Úvod > Aktuality > Nové motoristické muzeum v Terezíně ukazuje socialistické veterány
Nové motoristické muzeum v Terezíně ukazuje socialistické veterány
">
Kultura

Nové motoristické muzeum v Terezíně ukazuje socialistické veterány

  • Vydáno8. prosince 2011
Auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu, si můžete prohlédnout v nedávno otevřeném muzeu v Terezíně. Přes sedmdesát veteránů z doby od 50. do konce 80. let 20. století sbírají už léta Vratislav Tomášek a jeho dva synové.
Muzeum je vskutku originální, protože jeho zakladatel „sesbíral“ desítky vozidel, které vyráběly automobilky ze zemí bývalého východního bloku. Jeho syn Vratislav se zase zaměřuje na motocykly. Kromě socialistických vozidel tu však najdete i pár zajímavých kousků ze Západu, kterými jezdili tehdejší prominenti.

V muzeu nechybí ani zahraniční modely, včetně wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče přezdívaného Leninovy sáně. Auta, kterými se vozili prominenti nebo lidé, kteří si mohli koupit zahraniční vůz za bony, zastupují například značky Mercedes, Jaguár či Fiat. Expozici doplňují motocykly, tehdejší vojenská technika a také malá letadla.

Ne všechny exponáty však patří Tomáškovým. Muzeu zapůjčil své automobily také jiní soukromí sběratelé. Kuriozitou je například formule, která jezdila v 60. letech na okruhu v Terezíně a ve které jezdil pan Pokuta nebo Trabant se šesti koly.

Muzeum se nachází se v Pražské ulici vedle parkoviště Památníku Terezín u Malé pevnosti. Otevřené je i v zimní sezoně denně, a to od 9 do 16 hodin. Vstupné stojí 50 korun. Součástí muzea je i kavárna.
Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.