Úvod > Aktuality > Nové Město na Moravě vyhlásilo rok 2022 Rokem lyžařů
Zážitky

Nové Město na Moravě vyhlásilo rok 2022 Rokem lyžařů

  • Vydáno18. února 2022
Rok 2022 je v Novém Městě na Moravě Rokem lyžařů. Téma je nejen oslavou významných osobností spojených s lyžováním, ale především příležitostí, jak oživit tradici, propojit generace, organizace a spolky.
Nové Město na MoravěSpeciálně k Roku lyžařů připravuje Novém Městě na Moravě ve spolupráci s Petrem Hladíkem Podcasty ze stopy. Ať už příběh, rozhovor nebo vzpomínka je každý měsíc k poslechu na všech kanálech města (např. na webu sport.nmnm.cz/r/rok-lyzaru/). Série představí historii lyžování včetně výroby lyží na Novoměstsku. Nabídne pohled na to, jak lyžování ovlivnilo životy lidí z Nového Města a okolí. Posluchačům by pak měla dát ucelený pohled na to, proč se běžecké lyžování stalo na Horácku takovým fenoménem. Podcastová série bude nabízet portréty významných osobností lyžování, zaměří se také ne jednotlivé etapy a poskytne i servis rekreačním lyžařům, kteří míří na Novoměstsko.

Zlatá lyžeDalší velkou akcí, kterou připravuje Nadační fond ve spoluprací s městem a Horáckým muzeem, je naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku, která bude mít celkem 11 zastavení. Trasa povede z Vratislavova náměstí směrem k Harusáku přes Vysočina Arenu, Mercedesku na Bělisko. Dále bude směrovat ke katolickému hřbitovu a odtud k vlakovému nádraží směrem k bývalé truhlářské dílně Slonek. Poslední zastavení bude na Oboře. Trasa povede zpět na náměstí a bude určena pro všechny generace – přístupná bude například i maminkám s kočárky nebo hůře pohyblivým lidem. Její dokončení je naplánováno na léto 2022.

Nové Město na Moravě získalo letos velice unikátní dar v podobě původní ceny zlaté lyže. Vladimír Kosour, syn Bohumila Kosoura, závodníka a několikanásobného vítěze závodu Zlatá lyže, tuto trofej daroval Horáckému muzeu, kde bude vystavena jako připomínka slavného závodu a jeho vítěze, který vyhrál třikrát za sebou. Osobně se setkat s panem Kosourem mladším bude možné v dubnu během besedy.
 

Lyžování po celý rok: slavnosti, pochod, výstavy a nová údržba tratí

Nové Město na MoravěLyžařské téma se promítne i do tradičních novoměstských akcí, jako jsou slavnosti Nova Civitas nebo muzejní noc. Nadační fond zahalí do lyžařského pláště i svůj tradiční Pochod srdcem Vysočiny a pro příští rok to bude Pochod po stopách mistrů. Na závěr Roku lyžařů připravuje Horácká galerie a Horácké muzeum zajímavé výstavy o lyžování.

Tento rok ale není jenom rokem kulturních akcí. Snahou města je především zajistit skvělé podmínky pro lyžaře. V letošní zimní sezoně proto proběhly zásadní změny v údržbě tratí. Při dobrých sněhových podmínkách si běžkaři na Novoměstsku užijí až 150 km udržovaných tratí. Aktuálně sněhu kvůli oblevě ubývá, ale ve vyšších polohách se stále můžete svézt. Doporučujeme Fryšavský ledovec, nebo okolí Rokytna. S údržbou letos mikroregionu Novoměstsko a Sportovnímu klubu NMnM pomáhají Technické služby s.r.o., které si nově pořídily čtyřkolku na najíždění tratí. A nejlepší je, že ji budou používat i v létě – třeba na singltreky nebo trasy pro horská kola.
Cyklo Vysočina Arena – Singltreky v Novém Městě na Moravě

Cyklo Vysočina Arena – Singltreky v Novém Městě na Moravě

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti.

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu

Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Mimo závody je trať přístupná všem běžkařům zdarma.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Vysočina na běžkách: ze Zubří do Žďáru

Krásná trasa z železniční stanice Olešná na Moravě vás provede moravskou Vysočinou okolo Pasecké skály a rybníků Medlov a Sykovec do Třech Studní. Odtud pak trasa pokračuje do vsi Lhotka a do Žďáru nad Sázavou.

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.

Harusův kopec – Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Harusův kopec – Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě je významným lyžařským střediskem Vysočiny pro běžky i sjezdové lyžování. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Harusův kopec skýtá příležitosti pro sjezdové lyžování.

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Vysočina na běžkách: srdcem Žďárských vrchů

Tato okruhová trasa vás zavede přímo do srdce Žďárských vrchů. Na necelých 30 kilometrech projedete nejkrásnějšími vesnicemi na Vysočině (Fryšava, Tři Studně), zdoláte Brožovu skalku či Devět skal a jako bonus navštívíte proslulý biatlonový areál u hotelu Skihotel.

Další aktuality

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte národní kulturní památky v kraji Vysočina

Věděli jste, že je Vysočina krajem s nevyšším počtem UNESCO památek v ČR? Kromě toho ale nabízí i řadu dalších kulturních pamětihodností, mezi které patří hrady, zámky, kostely a chrámy, podzemí i významné židovské památky. Mnohé z nich se počítají mezi národní kulturní památky (NKP). Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. V kraji Vysočina naleznete 15 nemovitých národních kulturních památek. Podívejte se s Kudy z nudy, které to jsou.
Kraj Vysočina | Památky

V Novém Městě na Moravě se chystá Mistrovství světa v biatlonu. Sněhu je dost

Nové Město na Moravě bude od 7. do 18. února 2024 opět po jedenácti letech dějištěm Mistrovství světa v biatlonu. Na Vysočině se sejde světová biatlonová špička a utká se ve všech disciplínách, které se jezdí během světového poháru. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody, vytrvalostní závody, závody s hromadným startem i štafety. Chybět nebude smíšená štafeta a smíšený závod dvojic. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí. Stav tratí ve Vysočina Areně pochválil i rozhodčí IBU.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Kraj Vysočina | Životní styl

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od středy 31. ledna do neděle 4. února 2024 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
Kraj Vysočina | Příroda

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby jsou někdy zahalené do bílého pláště a jindy zase moc zimně nevypadají. Přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady, i na březích, vždycky co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou sobotu ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.
Kraj Vysočina | Zážitky