Úvod > Aktuality > Nové dvě tradice na seznamu UNESCO
Památky

Nové dvě tradice na seznamu UNESCO

  • Vydáno18. listopadu 2010
Od 16. listopadu má Česká republika již tři tradice, které jsou zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O nových kandidaturách z celého světa rozhoduje mezivládní výbor UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví, který od pondělí do pátku zasedá v keňské metropoli Nairobi.

Kromě již zapsaného slováckého verbuňku (tance mladíků odvedených na vojnu) nově na seznamu přibyly i tradice sokolnictví a masopustní průvody a masky na Hlinecku. Zápis sokolnictví navrhlo 11 zemí včetně Česka.

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se také musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a dále podporovat jeho přenášení z generace na generaci.

Na zasedání zástupců 24 členských států výboru, mezi nimiž měla své zastoupení také Česká republika, se letos posuzovalo 47 nominací z 29 zemí. Mezi nimi byli například francouzská gastronomie, španělská hudební a taneční kultura flamenco nebo čínská akupunktura.

Doposud na takzvaném Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva figurovalo 166 tradic ze 77 zemí.

Tipy na návštěvu památek zapsaných na seznamu UNESCO:
Zámek Telč
 
Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Zámek patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance v České republice. Architektonická hodnota komplexu dalece přesahuje český význam. Od roku 1992 je zapsán na seznamu UNESCO. 


Unikátní prohlídka selského baroka v Holašovicích

Prohlédněte si jedinečně dochovanou jihočeskou vesnici s domy ve stylu selského baroka v Holešovicích nedaleko Českých Budějovic. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
 
Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené v roce 1388 je společně s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

Sloup Nejsvětější Trojice představuje olomoucké baroko
 
Jednou ze známých olomouckých památek je bez pochyby sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Sloup je vůbec největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou
 
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je Národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla, kterému se zde podařilo mistrovsky spojit výrazové prostředky baroka i gotiky.
Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Další aktuality