Úvod > Aktuality > Nové Město v Praze a 670 let od založení: co právě teď zažijete na radnici?
Památky

Nové Město v Praze a 670 let od založení: co právě teď zažijete na radnici?

  • Vydáno8. března 2018
Dobu Karla IV., slavného panovníka z dynastie Lucemburků, dnes poznáváme zejména díky stavbám, u jejichž zrodu stál. Na Karlův most, Karlovu univerzitu nebo hrad Karlštejn si vzpomene každý, ale víte také, že díky němu má Praha Nové Město? Právě v těchto dnech uplynulo 670 let od jeho založení.
Záměr rozšířit Prahu o novou část oznámil Karel IV. již sedm měsíců po nástupu vlády. Do sídelního města římského a českého krále se tehdy stěhovalo víc a víc lidí, po založení vysokého učení sem přicházeli i studenti a nechyběli ani poutníci. Vysoce ceněné ostatky svatých pro pražské chrámy totiž Karel kupoval po celé Evropě.
 

Začátky Nového Města

Zakládací listinu Nového Města Karel IV. vydal začátkem března 1348 a už koncem téhož měsíce, slavnostně a za účasti celého dvora, byl položen základní kámen ke stavbě hradeb. Původně prý měla nová část Prahy vzniknout na dnešní Letné, ale nakonec král prý dal na radu mistra Havla, hvězdáře, matematika a lékaře, a vybral jiné místo. Nové Město jako bezpečná ochranná šála obepnulo od Vltavy k Vltavě celé Staré Město, aby se na jihu jeho hradby napojily na Vyšehrad. Ani ten neušel Karlově pozornosti a podobně jako Pražský hrad prošel za jeho vlády výraznou proměnou, protože král se hrdě hlásil ke svým přemyslovským předkům.

Prostor, kde vzniklo Nové Město, nebylo panenské neobydlené území. Například kolem kostelů sv. Klimenta a sv. Petra se rozkládala osada zvaná Na Poříčí a za hradbami Starého Města ležely Příkopy, Můstek a Koňský trh, dnešní Václavské náměstí. Zatímco centrem dolního Nového Města byl takzvaný Senný trh, dnes Senovážné náměstí, horní Nové Město mělo své centrum na Dobytčím trhu aneb Karlově náměstí.
 

Hradby, daně, náměstí a další zajímavosti

Do dvou let po založení Nové Město obklopily 3,5 km dlouhé a deset metrů vysoké hradby, doplněné jednadvaceti věžemi a čtyřmi bránami. Karlův záměr se naplnil: mohutností hradeb a množstvím kostelů se Nové Město svou podobou blížilo Římu, centru křesťanského světa. Nejlepším důkazem urbanistické velkorysosti Karla IV. je fakt, že Nové Město bylo plně zastavěno až v 19. století. Karlovo náměstí s rozlohou 8 hektarů je dosud největší ze všech pražských náměstí a patří k největším v Evropě.

Rychlému rozvoji nové čtvrtě pomohl králův slib, že majitelé pozemků, kteří na nich do osmnácti měsíců postaví své domy, nebudou dvanáct let platit žádné daně. Během prvních čtyř let vzniklo na 600 nových domů. V celé Praze žilo v závěru Karlovy vlády 40 000 obyvatel ve 3 000 domech.
 

Srdce Nového Města

Na Nové Město se můžete podívat z výšky především ze dvou míst: z celoročně otevřené Jindřišské věže u kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty, kde má prý každé patro své tajemství, a z věže Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Věž a stálou expozici v bytě věžníka o historii Nového Města můžete navštívit od 21. března.

Budova Novoměstské radnice na rozdíl od osady Na Poříčí v době založení Nového Města ještě nestála, ale její historie se začala odvíjet nedlouho poté. Z dějepisu ji známe jako místo, kde se v 15. století odehrály první a druhá pražská defenestrace, kde v letech 1694–1695 čekal na odsouzení vůdce chodské selské rebelie Jan Sladký-Kozina a kde se roku 1839 odehrával proces s legendárním loupežníkem Václavem Babinským. Méně už se ví, že na nádvoří radnice se odehrávaly i popravy, poslední ještě za nacistické okupace, a že posledním vězněm byla krátce Milada Horáková.
 

Akce na radnici v březnu a dubnu

  • K návštěvě radnice láká už několik let Neviditelná výstava, která běžným, vidícím návštěvníkům umožní prožít nezapomenutelnou hodinu v naprosté tmě s nevidomým průvodcem.
  • neděli 11. března končí na Novoměstské radnici výstava obrazů Pavla Raszky a jeho vnučky, výtvarnice Moniky Kočendové, nazvaná Ahoj, dědo. Ve středu 14. března začne výstava obrazů a kreseb malíře, grafika a pedagoga Jaroslava J. Alta.
  • sobotu 10. března přijďte ochutnat tradiční i netradiční dobroty z několika kontinentů na Festival delikátních chutí, pátek a sobota 16. a 17. března budou patřit Prague Spirit Festivalu 2018 s programem plným jógy, tance a hudby.
  • Na neděli 8. dubna se ve Velkém sále a v Mázhausu chystá Pražská výstava nožů Knives 2018, oblíbená prodejní jarní výstava nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a Česku. Od 19. do 22. dubna bude radnice patřit 41. veletrhu starožitností Antique, tentokrát na téma umění mladé republiky k oslavám sta let od vzniku Československa. Vystavovatelé se zaměří především na oblíbené styly 20. let 20. století a na mezinárodní úspěchy tehdejších československých umělců.
  • Na nádvoří Novoměstské radnice láká k posezení bohémská kavárna Café Neustadt, oblíbená zvláště u mladých. V souvislosti s projektem kavárníka Ondřeje Kobzy Piáno na ulici je jedno piáno umístěno i na nádvoří.
  • Máte rádi únikové hry? Autentickou atmosféru a promyšlené originální hádanky nabízí hra Tajemství císaře v historických suterénních prostorách Novoměstské radnice. Příběh ze 14. století, postavený na poznatcích z Karlova života, se odehrává v interiérech, vyrobených na míru od truhlářů specializovaných na středověké interiéry.
Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Průchod z Folimanky na Bastion

Průchod z Folimanky na Bastion

Zrenovovaný Bastion Novoměstských hradeb je nejkratší cesty na Ztracenku a směrem ke Karlovu z parku Folimanka.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Sochu z jemného pískovce vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky