Úvod > Aktuality > Luskouni lákají víkendovou akcí do Zoo Praha
Luskouni lákají víkendovou akcí do Zoo Praha
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Luskouni lákají víkendovou akcí do Zoo Praha

  • Vydáno17. února 2022
Na třetí sobotu v únoru připadá Světový den luskounů, jehož smyslem je upozornit na důležitost ochrany těchto jedinečných tvorů. V současnosti jde o nejvíce nelegálně pašované živočichy světa. Na jejich ohrožení upozorní Zoo Praha bohatým programem pro veřejnost. Tito jediní šupinatí savci se v případě nebezpečí stočí do klubíčka a vůči lidem tak zůstávají zcela bezbranní. V Africe jsou loveni především pro maso, v Asii je navíc veliká poptávka po jejich šupinách, jež se využívají v tradiční čínské medicíně. Proto se také z Afriky do Asie tyto šupiny ve velkém pašují.

V pražské zoo se snaží pomáhat a chránit luskouny různými způsoby hned v­ několika zemích. V Kamerunu podporují strážce chráněných území a v ­rámci projektu Toulavý autobus se snaží o omezení lovu osvětou a vzděláváním místních obyvatel. V­ Laosu a na Sumatře se zase finančně podílí na výstavbě a chodu záchranných stanic pro luskouny zabavené pytlákům

Luskouni představují evolučně jedinečnou, starobylou skupinu bezzubých savců příbuzných šelmám, specializujících se na pojídání mravenců a ­termitů. Pro svůj vzhled připomínající šišku jsou nezaměnitelní – jako jediní savci na planetě, mají tělo pokryté chlupy přetvořenými do podoby šupin, které jsou stejně jako třeba kopyta či drápy jiných živočichů tvořeny keratinem.

Žijí v jižní Asii a v subsaharské Africe, na obou kontinentech jsou masivně loveni. Zejména v Asii se z jejich šupin vyrábějí přípravky, které mají údajně pomoci při kožních nemocech, problémech s plodností či krevním oběhem. Největšími odbytišti jsou Čína a Vietnam. Poté, co byly nadměrným lovem zdecimovány populace asijských luskounů, se pozornost ilegálního obchodu přesunula i na africké druhy. Důsledkem je, že všech osm druhů luskounů je zařazeno na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN do kategorie ohrožený vyhubením, dva dokonce jako kriticky ohrožené.

Přestože Světový den luskounů zvyšuje povědomí o jejich ohrožení, pokrok v ochraně je stále příliš pomalý.

Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě

Zoo Praha se těší na luskouny krátkoocasé – bude je chovat jako druhá zoologická zahrada v Evropě

Do Zoo Praha přijedou už 14. dubna noví obyvatelé. Jsou jimi dva luskouni krátkoocasí z tchajwanské Taipei Zoo. Jedná se o velmi náročná zvířata, v Evropě je dosud chovala pouze zoologická zahrada v Lipsku. Pražská zoo tak bude o luskouny pečovat teprve jako druhá v Evropě! Luskouni jsou výjimečná zvířata z jižní Asie a jižní Afriky, jejich životy však ohrožuje nelegální pašování, na černém trhu jsou velice žádaní pro svoje maso a šupiny. Zoo Praha se chovem luskounů zapojí do ochrany těchto roztomilých tvorů.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.