Úvod > Aktuality > Nové Digitální planetárium v Hradci Králové je ve výstavbě
Soucasné planetárium
"> Soucasné planetárium "> Stavba digitálního planetária "> Budoucí digitální planetárium
Zážitky

Nové Digitální planetárium v Hradci Králové je ve výstavbě

  • Vydáno30. září 2013
Nové digitální planetárium v Hradci Králové bude sloužit jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.
 Vesmír jako na dlani budou mít před sebou návštěvníci nového digitálního planetária, které vzniká v těsné blízkosti hvězdárny v Hradci Králové. Jeho stavba začala na jaře roku 2013 a zkušební provoz je plánovaný na konec roku 2014. Srdcem nového hradeckého planetária o celkové ploše přes 800 metrů čtverečních bude kruhový sál s nakloněným hledištěm s až stovkou sedadel.

Speciální projekční plocha bude mít tvar polokoule a digitální projekční systém bude pokrývat několika projektory celou její plochu. Návštěvníci se tak budou moci pokochat prostorovou projekcí hvězdné oblohy či videofilmy z dalších vědních oborů lidského poznání.

Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu pak budou instalovány interaktivní expozice "Mikrosvět – makrosvět" a "Energie – její formy a přeměny", které budou návštěvníkům umožňovat, aby se stali aktivní součástí výstavy. Jednotlivé části expozic budou předvádět nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn.

Nové digitální planetárium bude sloužit jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu. Zároveň poskytne zázemí mladé generaci se zájmem o přírodní a technické obory s cílem zvýšení atraktivity studia na českých středních, vyšších odborných a vysokých školách s vazbou na vědecké a výzkumně aktivity.

Prostory planetária budou přizpůsobeny vozíčkářům a do jeho nabídky budou zařazeny i zvláštní programy pro nevidomé a neslyšící s využitím speciálních pomůcek. Objekt nového planetária bude propojen s budovou nynější hvězdárny. Stavbaři také vybudují novou přístupovou komunikaci a parkoviště s dostatkem míst pro návštěvníky.

Do planetária se vejde okolo sta návštěvníků. Akce a komentované pořady by měly mít spíše komornější podobu. Dbát se bude na osobní kontakt se zájemci o hvězdy. 
Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.