Úvod > Aktuality > Nově získaná díla Toyen můžete vidět ve Veletržním paláci
Nově získaná díla Toyen můžete vidět ve Veletržním paláci
">
Kultura

Nově získaná díla Toyen můžete vidět ve Veletržním paláci

  • Vydáno24. července 2012
Tři vývojově důležité obrazy malířky Toyen (1902 až 1980) obohatily expozici českého umění 20. století v pražském Veletržním paláci. Dva z nich, surrealistická plátna Bramborové divadlo z roku 1941 a Na zámku La Coste z roku 1943, nemohla veřejnost dlouho spatřit.
V roce 1945 byly vystaveny v Topičově salonu a od té doby byly v soukromé sbírce. Národní galerie v Praze je získala z odkazu lékařky Aleny Žižkové-Lind. Nejstarší z nově vystavených obrazů Toyen, slavný Potápěč z roku 1926, reprezentuje její artificialistické období. Dlouhá léta tvořil součást zahraniční soukromé sbírky a teprve roku 2000 se vrátil zpět do České republiky a byl vystaven na výstavě Toyen v Galerii hlavního města Prahy. Plátno, zapůjčené ze soukromé sbírky, doplňuje znamenitou kolekci děl Toyen, kterou Národní galerie vystavuje ve stálé expozici moderního českého umění. Velkorysý odkaz MUDr. Žižkové-Lind, jehož jádro tvoří pozoruhodná kolekce maleb a kreseb českých umělců první poloviny dvacátého století, mimo jiné Františka Muziky, Jana Zrzavého, Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, Františka Tichého či Jana Kremličky, představí Národní galerie v Praze na speciální výstavě v paláci Kinských v průběhu roku 2013.
Národní galerie Praha dětem

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.

Galerijní kavárna Nová syntéza

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.