ÚvodAktualityNové sochy, jezírko a stezka pro hůře pohyblivé: Zrekonstruovaný zámecký park v Bruntále je otevřen
Příroda

Nové sochy, jezírko a stezka pro hůře pohyblivé: Zrekonstruovaný zámecký park v Bruntále je otevřen

  • 30. července 2021
Zámek Bruntál obklopuje rozsáhlý park s objektem salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Dlouhou dobu byl však uzavřený kvůli revitalizaci. Nyní se jeho brány otevřely a příchozí se mohou projít po nové stezce, nechybí ani nové sochy.
zámek BruntálV pátek 30. července se v Bruntále otevřel opravený zámecký park. Rekonstrukcí prošly stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm i stezky a zpevněné plochy. V parku byla vysazena nová zeleň a jeho součástí se stalo také jezírko.

Návštěvníci si v parku prohlídnou čtyři nové sochy z letního sochařského sympozia. Během něj tvořili nové skulptury čtyři finalisté, kteří pracovali s pískovcem. Nové abstraktní sochy vytvořili dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů.

Hůře pohyblivým návštěvníkům nebo maminkám s kočárky je věnována nová stezka, procházkový okruh parkem. Zelená oáza města získala nový mobiliář a byla do ní vysazena nová zeleň.
Zámecký park v Bruntále Příroda

Zámecký park v Bruntále

Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. K němu přiléhá zámecký park, jehož vznik je datován do 16. století. Rozloha této zelené oázy je více než 2,5 ha.

Zámek a Muzeum v Bruntále Památky

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Další aktuality

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Do Zoo Ostrava se vrátil manul – kočka s nejdelší srstí

Zoo Ostrava po deseti letech obnovila chov další kočkovité šelmy! Jedná se o manula – otužilý druh obývající vysokohorské oblasti centrální Asie. V Ostravě nyní uvidíte samici manula, původně ze Zooparku Chomutov. Do budoucna se počítá i s dovozem samce. Trpěliví návštěvníci mohou novou kočku zahlédnout v upraveném výběhu po rysech karpatských.
22. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si lyžování v Těšínském Slezsku: tipy, kam na sjezdovky

Těšínské Slezsko nabízí spoustu pěkných terénů pro sjezdové lyžování. Ze svahů Moravskoslezských Beskyd si vyberou si jak začátečníci, tak pokročilí lyžaři. A další výhodou je komornější atmosféra zdejší lyžovačky, dlouhé fronty na vlek tu určitě nehrozí. Kde najdete ty nejlepší vleky Těšínského Slezska vám poradí Kudy z nudy.
21. únor 2025 16:00
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 15. února 2025 do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
11. únor 2025 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 3. 2. až 14. 3. 2025 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9:00 do 17:00 hodin.
5. únor 2025 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj