Úvod > Aktuality > Porsche Festival v Liberci oslaví 147. narozeniny slavného konstruktéra
Porsche Festival v Liberci oslaví 147. narozeniny slavného konstruktéra
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Porsche Festival v Liberci oslaví 147. narozeniny slavného konstruktéra

  • Vydáno2. září 2022
Letos, 3. září, si připomeneme již 147 let od narození geniálního automobilového konstruktéra 20. století a rodáka z Vratislavic nad Nisou u Liberce, profesora Dr. Ing. h.c. Ferdinanda Porsche. Na oslavu tohoto výročí se v Liberci a okolí pořádá Ferdinand Porsche Festival. Hlavní program pro veřejnost proběhne v sobotu 3. září ve Vesci, kam mohou fanouškové této značky dopoledne přijít na velkou výstavu automobilů.
porsche festivalMilovníci vozů Porsche jistě v sobotu 3. září 2021 zamíří do libereckého areálu Vesec v Liberci. Tam se totiž koná největší setkání sportovních automobilů této značky u nás. Dříve se Porsche Festival konal přímo v Porscheho rodišti, ve Vratislavicích nad Nisou (v areálu pivovaru Konrad s automuzeem), ale kvůli narůstajícímu počtu účastníků byli pořadatelé nuceni celou akci přesunout právě do sportovního areálu Vesec.

Přesto bude možné do Vratislavic přijet, a to v pátek 2. září 2022, kdy od 16:00 hodin proběhne setkání v rodném Porscheho domě a poté od 17:00 následuje společný odjezd na vratislavický hřbitov, kde tak, jako každý rok, budou položeny květiny na hrob Porscheho rodičů a sourozenců. Ferdinand Porsche se ve Vratislavicích nad Nisou narodil před 147 lety, 3. září 1875. Z jeho konstrukční tvorby vyjely automobily různých značek, jako například Lohner, Austro-Daimler, Mercedes-Benz, Adler, Wanderer, VW-Kdf a další. Již se svým synem Ferrym se Ferdinand podílel na prvních plánech sportovního vozu Porsche.
 

Největší setkání značky Porsche u nás

porscheHlavním festivalovým dnem je sobota 3. září 2022, kdy se koná velká výstava automobilů ve Vesci. Za poslední roky se klubové setkání Porsche rozrostlo na největší Porsche sraz, pořádaný v České republice, kam se sjíždí okolo dvou stovek sportovních automobilů Porsche z celé České republiky, ale i Slovenska, Německa a Polska.

Vedle veteránů mezi které na akci pravidelně reprezentuje například model Porsche 356, tam narazíte na vozy zánovní jako Porsche 911. Setkat se můžete i se speciálními závodními automobily této značky. Letos poprvé je povolena účast i rodinným modelům Porsche, jako jsou Cayenne, Macan nebo Panamera. Samozřejmě, že nebude chybět tradiční catering se stany na posezení, příjemná reprodukovaná hudba a moderátor představí zajímavé automobily a vyzpovídá majitele. Pro zpestření dne jsou na výstavu zvány i historické, sportovní a závodní automobily i jiných značek.

porscheSobotní veřejný program je opravdu pestrý a tvoří jej výstava vozidel, ukázkové jízdy civilních i závodních Porsche či jízdy zručnosti historických motocyklů. Pro majitele především automobilových veteránů bude na festivalu připravena samostatná plocha, kde budou historické automobily vystaveny. Součástí této vystavy bude soutěž o nejstarší historický automobil, o nejhezčí předválečný a poválečný automobil a oceněn bude i nejvzdálenější účastník, který přijede po vlastní ose. V průběhu dne bude probíhat i další zajímavý doprovodný program, jako představení nové knihy 1983 Vojtěch-Enge, koncert hudební skupiny Přehmat (Retro Rock n Roll), ukázkové jízdy závodních automobilů a autogramiáda různých automobilových závodníků současnosti i minulosti.

V odpoledních hodinách bude pro majitele autoveteránů připravena měřená jízda pravidelnosti, pořádaná přímo ve Vesci, v areálu festivalu. Každé vozidlo bude startovat samostatně, aby rychlejší vozy na úzké trati nezdržovaly pomalejší automobily. Vstup na festival je zdrama (pokud přijedete autem zaplatíte 100 Kč za  parkování).
Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou – k roku 2022 zrušeno

Automuzeum Vratislavice nad Nisou bylo k 1. lednu 2022 zrušeno.

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010 ve Vratislavicích nad Nisou slouží jako místo setkávání místních občanů, k pořádání nejrůznějších kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, koncerty, přednášky, taneční zábavy, přehlídky, pravidelná cvičení či interaktivní program pro děti s rodiči.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Pivovar Konrád Vratislavice

Pivovar Konrád Vratislavice

Již téměř jeden a půl století je život Vratislavic spojen se zdejším pivovarem. Vratislavický pivovar během té doby měnil majitele, názvy piva, zažíval roky slávy, problémů a dokonce i ukončení výroby. Ale pivovar stále žije a vaří pivo.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl