Úvod > Aktuality > Hrady a zámky připravují novinky na prohlídkových trasách
Památky

Hrady a zámky připravují novinky na prohlídkových trasách

  • Vydáno3. března 2023
Pro letošní sezonu kasteláni připravili řadu novinek, kterými chtějí překvapit své návštěvníky. Z velké části se jedná o objekty ve správě Národního památkového ústavu, který spravuje více než sto nemovitých památek a většina z nich je veřejnosti přístupná. Pozadu však nezůstávají ani památky, které patří jiným institucím či jsou v soukromém vlastnictví. Nové trasy letos najdete například na zámku Telč, na Pražském hradě a v Lánech, na Karlštejně nebo Kunětické hoře.

Pražský hrad láká na nové prohlídky

Pražský hradPražský hrad připravil pro své návštěvníky sedm nových prohlídkových okruhů! Od března 2023 mají turisté i obyvatelé Prahy možnost navštívit i ta zákoutí Hradu, která dosud nebyla nikdy zpřístupněna. Kromě stávajícího 1. okruhu je k dispozci také Okruh 2: Příběh Pražského hraduObrazárna; prohlídka Starý královský palác zblízka; Katedrála sv. Víta zblízka; prohlídka Reprezentačních prostor s Muzeem Řádu Bílého lva; prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce; Královská zahrada s návštěvou interiéru Oranžérie a Domu sokolníka nebo Jižní zahrady Pražského hradu s návštěvou vinice. Chcete mít areál Hradu jen pro sebe bez davů a front? Pak si domluvte jeho návštěvu ve zvláštních časech, které umožní prohlédnout si Katedrálu, Starý královský palácZlatou uličku bez přítomnosti veřejnosti. Cena za ranní či večerní prohlídku v návštěvnických objektech bez přítomnosti veřejnosti je stanovena na 1000 Kč za osobu nebo minimálně 10 000 Kč za termín v případě zájmu menšího množství osob. Součástí ceny prohlídky je okruhová vstupenka a hodinová služba průvodce Správy Pražského hradu.
 

Zámek Lány se otevírá veřejnosti vůbec poprvé v historii

zámek LányOd letošního roku se vůbec poprvé v historii zámku Lány zavádějí pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost. Je předem ale nutné si své místo na prohlídce rezervovat on-line, termíny jsou vypsané na rezervačním webu Správy Pražského hradu. Obvykle se konají ve čtyřech termínech v 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00 hodin. Cena za prohlídku zámku je 200 Kč plná cena, 100 Kč snížená cena (děti 2 – 16, studenti do 26 let, senioři od 65 let a ZTP či ZTP/P) a 400 Kč rodinná cena (až 2 dospělé osoby a 1 – 5 dětí do 16 let). U vstupu do areálu se dozvíte základní informace o lánském zámkuparku, západním schodištěm pak vystoupáte do reprezentačního prvního patra. Prohlédnete si Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Spojovací chodbou pak projdete do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale se sloupy sestoupíte po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program zakončí v interiéru kostela Nejsvětějšího jména Ježíš.
 

Zámek Telč se otevře po dlouhé rekonstrukci

zámek TelčNa celoroční provoz se chystá zámek Telč na Vysočině, kde od začátku roku 2020 probíhají rozsáhlé stavební práce. Cílem rekonstrukce prohlídkových tras je umožnit celoroční provoz zámku, což dosud nebylo možné. Turistická sezóna na Státním zámku v Telči bude zahájena v sobotu 29. 4. 2023, kdy bude zpřístupněna již známá II. prohlídková trasa Obytné místnosti posledních majitelů zámku. Novinkou pak bude zpřístupnění všech prohlídkových okruhů od 14. července 2023. Podíváte se tak do míst, kam zatím nebylo možné vstoupit. Jedná se například o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vznikne nové informační centrum, kde byste měli najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek. Dále bude nově přístupná expozice Zámeckého muzea a nová prohlídková trasa Pivovar. Úpravou projde také zámecká zahrada.
 

Hradní palác, věž a kaple na Kuňce

Kunětická horaTaké hrad Kunětická hora prochází velkou revitalizací. Minulý rok byl otevřen okruh "Dušan Jurkovič, básník dřeva" ve čtyři dekády nepřístupné západní části hradu, jejíž podobu do značné míry určil ve 20. letech 20. století právě architekt Dušan Jurkovič. V letošním roce ještě stále probíhají restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce. Již v květnu 2023 se v něm otevře zcela nová prohlídková trasa s názvem "Hradní palác s věží". Budete se moci podívat do interiérů hradu vybudovaného pány z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Poprvé v novodobých dějinách bude zpřístupněno severní křídlo paláce. Součástí prohlídkyse stane ale i sklepení s archeologickými nálezy, reprezentační rytířský sál, zbrojnice, inovovaná expozice parforsních honů a výstup na věž. Mimo to se milovníkům památek otevře v květnu i kaple sv. Kateřiny Alexandrijské s původní sklípkovou klenbou. V interiéru naleznete mimořádně kvalitní barokní obraz zpodobňující svatou Kateřinu, patronku učenců, zajímavostí je mramorová deska připomínající návštěvu císaře Františka I. s rodinou v roce 1820, a odkryté nápisy na stěnách, pocházející většinou z konce 17. století. Z terasy u kaple si pak vychutnáte výhled na Pardubice, Chrudim a Železné hory.


Nové návštěvnické centrum a užitková zahrada na Karlštejně

KarlštejnJednou z očekávaných velkých událostí letošního roku je dokončení velkorysé rozsáhlé rekonstrukce hradu Karlštejn. Vzniká zde návštěvnické centrum s moderními pokladnami, nové sociální zařízení i víceúčelový sál určený pro kulturní akce, programy pro děti a nejrůznější přednášky. Návštěvníci se mohou těšit na nové drobné občerstvení a posezení s východem na nádvoří, ve sklepě purkrabství přibude stálá prezentace stavebního vývoje, kterou si bude možné prohlédnout ještě před prohlídkou, a expozice věnována vinařství. Obnovy se dočká i užitková zahrada na jižním parkánu. Součástí projektu je také pořízení časosběrného dokumentu, který zachytí průběh rehabilitace hradu a vytvoření virtuální podoby hradu před rekonstrukcí Josefem Mokrem. Oba dokumenty budou návštěvníkům promítány v nově zpřístupněném gotickém sklepě.


Dva okruhy na zámku Rosice

zámek rosiceDominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Zámek má postklasicistní historizující novodobou fasádu, avšak na severním křídle a pod arkádami jsou ještě pozůstatky renesanční sgrafitové omítky. Na zámku je v současné době 29 obnovených místností. Jejich prohlídka na jediném okruhu by zabrala dvě hodiny, což byl důvod, který vedl vedení zámku k rozhodnutí prohlídku rozdělit na dva okruhy. Vybírat si z nich budou moci návštěvníci už od dubna. První z okruhů se tematicky zaměří na rod Žerotínů, druhý na rod Hausperských z Fanálu. Oba rody jsou s Rosicemi a zámkem úzce spojené. Žerotínové dokončili rozsáhlou renesanční přestavbu zámku, Hausperští se zasloužili o barokní podobu jeho prostor. Místnosti byly mírně přeinstalovány, v jedné nově vznikla přípravna jídla s dobovým nádobím a rekvizitami. Na arkádách zámku, kde můžete obdivovat renesanční stavební prvky, sgrafita a arkády, které jsou skvostem zámku. Oba okruhy začínají a končí ve stejném místě, jinak se ale v žádné místnosti neprotínají. Každý z okruhů bude trvat asi hodinu.
 

Expozice koní na Karlově Koruně

kůň plemene kinskýAreál v těsném sousedství zámku Karlova Koruna prochází od roku 2020 rekonstrukcí. Nový vzhled získala jízdárna, konírna, kočárovna,vodárna a domek u jižní brány, kde vznikne informační centrum pro návštěvníky. Jedná se o jízdárnu, konírnu, kočárovnu, vodárnu a tzv. Růžový domek. Po dokončení revitalizace bude pro návštěvníky vytvořen nový prohlídkový okruh se zaměřením na chov vzácného plemene koní Kinských. Součástí nového okruhu bude nová expozice s množstvím interaktivních prvků. Hlavním cílem je navrátit na zámek plemeno Equus Kinsky, který sem patří. Jedná se o koně, které Kinští chovali po staletí. Většina zvířat původně pocházela ze starošpanělských a staroitalských plemen, od 19. století však rod přivážel také plnokrevné hřebce nakoupené v Anglii, které využíval v chovu. Koně Kinští, přezdívaní také jako "český hunter" jsou sportovní teplokrevníci s mnohostranným talentem. Uplatňují se pro drezuru, parkur, dostihy, parforsní hony, soutěže všestrannosti a dokonce i koňské pólo! Na zámku budou mít svůj domov v původních stájích, ve dvou místnostech pak bude čistě jen expozice. S novou expozicí bude zrekonstruovaný areál k vidění již během letošní sezóny!
 

Zámek v Kroměříži otevře Sněmovní sál a Muzeum arcibiskupské gardy

Arcibiskupský zámek KroměřížMinulý rok probíhalo restaurování Sněmovního sálu Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Již delší dobu také probíhá rekonstrukce samotného objektu zámku a jeho zahrad. Letos 31. března se zámek opět otevře turistům, kteří spatří nejen obnovený Sněmovní sál, ale také vloni uzavřenou zámeckou Obrazárnu s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas. Novým okruhem se stane tzv. Via Residentia, čili spojená prohlídka Reprezentačních sálů a Zámecké obrazárny. To ale není zdaleka vše – komplexní obnovou prošla také Mlýnská brána ve které vzniklo po rekonstrukci Muzeum arcibiskupské gardy. Mlýnská brána spojuje letní byt arcibiskupského zámku v Kroměříži s presbytářem kostela svatého Mořice. Využívat se bude znovu třech stoletích, veřejnosti nikdy přístupná nebyla. V malých místnostech na konci chodby měla své zázemí arcibiskupská garda - jednotka určená k ochraně zámku. Opravena je také Pompejská (Maxmiliánova) kolonáda včetně kašny a úpravy zeleně v okolí. Obnovit se povedlo také vodní systém v Podzámecké zahradě.
 

Další tipy na hradní a zámecké novinky

  • zámek KynžvartZámek Červená Řečice – prochází postupnou rekonstrukcí, po jejím dokončení bude ve vstupním křídle celoročně přístupná galerie, výstavní místnosti, nebo expozice archeologických nálezů. Otevření je plánováno na květen 2023.
  • Zámek Kynžvart čekají nové expozice – od druhé poloviny roku otevře novou exkluzivní expozici Kynžvartské daguerrotypie (v roce 2017 získala statut první movité UNESCO památky v Karlovarském kraji). Spolu s daguerrotypií budou v expozici vystaveny i další vzácné poklady z kynžvartských sbírek včetně obrazů, jedinečné sbírky mincí či i návštěvníky oblíbeného knížecího kočáru.
  • zámek zelená horaZámek Dobříš – na zámek v Dobříši láka vloni opravený francouzský park, ale také nové expozice Oranžérie a v letošním roce by se měly otevřít i zbrusu nové hlavní prohlídkové trasy v samotném zámku, který byl vloni zcela uzavřen.
  • Zámek Zelená Hora z Černých baronů – na zámku by letos mohla být otevřena vůbec první stálá expozice v historii zámku. Má se nacházet v prvním patře levé části objektu a věnovat se bude perzekucím církví, pomocným technickým praporům, ale také šlechtickým rodům na panství, Rukopisu zelenohorskému, svatému Janu Nepomuckému, kreslíři Jiřímu Nepraktovi a spisovateli Miroslavu Švandrlíkovi.
Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

1.3.
31.12.
Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

1.3.
31.12.
Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!
Památky

Vydejte se Českem po stopách izraelského kmene

Židovská kultura znamenala vždy koření, které doplňovalo život všude tam, kde se Židé usadili. Národ, který se musel naučit žít ze dne na den, dokázal během věků vybudovat množství zajímavých památek, které dokládají jeho přítomnost na našem území. Málokterá minorita se může chlubit tak výraznou a komplexní kulturou jako Židé, kteří si ji nosí s sebou po celém světě už tisíce let. Právě její ozvěny můžete následovat díky tipům Kudy z nudy. Navštivte s námi magické židovské hřbitovy, rituální lázně, synagogy, ale i židovská muzea věnující se odkazu této prastaré kultury u nás.
Památky

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Úžasnými stavbami starověkého Egypta jsou společně s pyramidami také obelisky. Elegantní monumenty vyrobené z jediného kusu kamene nedají spát milovníkům tajemna, kteří v nich hledají nejrůznější symboly. Můžete pátrat společně s nimi, a to na výletech s portálem Kudy z nudy, které tentokrát míří k nejkrásnějším obeliskům v Česku.
Památky

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dokonale skryté historické skvosty

Cestopisný cyklus Skryté skvosty, který připravila Česká televize společně s Národním památkovým ústavem a portálem Kudy z nudy, ukazuje ukryté památky. Podívejte se, jaké rozhodně stojí za návštěvu. Připravili jsme pro vás přehled unikátních skvostů v každém kraji České republiky. Druhá řada startuje od 7. 3. 2024.!
Památky

Kdo byl svatý Valentýn? Poznejte místa s jeho jménem spojená

Den svatého Valentýna se slaví každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti. Zamilované dvojice se scházejí, chodí spolu na večeře a dávají si dárečky, květiny nebo vzkazy. Nejstarší valentýnský vzkaz se váže k vévodovi Karlu Orleánskému, který napsal v roce 1415 z vězení v londýnské věži pozdrav své manželce. Poté se psaníčka rozšířila do celé Británie a v polovině 18. století i do Ameriky. Ale kdo byl svatý Valentýn? Jednalo se o katolického biskupa z Říma. Legenda praví, že za vlády Claudia II. byly zakázány sňatky, avšak Valentýn páry oddával, za což to byl také 14. února 269 popraven. Část jeho ostatků leží na Karlštejně, ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě či v katedrále Petra a Pavla na Vyšehradě. Až do 19. století dokonce stával ve Valentinské ulici na Starém Městě pražském kostel sv. Valentina. Ostatně kostelů sv. Valentina je vícero – podívejte se na naše tipy a oslavte tento svátek netradičním výletem na místa s jeho jménem spojená.
Památky

Tipy na prohlídky protileteckých a protiatomových krytů, které můžete navštívit celý rok

Protiatomové kryty a vojenské bunkry nelákají jen milovníky vojenských památek, leckde na ně narazíte jako na zajímavou kuriozitu, často je využívají také muzea. Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali ty, které můžete navštívit po celý rok.
Památky

Pohádkové památky: 50 skanzenů a roubenek, které najdete u nás v Česku

Máte rádi atmosféru starých časů? Přemýšlíte o tom, jak se žilo kdysi dávno, za časů našich prababiček? Skočit do historie rovnýma nohama lze návštěvou krásných skanzenů, kterých máme v Česku požehnaně. Nejen, že si prohlédnete chalupy a stavení z minulých staletí, ale díky zajímavým programům proniknete do dávných rituálů, poznáte staré lidové zvyky, nahlédnete pod pokličku starým řemeslům a leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.
Památky