Úvod > Aktuality > Nové Město na Moravě vyhlásilo rok 2022 Rokem lyžařů
Zážitky

Nové Město na Moravě vyhlásilo rok 2022 Rokem lyžařů

  • Vydáno18. února 2022
Rok 2022 je v Novém Městě na Moravě Rokem lyžařů. Téma je nejen oslavou významných osobností spojených s lyžováním, ale především příležitostí, jak oživit tradici, propojit generace, organizace a spolky.
Nové Město na MoravěSpeciálně k Roku lyžařů připravuje Novém Městě na Moravě ve spolupráci s Petrem Hladíkem Podcasty ze stopy. Ať už příběh, rozhovor nebo vzpomínka je každý měsíc k poslechu na všech kanálech města (např. na webu sport.nmnm.cz/r/rok-lyzaru/). Série představí historii lyžování včetně výroby lyží na Novoměstsku. Nabídne pohled na to, jak lyžování ovlivnilo životy lidí z Nového Města a okolí. Posluchačům by pak měla dát ucelený pohled na to, proč se běžecké lyžování stalo na Horácku takovým fenoménem. Podcastová série bude nabízet portréty významných osobností lyžování, zaměří se také ne jednotlivé etapy a poskytne i servis rekreačním lyžařům, kteří míří na Novoměstsko.

Zlatá lyžeDalší velkou akcí, kterou připravuje Nadační fond ve spoluprací s městem a Horáckým muzeem, je naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku, která bude mít celkem 11 zastavení. Trasa povede z Vratislavova náměstí směrem k Harusáku přes Vysočina Arenu, Mercedesku na Bělisko. Dále bude směrovat ke katolickému hřbitovu a odtud k vlakovému nádraží směrem k bývalé truhlářské dílně Slonek. Poslední zastavení bude na Oboře. Trasa povede zpět na náměstí a bude určena pro všechny generace – přístupná bude například i maminkám s kočárky nebo hůře pohyblivým lidem. Její dokončení je naplánováno na léto 2022.

Nové Město na Moravě získalo letos velice unikátní dar v podobě původní ceny zlaté lyže. Vladimír Kosour, syn Bohumila Kosoura, závodníka a několikanásobného vítěze závodu Zlatá lyže, tuto trofej daroval Horáckému muzeu, kde bude vystavena jako připomínka slavného závodu a jeho vítěze, který vyhrál třikrát za sebou. Osobně se setkat s panem Kosourem mladším bude možné v dubnu během besedy.
 

Lyžování po celý rok: slavnosti, pochod, výstavy a nová údržba tratí

Nové Město na MoravěLyžařské téma se promítne i do tradičních novoměstských akcí, jako jsou slavnosti Nova Civitas nebo muzejní noc. Nadační fond zahalí do lyžařského pláště i svůj tradiční Pochod srdcem Vysočiny a pro příští rok to bude Pochod po stopách mistrů. Na závěr Roku lyžařů připravuje Horácká galerie a Horácké muzeum zajímavé výstavy o lyžování.

Tento rok ale není jenom rokem kulturních akcí. Snahou města je především zajistit skvělé podmínky pro lyžaře. V letošní zimní sezoně proto proběhly zásadní změny v údržbě tratí. Při dobrých sněhových podmínkách si běžkaři na Novoměstsku užijí až 150 km udržovaných tratí. Aktuálně sněhu kvůli oblevě ubývá, ale ve vyšších polohách se stále můžete svézt. Doporučujeme Fryšavský ledovec, nebo okolí Rokytna. S údržbou letos mikroregionu Novoměstsko a Sportovnímu klubu NMnM pomáhají Technické služby s.r.o., které si nově pořídily čtyřkolku na najíždění tratí. A nejlepší je, že ji budou používat i v létě – třeba na singltreky nebo trasy pro horská kola.
Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Mimo závody je trať přístupná všem běžkařům zdarma.

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Krásná trasa z železniční stanice Olešná na Moravě vás provede moravskou Vysočinou okolo Pasecké skály a rybníků Medlov a Sykovec do Třech Studní. Odtud pak trasa pokračuje do vsi Lhotka a do Žďáru nad Sázavou.

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.

Harusův kopec – Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Harusův kopec – Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě je významným lyžařským střediskem Vysočiny pro běžky i sjezdové lyžování. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Harusův kopec skýtá příležitosti pro sjezdové lyžování.

Cyklo Vysočina Arena – Singltreky v Novém Městě na Moravě

Cyklo Vysočina Arena – Singltreky v Novém Městě na Moravě

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti.

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Tato okruhová trasa vás zavede přímo do srdce Žďárských vrchů. Na necelých 30 kilometrech projedete nejkrásnějšími vesnicemi na Vysočině (Fryšava, Tři Studně), zdoláte Brožovu skalku či Devět skal a jako bonus navštívíte proslulý biatlonový areál u hotelu Skihotel.

Další aktuality

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
Kraj Vysočina | Památky

Hrad Kámen zve na adventní prohlídky, poté se na čtyři roky uzavře

Hrad Kámen nedaleko Pelhřimova čeká dlouhá rekonstrukce s razantní změnou expozic. Ta měla původně probíhat už vloni, ovšem nakonec se správa hradu rozhodla termín posunout. Návštěvníkům je hrad ještě otevřen během adventních prohlídek do 18. prosince 2022, poté se na čtyři roky zcela uzavře kvůli úplné rekonstrukci.
Kraj Vysočina | Památky

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem listopadu pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9 do 16 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zve na včely, Dalajlámu i etiku

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabídne od 25. do 30. října 2022 tři stovky filmů a přinese objevnou retrospektivu americké oscarové avantgardistky Shirley Clarke, sondu do partnerských vztahů od režisérky Jany Počtové, filmovou esej o včelách dokumentaristy Miroslava Janka nebo snímek o neobvyklém přátelství mezi duchovním vůdcem Tibetu Dalajlamou a jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu. Chybět nebude ani reflexe ruské agrese na Ukrajině nebo konference věnovaná etice v dokumentu.
Kraj Vysočina | Zážitky