Úvod > Aktuality > Nově otevřená rozhledna Bára u Chrudimi
Zážitky

Nově otevřená rozhledna Bára u Chrudimi

  • Vydáno22. září 2009
Rozhledna s názvem Bára na vrcholu Podhůra u Chrudimi byla v září nově otevřena veřejnosti. Snaha oživit příměstský les turistickým lákadlem přivedla místní architekty k myšlence vybudovat celodřevěnou věž. Od loňského léta jde však o již druhou rozhlednu. Tu první zničila loni v červnu 4 dny po otevření silná vichřice.

První rozhledna na Podhůře byla postavena v podobě trojbokého jehlanu a byla vyrobená jako tzv. dutá hráň z modřínového  a dubového dřeva. Rozhledna dosáhla výšky 29,8 metrů. Po zdolání 78 schodů se výhled nabízel ze 17 metrů. Ačkoliv byla konstrukce rozhledny ukotvena trojicí tažných lan, ani to nezabránilo jejímu zničení při vichřici.

Myšlenka ovšem neupadla, a tak se začalo s obnovou věže s označením Bára II. Stavba nové rozhledny probíhala podle původních plánů během léta 2009, a to v daleko odolnější verzi než její předchůdkyně. Nová základová deska byla přizpůsobena vylepšenému zabezpečení. Byly vylepšeny jistící prvky. Špička věže získala odlišnou podobu. Nová Bára by měla odolat větru až o síle 200 km/hod (původní rozhledna byla konstruována na vítr do 120 km/hod.).
 
S myšlenkou stavby rozhledny na Podhůře přišel chrudimský městský architekt Karel Thér. Ve výběrovém řízení byl následně vybrán projekt skupiny architektů okolo Martina Rajniše (mimo jiné autor nové poštovny na Sněžce či vyhlídky Scholzberg), jehož společnost e-M.R.A.K. z Prahy se zároveň stala hlavním dodavatelem rozhledny.

Rozhledna Bára II byla postavena nákladem zhruba 2 mil. Kč (město získalo 1,6 mil. Kč od pojišťovny, zbytek doplatilo z vlastního rozpočtu). Provoz věže zajišťuje společnost Městské lesy Chrudim, s.r.o.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Další aktuality