ÚvodAktualityNová poštovní známka připomíná poslední Rožmberky – Viléma a Petra Voka

Nová poštovní známka připomíná poslední Rožmberky – Viléma a Petra Voka

  • 10. března 2011
Česká pošta vydala dne 9. března 2011 novou poštovní známku „Rožmberkové“ k příležitosti významného výročí 400 let od úmrtí posledního z rodu Rožmberků, Petra Voka. Křest známky se odehrál 10. března v prostorách Státního zámku Třeboň. Vydání nové poštovní známky je součástí projektu Rožmberský rok 2011.
Na známce jsou zobrazeni poslední, a patrně také nejznámější členové rodu Rožmberků – Petr Vok a Vilém.  Zejména  Petr Vok se zapsal do povědomí veřejnosti z filmů či divadelních představení, jeho skuteční historický přínos je však mnohem výraznější. Proslul jako mecenáš umění a mimo jiné se zasloužil také tím, že obětoval rožmberské finanční rezervy na vyplacení pasovských žoldnéřů, kteří v roce 1611 sužovali jižní Čechy.

Návrh známky tužkovou kresbou zhotovil akademický malíř a grafik Oldřich Kulhánek, rytinu provedl rytec Miloš Ondráček. Tisk je proveden ocelotiskem. Společně se známkou je vydána také kaligraficky zdobená obálka. Tiskový list obsahuje aršík s jednou známkou, která má rozměry 50 x 40 mm a katalogové číslo A0676. Rozměr obrázku známky na aršíku je 120 x 110 mm. Aršík poštovní známky Rožmberkové je vytištěn v nákladu 70 tisíc kusů. Nominální hodnota nové poštovní známky je 49 Kč. Zájemci si mohou aršík zakoupit na každé větší tzv. pověřené poště, na menších poštách může být k dispozici jen v omezeném množství. Větší množství aršíků lze také objednat přes službu Postfila na emailu postfila@cpost.cz nebo na telefonu 251036232. Nová poštovní známka Rožmberkové je v pořadí 676. českou poštovní známkou.

Rožmberský rok 2011 připomíná významný rod Rožmberků a jeho kulturní dědictví nejen v jižních Čechách. V tomto roce se uskuteční velké množství akcí s rožmberskou tématikou. Významnou událostí se stane zahájení výstavy Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, která se uskuteční od 20. května do 31. srpna 2011 ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Bude to vůbec poprvé v historii, kdy bude moci veřejnost spatřit na jednom místě tak zásadní soubor uměleckých děl, listin a jiných dokumentů, spjatých s rožmberským kulturním dědictvím.

Další aktuality

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

V době mezi 28. červencem a 6. srpnem 2024 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po osmačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 7. a 19. hodinou.
24. červenec 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj