Úvod > Aktuality > Nová poštovní známka připomíná poslední Rožmberky – Viléma a Petra Voka
Nová poštovní známka připomíná poslední Rožmberky - Viléma a Petra Voka
">

Nová poštovní známka připomíná poslední Rožmberky – Viléma a Petra Voka

  • Vydáno10. března 2011
Česká pošta vydala dne 9. března 2011 novou poštovní známku „Rožmberkové“ k příležitosti významného výročí 400 let od úmrtí posledního z rodu Rožmberků, Petra Voka. Křest známky se odehrál 10. března v prostorách Státního zámku Třeboň. Vydání nové poštovní známky je součástí projektu Rožmberský rok 2011.
Na známce jsou zobrazeni poslední, a patrně také nejznámější členové rodu Rožmberků – Petr Vok a Vilém.  Zejména  Petr Vok se zapsal do povědomí veřejnosti z filmů či divadelních představení, jeho skuteční historický přínos je však mnohem výraznější. Proslul jako mecenáš umění a mimo jiné se zasloužil také tím, že obětoval rožmberské finanční rezervy na vyplacení pasovských žoldnéřů, kteří v roce 1611 sužovali jižní Čechy.

Návrh známky tužkovou kresbou zhotovil akademický malíř a grafik Oldřich Kulhánek, rytinu provedl rytec Miloš Ondráček. Tisk je proveden ocelotiskem. Společně se známkou je vydána také kaligraficky zdobená obálka. Tiskový list obsahuje aršík s jednou známkou, která má rozměry 50 x 40 mm a katalogové číslo A0676. Rozměr obrázku známky na aršíku je 120 x 110 mm. Aršík poštovní známky Rožmberkové je vytištěn v nákladu 70 tisíc kusů. Nominální hodnota nové poštovní známky je 49 Kč. Zájemci si mohou aršík zakoupit na každé větší tzv. pověřené poště, na menších poštách může být k dispozici jen v omezeném množství. Větší množství aršíků lze také objednat přes službu Postfila na emailu postfila@cpost.cz nebo na telefonu 251036232. Nová poštovní známka Rožmberkové je v pořadí 676. českou poštovní známkou.

Rožmberský rok 2011 připomíná významný rod Rožmberků a jeho kulturní dědictví nejen v jižních Čechách. V tomto roce se uskuteční velké množství akcí s rožmberskou tématikou. Významnou událostí se stane zahájení výstavy Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, která se uskuteční od 20. května do 31. srpna 2011 ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Bude to vůbec poprvé v historii, kdy bude moci veřejnost spatřit na jednom místě tak zásadní soubor uměleckých děl, listin a jiných dokumentů, spjatých s rožmberským kulturním dědictvím.