Úvod > Aktuality > Užijte si zimní návštěvu Muzea MHD a nostalgické jízdy
Užijte si zimní návštěvu Muzea MHD a nostalgické jízdy
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Užijte si zimní návštěvu Muzea MHD a nostalgické jízdy

  • Vydáno16. ledna 2020
Také patříte k obdivovatelům technických památek a rádi si vychutnáváte nostalgické jízdy vlaky, tramvajemi, autobusy či metrem? Pak se vám bude určitě líbit náš přehled zimních aktivit Dopravního podniku hlavního města Prahy. Ten zve všechny milovníky techniky na kolejích k prohlídkám Muzea MHD ve Střešovicích, jízdě nostalgickou linkou 23, ale také k nevšedním zážitkům v podzemí metra.
Oblíbený cíl milovníků technických památek a rodin s dětmi, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze ve střešovické vozovně, bývalo dosud otevřené jen v hlavní sezoně. Od ledna 2019 je vše jinak: více než čtyři desítky historických vozidel a stovky modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků si můžete přijít prohlédnout také v zimě! Až do 31. března je otevřeno každou sobotu a neděli od 9 do 17 hodin. Vstupenky se prodávají v pokladně muzea, vstupné pro dospělé stojí 100 Kč, pro děti od šesti do patnácti let 60 Kč a děti do šesti let mají vstup zdarma.
 

Návrat slavné tramvaje T3

Mimo muzea MHD se i v zimních můžete svézt nostalgickou linkou číslo 23, která je plně obsluhována legendárními historickými vozy tramvají typu T3. Nostalgická linka je v provozu v úseku Zvonařka – Bruselská – I.P.Pavlova – Štěpánská – Karlovo náměstí – Novoměstská radnice – Národní třída – Národní divadlo – Újezd – Hellichova – Malostranské náměstí – Malostranská – Královský letohrádek – Pražský hrad – Brusnice – Pohořelec – Malovanka. Na lince platí standardní jízdné dle Tarifu PID a tramvaj jede denně přibližně od 8:30 hodin do 19:00 hodin, v intervalu 30 minut.

Pro úplnost dodejme, že nostalgická tramvajová linka číslo 41 jede od 28. března 2020 o sobotách, nedělích a svátcích od 12:00 přibližně do 17:00 hodin. Jízdné na historické lince je pro dospělé 35 Kč, pro děti do 15 let, kočárek s dítětem, ZTP a důchodce nad 70 let činí 20 Kč.
 

Nostalgická jízda metrem a další zážitky

Pro milovníky pražské městské hromadné dopravy pořádá Dopravní podnik hlavního města Prahy jízdy historickou soupravou pražského metra.

Nejbližší termíny jsou v sobotu 18. ledna 2020, kdy se vydá historický vlak 810+010 KŽC a souprava metra Ečs z Hlavního nádraží přes stanici Praha – Krč až do depa Kačerov, a to po vlečce

V sobotu 15. února 2020 se zájemcům poodkryje zákulisí depa Zličín, odkud vás z místních úrovňových lávek následně organizátoři svezou nedávno dokončenou a zprovozněnou historickou soupravou metra typu 81-71 za nevšedním poznáním zajímavých míst a zákoutí trati B.

Dne 14. března se bude konat opět jízda historickým vlakem 810+010 po trase C.
 

Co možná nevíte o pražské MHD

  • Zlatým písmem je v historii pražské městské hromadné dopravy zapsáno datum 23. září 1875: tehdy poprvé vyjela do pražských ulic koněspřežná tramvaj, lidově zvaná koňka. První trasa vedla od dnešního Národního divadla přes Příkopy a Poříčí ke karlínské Invalidovně.
  • V systému MHD je zařazena i pozemní lanová dráha na Petřín. Stavěla se současně s Petřínskou rozhlednou v roce 1891 a v dobách svého vzniku představovala technickou senzaci: s 396,5 m dlouhou tratí byla v té době nejdelší v Rakousko-Uhersku. Dnes jezdí lanovka na Petřín celoročně kromě pravidelné jarní a podzimní výluky.
  • První plány pražského metra vznikly už v roce 1926, stavět se začalo ale až v lednu 1966. Podobně dlouho čekalo na přemostění Nuselské údolí; plány existovaly už na počátku 20. století, Nuselský most ale vyrostl až v 60. a 70. letech. Most má dvě patra; po horním vede frekventovaná magistrála, ve spodním jezdí metro.
Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Historická tramvajová linka č. 23 v Praze – provoz přerušen

Historická tramvajová linka č. 23 v Praze – provoz přerušen

Legendární pražské vozy Tatra T3 opustily na jaře 2017 běžné linky. Nyní se s nimi můžete setkat na pravidelné nostalgické trase s označením 23. Jedná se o typ tramvaje, který byl vyráběn v Tatře na Smíchově od 60. do 90. let min. století. Vyznačují se mimo jiné červenošedými laminátovými sedačkami.

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.