Úvod > Aktuality > Nová lávka propojila Důl Hlubina s areálem Dolní oblasti Vítkovice v jeden celek
Nová lávka propojila Důl Hlubina s areálem Dolní oblasti Vítkovice v jeden celek
"> "> ">
Památky

Nová lávka propojila Důl Hlubina s areálem Dolní oblasti Vítkovice v jeden celek

  • Vydáno6. května 2015
NKP Dolní oblast Vítkovice a Důl Hlubina tvoří čtyři samostatné stavební celky. Historicky oddělené části území celé NKP, tj. území dolu Hlubina a území koksovny a vysokých pecí vítkovických železáren jsou zpřístupněny novou spojnicí, tzv. Jantarovou lávkou, která umožnila průchod oběma částmi areálu přes koksárenské baterie. Přes tuto lávku, která disponuje také rampou pro bezbariérový přístup, vede i nová prohlídková trasa "Uhelný okruh", z nově zřízeného návštěvnického centra.
Zřízení návštěvnického centra umožnilo zajištění kvalitního sociálního a informačního zázemí společného opět pro celou oblast NKP Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Jestliže areál Dolní oblast Vítkovice je místem pro technické poznání, poučení a rozluštění zázraků techniky a přírody, tak areál Hlubiny je věnovan duchovnu, myšlenkám, umění, performanci, koncertům, divadelním představením, konferencím o umění, tanci a pohybu.


Užijte si zajímavé prohlídky areálu

Ostrava VítkoviceOd 1. května byla zpřístupěna Vysoká pec č. 1 včetně nové nástavby. "Adrenalinový" okruh vás zavede na vyhlídku až do výšky téměř 80 metrů, dostanete se do nitra vysoké pece a dozvíte se vše o výrobě surového železa. Součástí nástavby je i kavárna.

Nově je zpřístupněn Uhelný okruh, který vás provede územím dolu Hlubina s atraktivní návštěvou uvnitř těžní věže, dozvíte se vše nejen o těžbě uhlí, ale také o jeho přeměně v koks a využití v souvislosti s vysokou pecí. Součástí trasy je i představení nově zrekonstruovaných objektů tohoto areálu včetně Jantarové lávky.

Prohlídky areálu trvají přibližně 100 minut a konají se denně v časech 10, 12, 14 a 16 hodin. Zavítat můžete také do Gongu, a to každou nedeli v 10:30, 12:30, 14:30 a 16:30 hodin.
 

Nově zrekonstruované budovy na dole Hlubina

HlubinaZ bývalého černouhelného dolu Hlubina vzniklo výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum. Budovy, které dříve sloužily jako koupelny nebo prostor bývalé těžní jámy s památkově chráněnými kompresory se proměnil v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Areál bude netradičním způsobem sloužit nejen k výuce technických, ale také humanitních oborů. Kromě seminářů se v nových prostorách budou konat také koncerty, festivaly i výstavy.

K nejstarším a architektonicky nejcennějším budovám patří staré koupelny z roku 1899, které využívali horníci při fárání. Nyní se staly těžištěm Provozu Hlubina, proměnily se v denní a noční klub, kavárnu, ateliéry pro dílny, sál pro divadlo a tanec i informační stánek. Proměnou prošla i bývalá jídelna, postavená v bruselském stylu v padesátých letech minulého století.

V budově ATR Studios, v bývalé trafostanici, je sedmnáct samostatných ateliérů nabízejících prostor pro malířskou, grafickou, fotografickou, designovou a architektonickou tvorbu.

Zajímavá budova se nachází na téměř samém začátku areálu – je nazvaná Cineport, jsou tu dva promítací sály. Jeden pro 60 návštěvníků a druhý, spíše studijní, s 25 místy. Dříve zde bývaly nové koupelny.
Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina v Ostravě – nový multifunkční prostor

Trojhalí Karolina je historickým prostorem nově určeným pro širokou veřejnost, která zde nachází rozmanitý program. Jde o kulturní památku, která svým moderním využitím vytváří unikátní kombinaci ostravského průmyslového dědictví a nové multifunkčnosti, krásy, energie a síly.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.