Úvod > Aktuality > Nová sezóna Collegia 1704 představí nový sál, novodobou premiéru i operu
Kultura

Nová sezóna Collegia 1704 představí nový sál, novodobou premiéru i operu

  • Vydáno31. května 2015
V pondělí 1. června zahajuje Collegium 1704 prodej vstupenek na koncertní sezónu 2015–16, která přináší mnoho novinek. Zavede posluchače do nového sálu, představí novodobou premiéru díla, které na znovuuvedení čekalo přes 250 let a do svého programu nově zařadí koncertní provedení opery, slavné Purcellovy Dido and Aeneas. Posluchači se na koncertech od října do dubna mohou dále těšit na Händelova Mesiáše, Monteverdiho Mariánské nešpory, proslulou mezzosopranistku Ann Hallenberg, na návrat skvělé Raffaelly Milanesi a mnoho dalšího.
Během desetiletí existence souboru, které si letos Collegium 1704 připomíná, se podařilo vybudovat dva koncertní cykly – Hudební most Praha – Drážďany a Collegium 1704 v Rudolfinu – a získat početné a nadšené publikum. Se sezónou 2015–16 spojuje Collegium 1704 to nejlepší z obou koncertních cyklů do jednoho a rozšiřuje místo svého působení o unikátní prostor gotického kostela sv. Anny – Pražské křižovatky. Pokračující spolupráci s Českou filharmonií tak doplní partnerství s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Kostel sv. Anny je kulturní křižovatkou v pravém slova smyslu: Díky tomu, že jako jediný z pražských kostelů přečkal bez úhony husitské války a díky citlivé rekonstrukci Evy Jiřičné, mohou dnes návštěvníci obdivovat původní gotické krovy a fresky Mistra Třeboňského oltáře. Další z významných osobností spojených s tímto prostorem je Václav Hájek z Libočan, který je pohřben v kryptě kostela.
Spojení prostředí Rudolfina s charismatickým prostředím Svatoannenského kostela umožňuje představit publiku různorodou škálu programů. I nadále se dramaturgie cyklu vedle uvádění stěženích děl repertoáru 17. a 18. století věnuje i méně známým kapitolám dějin hudby.

Jako příklad tohoto dějinného paradoxu mohou sloužit jména učitele a žáka Alessandra Scarlattiho a Johanna Adolpha Hasseho, autorů v programech listopadového a únorového koncertu. Oba patřili ve své době k nejoslavovanějším a nejinovativnějším skladatelům, avšak dnes se jen pomalu vracejí na výsluní pódií.

Sezóna zahájí dvojím koncertem v kostele sv. Anny – Pražské křižovatce 21. a 22. října, na kterém zazní jedno z nejlíbeznějších barokních děl, Monteverdiho Mariánské nešpory. Již tradičním vyvrcholením cyklu pak budou Vánoční a Velikonoční koncerty v Rudolfinu, zachován zůstává i oblíbený Silvestrovský koncert, který bude letos proveden hned dvakrát, aby byl uspokojen každoroční masivní zájem publika. Na koncertě 15. prosince vystoupí v Händelově kantátě Donna, che in ciel HWV 233 mezzosopranistka světového věhlasu, Ann Hallenberg. Silvestr bude věnován světským kantátám J. S. Bacha a na programu velikonočního koncertu pak velkolepý Händelův Mesiáš. Novinkou nadcházející sezóny pak bude koncertní provedení opery: tradice bude zahájena ikonickým zpracováním Vergiliova dramatu Dido and Aeneas Henryho Purcella.
Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Další aktuality

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.
Praha | Životní styl

Národní galerie Praha zahajuje Openingem 2023 novou sezónu

Ve čtvrtek 21. září 2023 spustí Národní galerie Praha podzimní uměleckou sezónu. Opening 2023 NPG otevřený široké veřejnosti zahájí výstavy Akvarel mezi Prahou a Vídní a Fotograf Festival Hypertension23. Součástí Openingu 2023 bude také oficiální zahájení festivalu Prague Art Week.
Praha | Kultura

Bílá Hora opět zažije rekonstrukci bitvy roku 1620

Přijďte se podívat na rekonstrukci bitvy na Bílé Hoře! Čeká vás velkolepá podívaná – stovky vojáků a dalších účinkujících z celé Evropy, jezdci na koních, dobové zbraně, vše navíc doplněno epickou hudbou a pyroefekty. Nenechte si ujít věrnou kopii bitvy, která se stala zlomem pro České země! Kdy a kde? 23. a 24. září na Bělohorské pláni – Vypichu v Praze 6.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 23. a 24. září 2023.
Praha | Zážitky

Závodišti v Chuchli je 117 let a do konce sezony chystá dostihové i parkurové závody

Skoro se tomu nechce věřit, ale na dostihy do Velké Chuchle chodíme už 117 let. Právě tolik let totiž, 28. září, uplyne od prvních závodů, které se v roce 1906 pořádaly na tehdy zbrusu novém okruhu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy do historie závodu a i na akce, které se ještě v Chuchli do konce roku budou konat. Víte, kde jinde po republice najdete další závodiště?
Praha | Letní sporty