Úvod > Aktuality > Na hradech a zámcích připravují novinky na prohlídkových trasách

Na hradech a zámcích připravují novinky na prohlídkových trasách

Vydáno 13. března 2019 Památky
Pro letošní sezonu kasteláni připravili řadu novinek, kterými chtějí překvapit své návštěvníky. Většinou se jedná o objekty ve správě Národního památkového ústavu, který spravuje více než sto nemovitých památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná. Nové trasy letos najdete například na hradě Roštejn, zámku Zákupy, na Stekníku a nový večerní okruh si připravil také zámek Konopiště. Novinek je však daleko víc.

Hrad Roštejn nabídne "Lovecké sídlo v proměnách dějin"

Hrad RoštejnV letech 2018 - 2020 probíhá na hradě Roštejně u Třešti rekonstrukce. Novinkou letošního roku bude otevření nového historického okruhu „Lovecké sídlo v proměnách dějin“, který bude možné navštívit začátkem letních prázdnin 2019. Nejen že na trase uvidíte restaurovaný historický nábytek, ale také zde vznikne několik interaktivních překvapení a prvků, na které nejsou návštěvníci z prohlídek hradů a zámků zatím zvyklí. K vidění bude i jediný dochovaný hradní prevét, čili historická toaleta. Dále si na trase bude možné poslechnout zvukové ukázky loveckých fanfár a díky novým technologiím prozkoumat na 150 erbů z jižní stěny proslulého erbovního sálu. Návštěvníci se mohou těšit i na novou vizuální podobu hradních komnat. Po rekonstrukci v roce 2020 se hrad vrátí ke své podobě z roku 1915.

Trasa B bude přístupná opět od května 2019. Vloni nová prohlídka vede hradními ochozy, kaplí a Botanickým sálem. Jejím hlavním zaměřením je příroda, lovectví a myslivost a určena je zejména (ale nejen) rodinám s dětmi.
 

Zákupský byt pana nadlesního

Byt nadlesníhoZámek Zákupy představí letos novou trasu prvorepublikový byt nadlesního. Návštěvníci si jej mohli poprvé prohlédnout v listopadu 2018, kdy uplynulo 100 let od doby, kdy se stal zámek majetkem státu, a také 200 let od povýšení Zákup na vévodství.

Prohlídka bytu zahrnuje předsíň s toaletou, pracovnu lesního rady, parádní pokoj, kuchyň s koupelnou, dětský pokoj a ložnici. K zařízení nové expozice byl využit nejen mobiliární fond Národního památkového ústavu, ale také předměty z darů a pozůstalostí. V mobiliárním fondu zámku Zákupy zůstala zachována část trofejí z prvorepublikové lesní správy, ale také unikátní kolekce portrétních fotografií, jež představují jednotlivé lesní správy od poloviny 19. století až do Ing. Josefa Mati.
 

Premiéra zámku Stekník

Zámek StekníkZcela nové prostory uvidí letos návštěvníci zámku Stekník u Žatce. Budou mít možnost podívat se do krásně zrestaurovaného hlavního sálu s bohatou nástěnnou výmalbou, která zobrazuje antický chrám s alegoriemi čtyř živlů, a do dalších opravených místností – jídelny, kuchyně, pracovny a panského pokoje. Místnosti, které byly opraveny v rámci rekonstrukce celého západního křídla zámku, budou zpřístupněny vůbec poprvé za celých 20 let, kdy je zámek ve správě NPÚ a památka tak plnohodnotně zpřístupní víc než polovinu svých obnovených interiérů.

Turistická sezona začne na Stekníku na přelomu března a dubna a návštěvníci se mohou těšit na oblíbené akce, jako jsou například kostýmované prohlídky, komentované prohlídky zahrad, pořady pro děti a Rytířské slavnosti.
 

Když draka bolí hlava na zámku Fryštát

Zámek FryštátNa zámku Fryštát v Karviné byla rozšířena výstava z natáčení československé pohádky "Když draka bolí hlava". V expozici si prohlédnete samotného draka Čmoudíka, který čeká na své dětské obdivovatele v jedné z výstavních místností a který i přes svou velikost působí přátelským a milým dojmem. Expozice byla doplněna o další filmové kostýmy, které jsou kromě výstavních prostor rozmístěny i v zámeckých komnatách, kde se natáčelo.

Na obrazových panelech a promítáním krátkých filmů se dozvíte zajímavosti o natáčení, o pohádkovém příběhu, o pohádkových postavách a kromě statických exponátů jsou pro děti připraveny interaktivní prohlídky. Mohou se posadit na královském trůnu, nasadit si královskou korunu a plášť a udělat si pěkné pohádkové foto. Pod dohledem draka Čmoudíka hádat význam slovenských slovíček a zapojit se do dalších her či si zazpívat některou z pohádkových písniček.
 

Nová večerní trasa na zámku Konopiště

Zámek KonopištěZámek Konopiště zahájí návštěvnickou sezónu 2019 v sobotu 30. března. V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na novou večerní prohlídkovou trasu, která bude věnována Františkovi Ferdinandovi d´Este a jeho osudovému spojení s jeho předky z rodu habsburského, kteří nosili jméno Rudolf. Prohlídky se budou konat každých 14 dnů od 18:00 hodin. První začíná už 3. dubna. "Moc a sláva - Rudolf první, melancholický a poslední".
 

Daňci v oboře Veltrusy

DaněkNa zámku Veltrusy bude v brzké době zprovozněná nová veřejně přístupná část obory s daňky. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daněk skvrnitý byl pro svůj exotický vzhled (světlé skvrnité tělo, neobvyklý tvar paroží) vysazován v českých oborách již od konce 17. století, ale větší oblibě se těšil až ve století 18. a 19.

Daňčí zvěř není tak plachá jako zvěř jelení, takže se s daňčími oborami, a samozřejmě i s daňčí zvěří samotnou, častěji potkáte v samotné blízkosti šlechtických sídel. Z tohoto pohledu je typickou ukázkou zapojení veltruské zámecké obory do celkové kompozice parku, kde je daňčí obora umístěna a pomocí záskoku ohrazena tak, aby při pohledu z hlavního sálu zámku byla vidět daňčí zvěř na hlavním průhledu.
 

Průvodce pro neslyšíci na Vysočině v v jižních Čechách

Červená LhotaNPÚ také nabízí nově průvodce několika památkovými objekty v Kraji Vysočina a v Jihočeském kraji pro neslyšící. Tablety s videonahrávkami ve znakovém jazyce jsou pro neslyšící kromě psaného slova dalším prostředkem, který umožní poznat krásu a půvab našeho kulturního dědictví. Využít je mohou na státních zámcích v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a Červené Lhotě.
Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Hrad Roštejn

Hrad Roštejn

V letech 2018 - 2020 probíhá na hradě rekonstrukce interiérů a expozice budou postupně dočasně uzavírány.

Zahájení sezóny 2019 na zámku Stekník

Zahájení sezóny 2019 na zámku Stekník

Otevíráme již v sobotu 30. března a neděli 31.3. 2019.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou v letošním roce 2015 poprvé zpřístupněny nově zrestaurované prostory: zámecké kaple s původním mobiliářem z r. 1772, dále vstupní hala a chodby prvního patra.

Zahájení zámecké sezóny

Zahájení zámecké sezóny

Víte, jak se správně chovat ve společnosti? Na zámku Fryštát si uděláme krátký historický výlet a zapátráme, co si pod pojmem etiketa představovali v minulosti.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Jaro na zámku Veltrusy - Ostrov

Jaro na zámku Veltrusy - Ostrov

Příroda se pomalu probouzí a blíží se Velikonoce. Přijďte s námi vynést Moranu, uplést pomlázku, namalovat vajíčka nebo si jen užít jarní tržiště, kde nebudou chybět ani dobroty k zakousnutí.

Večerní prohlídka na Konopišti

Večerní prohlídka na Konopišti

Večerní prohlídka na Konopišti.