Úvod > Aktuality > Nově otevřená rozhledna Bára u Chrudimi
Nove otevrená rozhledna Bára u Chrudimi
Zážitky

Nově otevřená rozhledna Bára u Chrudimi

  • Vydáno22. září 2009
Rozhledna s názvem Bára na vrcholu Podhůra u Chrudimi byla v září nově otevřena veřejnosti. Snaha oživit příměstský les turistickým lákadlem přivedla místní architekty k myšlence vybudovat celodřevěnou věž. Od loňského léta jde však o již druhou rozhlednu. Tu první zničila loni v červnu 4 dny po otevření silná vichřice.

První rozhledna na Podhůře byla postavena v podobě trojbokého jehlanu a byla vyrobená jako tzv. dutá hráň z modřínového  a dubového dřeva. Rozhledna dosáhla výšky 29,8 metrů. Po zdolání 78 schodů se výhled nabízel ze 17 metrů. Ačkoliv byla konstrukce rozhledny ukotvena trojicí tažných lan, ani to nezabránilo jejímu zničení při vichřici.

Myšlenka ovšem neupadla, a tak se začalo s obnovou věže s označením Bára II. Stavba nové rozhledny probíhala podle původních plánů během léta 2009, a to v daleko odolnější verzi než její předchůdkyně. Nová základová deska byla přizpůsobena vylepšenému zabezpečení. Byly vylepšeny jistící prvky. Špička věže získala odlišnou podobu. Nová Bára by měla odolat větru až o síle 200 km/hod (původní rozhledna byla konstruována na vítr do 120 km/hod.).
 
S myšlenkou stavby rozhledny na Podhůře přišel chrudimský městský architekt Karel Thér. Ve výběrovém řízení byl následně vybrán projekt skupiny architektů okolo Martina Rajniše (mimo jiné autor nové poštovny na Sněžce či vyhlídky Scholzberg), jehož společnost e-M.R.A.K. z Prahy se zároveň stala hlavním dodavatelem rozhledny.

Rozhledna Bára II byla postavena nákladem zhruba 2 mil. Kč (město získalo 1,6 mil. Kč od pojišťovny, zbytek doplatilo z vlastního rozpočtu). Provoz věže zajišťuje společnost Městské lesy Chrudim, s.r.o.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Další aktuality

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až před Velikonocemi (letos tedy poslední víkend v březnu), na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem tohoto měsíce, a to od soboty 2. března 2024. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 2. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

Vydejte se na pěknou předjarní procházku do Slatiňan

Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
Pardubický kraj | Zážitky

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky