Úvod > Aktuality > Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje
Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje
"> "> ">
Letní sporty

Gigathlon Czech Republic 2019 právě startuje

  • Vydáno30. srpna 2019
V pátek 30. srpna a o víkendu 31. srpna až 1. září 2019 proběhne čtvrtý ročník sportovní události Gigathlon. Hlavní zázemí bude podobně v Labe Aréně v Račicích, novým centrálním místem pro sobotní část závodu bude Mělník, odkud povedou trasy do malebného Kokořínska.
V roce 1998 se uskutečnil premiérový závod Gigathlonu, který provedl vytrvalce krásnou švýcarskou krajinou. Tento závod se stal impulsem pro pořádání dalších ročníků, postupně závod dozrál a stal se vytrvalostním fenoménem své doby. U nás se Gigathlon bude letos konat v okolí Račic a Mělníka.
 

Výzva pro týmy i jednotlivce

GigathlonKdo se postaví na start, může si vybrat, zda trať zdolá v kategorii Single (jednotlivci), Couple (dvojice muž a žena, střídají se v jednotlivých disciplínách) či kategorii Team of Five (minimálně dvě ženy v týmu, každý absolvuje jeden úsek).

Na účastníky čeká ve dvou závodních dnech celkem 271 km a 1 827 m převýšení, které musí zvládnout v součtu všech pěti disciplín plavání, inline brusle, běh, silniční a horské kolo. Gigathleti absolvují každý den všech pět disciplín v jiném pořadí. Kromě klasického 2denního Weekend Gigathlonu je v nabídce také 1denní varianta, tzv. 1-Day Gigathlon (pouze nedělní část).

České StředohoříHlavním centrálním místem bude jako již vloni opět Labe Aréna Račice, odkud odstartují sobotní i nedělní trasy. Sobotní trasy povedou z Račic na Mělnicko, kde bude závodníky vytvořeno v Camp Mělník druhé hlavní zázemí a start/cíl pro většinu sobotních disciplín. Nedělní trasy mají kratší vzdálenosti a všechny startují a končí v Labe Aréně v Račicích.
 

Kolo, plavání, in-liny a běh

PlaváníHistoricky poprvé odstartují český Gigathlon letos plavci. V 7:00 hodin ráno na ně čeká hromadný start ze zbrusu nového mola račického kanálu, proplavou celým kanálem v drahách, které jinak běžně slouží veslařům či kanoistům. Štafetu od plavců po 2,2 km plavání a 100 m běhu převezmou závodníci v disciplíně In-line brusle, kteří na zahřátí obkrouží jednou kolem kanálu, aby se poté vydali po krásné Labské stezce směr Mělnicko. Po cestě se jim ukážou krásné výhledy na samotné Labezámek Mělník. Svoji trasu zakončí v hlavním centru sobotního závodu v Camp Mělník.

gigatlon silniceOdtud pokračují bikeři na svůj 43 km dlouhý a příjemně houpavý okruh po Kokořínsku. Trasa horského kola vede po většinu závodu po krásných lesních stezkách a bude jedním z highlights tohoto ročníku. Předposlední disciplínou bude letos běh, běžci se mohou těšit na rozmanitou trasu kolem zámku Mělník podél Labe až k soutoku s Vltavou vedenou přes poklidné polní i asfaltové cesty bez velkého provozu.

První závodní den zakončí disciplína Silniční kolo. Královská etapa zavede silničáře podobně jako bikery opět na malebné Kokořínsko a měří 60 km, což je oproti předchozím ročníkům menší porce kilometrů i převýšení. Důvodem je oprava mostu ve Štětí, která závodníky donutí etapu ukončit v loděnici ve Štětí. Zde bude závodníkům změřen cílový čas a odtud se následně přesunou romantickým přívozem do Hněvic na druhou stranu Labe a poté zpět do Labe Arény v Račicích.
 

Nedělní gigatlonové závody

RačiceNedělní koncept závodu je postaven tak, aby si účastníci užili co nejvíce týmovou atmosféru a kromě kategorie Weekend Gigathlon na startu přivítáme i závodníky v kategorii 1-Day Gigathlon. Po sportovní stránce nebudou nedělní trasy tak dlouhé a náročné jako v sobotu. V centrálním místě startu a cíle (v Labe Aréně v Račicích) čeká závodníky při doběhu skvělá atmosféra a nezapomenutelný sportovní zážitek, ať už se na trasu vypraví jako Single, Couple nebo součást štafety Team of Five.

Intervalový start čeká od 7:00 hodin ráno na ty účastníky Weekend Gigathlonu, kteří mají ze soboty ztrátu max. 60 minut na první závodníky ve své kategorii. Všichni ostatní včetně 1-Day Gigathletů se na start postaví v 8:00 hodin, kdy je čeká první disciplína dne Silniční kolo. Trasa o délce cca 61 km jistě rozdělí startovní pole na menší skupinky. 

Gigathlon RačicePo příjezdu silniček přijdou na řadu plavci, kteří opět vyzkouší vodu v račickém kanále, tentokrát je čeká poloviční vzdálenost z předchozího dne, poplavou 1 km

Ti co zvolí kategorii Single, popřípadě Couple kategorii, si od kola moc neodpočinou a znovu se vyhoupnou do sedel v disciplíně Horské kolo. Nedělní trasa bude technicky méně náročná než ta sobotní, 17,5 km dlouhý okruh vedoucí skrz okolní lesy a louky absolvují bikeři hned dvakrát. 

Běžci si zopakují loňskou trasu a čeká je rovinatý okruh dlouhý 5,25 km podél račického kanálu, který si dají hned dvakrát. Letos finišovat nebudou, výzvu dokončit letošní Gigathlon na sebe totiž vezmou In-line bruslaři, kteří 3x obkrouží račický kanál, a budou na své trase dlouhé 15 km hned třikrát projíždět cílovou zónou, kde si budou moci užít báječnou atmosféru. Jak již bývá na Gigathlonu zvykem, na posledním okruhu je do cíle může doprovodit biker/supporter a na posledních metrech cílové rovinky i ostatní členové týmu.
Veslařský kanál Račice

Veslařský kanál Račice

Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je přístupný veřejnosti.

In-line dráha v Račicích okolo veslařského kanálu

In-line dráha v Račicích okolo veslařského kanálu

Areál v Račicích nabízí skvělé podmínky pro milovníky inline bruslení. Okruh kolem vodní plochy kanálu měří 5 km a tak máte přesný přehled kolik kilometrů jste absolvovali. Pětimetrová šířka nově položeného asfaltového povrchu umožňuje pohodlné a bezpečné ježdění.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.