Úvod > Aktuality > Nově získané obrazy Františka Kupky zdobí Museum Kampa
Nově získané obrazy Františka Kupky zdobí Museum Kampa
">
Zážitky

Nově získané obrazy Františka Kupky zdobí Museum Kampa

  • Vydáno27. ledna 2012
Sběratelka umění Meda Mládková představila nová díla Františka Kupky ze své sbírky. Nadaci Jana a Medy Mládkových se loni v prosinci podařilo získat 44 děl od slavného českého malíře. Čtyři desítky děl světoznámého umělce koupila Mládková v USA od historičky umění, která díla získala přímo od autora.
Soubor obsahuje Kupkova díla z jeho počátků, kdy se ještě věnoval figurální malbě, a také rané abstraktní věci. Významný je obraz tančící dívky v zahradě z roku 1906, který později malíře vedl k abstraktnímu projevu. Kolekce Kupkových děl uložená v Museu Kampa čítá s dnešním přírůstkem na 250 děl. Jsou to především práce na papíře – kresby a studie k pozdějším velkým plátnům, a také 12 obrazů.

Mezi nimi je třeba Katedrála z roku 1912 nebo Teplá chromatika z téhož roku; ten patří mezi díla, která Kupka vystavil právě před sto lety v Paříži na Podzimním salonu a jimiž se poprvé veřejně prezentoval jako abstraktní malíř. Ve francouzské metropoli prožil malíř více než polovinu svého života. Jeho tvorbu významně ovlivnil celoživotní zájem o spiritismus. Vývojově významné jsou studie k Vertikálním plánům (1912 – 1913). Obrazů s tímto názvem je několik, Vertikální plány I vlastní Národní muzeum moderního umění v Paříži, Vertikální plány III má ve své sbírce Národní galerie v Praze (NG) a Vertikální plány modré a červené do loňského roku platily za nejdráže prodaný Kupkův obraz v zahraničí.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.