. Vznikla v roce 1839 a mezi nejstaršími dochovanými exempláři patří k nejzachovalejším. Na rozdíl od ostatních daguerrotypií si uchovala původní adjustaci. Je velmi cenným dokladem vývoje fotografických postupů – její původ, historie i autentičnost je dobře známá a nezpochybnitelná.

Na zámku Kynžvart se připravuje nová expozice s pracovním názvem „Klenotnice Metternichů“, v níž by měly být vystaveny některé z nejcennějších pokladů ze sbírek zámku Kynžvart. Důvodem vzniku nové expozice je, že mnohé ze vzácných artefaktů nemohou být z důvodu ochrany, bezpečnosti a klimatických podmínek prezentovány v rámci běžných návštěvních okruhů a jsou uloženy v depozitářích nebo zapůjčeny jiným institucím. Kynžvartská daguerrotypie nepochybně patří mezi nejcennější poklady Metternichovy kynžvartské sbírky uměleckých děl, rukopisů, vzácných knih, mincí a kuriozit. Svou hodnotou se daguerotypie řadí po bok nejvýznamnějším dílům sbírky, jako je soubor oltářních obrazů Bernarda Strigela, nejstarší rukopis – zlomek pěti knih Mojžíšových z konce 8. století, nebo antická numizmatická kolekce.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve stejnojmenných lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

Pokud chcete vidět pravou mumii, nemusíte vyrážet rovnou do Egypta. Také v České republice můžete vidět několik mumií dovezených přímo z Egypta, stejně jako našimi předky umně mumifikovaná těla v klášterních a kostelních hrobkách či katakombách. Opravdová kuriozita vás pak čeká na zámku Metternichů v Kynžvartu, kde kromě mumifikovaných lidských těl najdete i mumii nilského krokodýla.

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie je zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Snímek vznikl v roce 1839.