Úvod > Aktuality > Gigathlon Czech Republic 2018 bude letos poprvé v Ústeckém kraji

Gigathlon Czech Republic 2018 bude letos poprvé v Ústeckém kraji

Vydáno 29. srpna 2018 Letní sporty
V pátek 31. srpna a o víkendu 1. až 2. září 2018 proběhne třetí ročník sportovní události Gigathlon. Vůbec poprvé zavítá na sever Čech, do Ústeckého kraje. Centrální místo pro rok 2018 je Labe Aréna v Račicích, neboli Národní olympijské centrum vodních sportů, kde se konaly mimo jiné ME ve veslování a MS v kanoistice 2017.
V roce 1998 se uskutečnil premiérový závod Gigathlonu, který provedl vytrvalce krásnou švýcarskou krajinou. Tento závod se stal impulsem pro pořádání dalších ročníků, postupně závod dozrál a stal se vytrvalostním fenoménem své doby. U nás se Gigathlon bude letos konat v okolí Račic a Mostu.
 

Výzva pro týmy i jednotlivce

GigathlonKdo se postaví na start, může si vybrat, zda trať zdolá v kategorii Single (jednotlivci), Couple (dvojice muž a žena, střídají se v jednotlivých disciplínách) či kategorii Team of Five (minimálně dvě ženy v týmu, každý absolvuje jeden úsek).

Na účastníky čeká ve dvou závodních dnech celkem 315 km a 4 345 m převýšení, které musí zvládnout v součtu všech pěti disciplín plavání, inline brusle, běh, silniční a horské kolo. Závodníci absolvují každý den všech pět disciplín v jiném pořadí, nově je v nabídce kromě klasického 2-denního Weekend Gigathlonu také 1-denní varianta, tzv. 1-Day Gigathlon (sobotní nebo nedělní část).

České StředohoříTrasy závodu Gigathlon Czech Republic zavedou účastníky do těch nejhezčích koutů Ústeckého kraje, zejména do Českého středohoří. Sobotní trasy povedou z Račic na Mostecko a ty nedělní se odehrají v okolí centrálního místa Labe Arény. Každá z 10 etap je originální a povede jinými místy, zejména sobotní trasy ponesou známku vysokého sportovního výkonu a budou mít delší vzdálenosti a slušné převýšení. Nedělní trasy budou pro ty, co si vyberou jako startovní variantu Weekend Gigathlon nebo 1 Day Gigathlon - nedělní úsek, opětovnou výzvou a luxusním zakončením krásného sportovního víkendu.


Kolo, plavání, in-liny a běh

Město MostPrvní disciplínou bude silniční kolo. Cyklisté budou mít čest zahájit víkendovou sportovní výzvu hromadným startem v 6:30 ráno, kde se vydají  na rozmanitou pouť napříč Ústeckým krajem z Račic směr Mostecko. Cestou je čeká z počátku rovinatá část trasy přes Roudnici nad Labem kolem hradu Hazmburk podél vinařské oblasti Třebívlice. Odtud začne trasa měnit svůj profil a závodníci zjistí, že i České středohoří má své kopce a kopečky. Výhledy do krajiny budou senzační, trasa zavede účastníky i kolem nejvyšší hory kraje Milešovky a pak se již bude stáčet pomalu ale jistě do cíle na mostecké Matyldě, která se stane hlavním logistickým centrem sobotního závodu.  

Štafetu převezmou na Matyldě plavci, kteří prokřižují tuto vodní nádrž trasou na 3 km. Na břehu Matyldy na ně budou čekat závodníci disciplíny in-line brusle. In-linisti se mohou těšit na unikátní 4 km dlouhý ovál s kvalitním asfaltovým povrchem okolo Matyldy, který obkrouží celkem 7x.

PlaváníZe sobotního centra dění na Matyldě, se na svou pouť vydají v předposlední disciplíně závodníci na horském kole. Gigathleti zmizí v lese, kdy budou kopírovat trasu již tradičního mountainbike závodu "Extreme bike Most". Oproti nedělní trase, si v sobotu přijdou na své především příznivci technického terénu. Na 42 km dlouhé trase po úzkých stezkách se vystřídá několik single tracků, kdy nebudou chybět ani úzké zatáčky tzv. "swichbacky". Po obkroužení místního vrcholku Ressl se závodníci sklouznou zpět na Matyldu, aby předali poslední štafetu dnešního dne, a to nadšencům v běhu

Běžce čeká atraktivní trať o délce 16 km, kde závodníci nastoupají 400 metrů výškových, za které na ně čeká na trase jako odměna hrad Hněvín, odkud se začnou spouštět pomalu do cíle sobotní etapy. 
Atmosféra prvního závodního dne tak vyvrcholí na Matyldě za společného fandění až do dosažení cíle posledním závodníkem.
 

Nedělní závody

RačiceNedělní koncept navazuje na první dva ročníky, kdy pořadatelé chtějí, aby si účastníci užili co nejvíce týmovou atmosféru. Po sportovní stránce nebudou nedělní trasy tak dlouhé a náročné jako v sobotu, o to větší důraz se klade na atraktivitu a zajímavá místa, kudy trasy povedou. Start první disciplíny bude povzbuzením snad pro všechny závodníky. Na trasu se jako vydají in-line bruslaři, kteří 3 x obkrouží Račický kanál, a tak hned na začátku dne na trase dlouhé 15 km projedou třikrát nedělní centrum dění, kde si budou moci užít atmosféru fanoušků.

Gigathlon RačiceJako druzí přijdou na řadu plavci, kteří vyzkouší na trase 1 km Račický kanál. Třetí disciplínou se již z Račic vzdálí, a to na 73 km dlouhé trase silničního kola, která závodníky zavede až k soutoku Labe a Ohře do Litoměřic. Ti, kdož zvolí kategorii Single popřípadě Couple si od kola moc neodpočinou a silniční kolo vymění rovnou za horské kolo. Nedělní trasa nebude tolik technická, jako ta sobotní, ale o to víc budou mít závodníci čas užít si místní scenerii, která je opravdu různorodá. Nenáročná trasa dlouhá 34 km skrz lesy a louky potěší zaručeně každého příznivce horských kol.

Tak jako v sobotu, tak i v neděli zakončí závodní den běžci. Ti se vydají na okruh dlouhý 5,5 km podél račického kanálu, který si dají hned dvakrát. Na posledním kilometru je do cíle doprovodí biker/supporter a na posledních metrech cílové rovinky i ostatní členové týmu.
In-line dráha v Račicích okolo veslařského kanálu

In-line dráha v Račicích okolo veslařského kanálu

Areál v Račicích nabízí skvělé podmínky pro milovníky inline bruslení. Okruh kolem vodní plochy kanálu měří 5 km a tak máte přesný přehled kolik kilometrů jste absolvovali. Pětimetrová šířka nově položeného asfaltového povrchu umožňuje pohodlné a bezpečné ježdění.

Veslařský kanál Račice

Veslařský kanál Račice

Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je v současnosti přístupný veřejnosti a nabízí prostor pro ši

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Hipodrom Most - nejlepší in-line okruh na Mostecku

Hipodrom Most - nejlepší in-line okruh na Mostecku

V areálu závodiště Hipodromu Most potkáte nejen koně, ale také lidi na kolečkových bruslích. Pro rozšíření nabídky sportovních aktivit byla na Hipodromu postavena nová in-line dráha.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Gigathlon Czech Republic 2019

Gigathlon Czech Republic 2019

4. ročník unikátního závodu s kombinací 5 disciplín, které po dva dny můžeš absolvovat sám, ve dvojici nebo v 5členném týmu.

Další aktuality

18.5.
2019
Čarokrásy Šluknovska odhalí na konci května Modré putování

Čarokrásy Šluknovska odhalí na konci května Modré putování

Severozápadní Čechy | Letní sporty
3.5.
2019
České Švýcarsko vítá novou sezónu

České Švýcarsko vítá novou sezónu

Severozápadní Čechy | Letní sporty
27.3.
2019
České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

Severozápadní Čechy | Letní sporty
30.12.
2018
Novoroční výstup na Radobýl bude již 54. ročníkem

Novoroční výstup na Radobýl bude již 54. ročníkem

Severozápadní Čechy | Letní sporty