Úvod > Aktuality > Nová expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu se zaměří na design
Nová expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu se zaměří na design
">
Kultura

Nová expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu se zaměří na design

  • Vydáno4. července 2017
Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně čeká velká změna, jejíž cílem je vybudování nové expozice. Ta bude prostřednictvím klíčových témat vysvětlovat pojem design a současné tendence v oblasti uměleckého průmyslu a řemesla. Zahájení příprav vedoucích ke vzniku nové expozice je prvním z kroků na cestě k transformaci Uměleckoprůmyslového muzea v Muzeum Designu. Stálá expozice je od konce června uzavřena, v budově budou ale až do konce roku 2018 probíhat krátkodobé výstavy.
AstrolábV brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu na ulici Husova se na půl druhého roku uzavela stálá expozice Užitého umění a designu. Ve stávající podobě fungovala přes šestnáct let, posledními úpravami prošla v letech 1999–2001, kdy proběhla zcela zásadní rekonstrukce budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Nyní se Moravská galerie rozhodla redefinovat historicky překonaný formát Uměleckoprůmyslového muzea, nová podoba stálé expozice bude reflektovat vývoj českého designu

Výšivka UmprumPro vybudování nové expozice budou nutné jednak akvizice a jednak restaurátorské práce stávající sbírky užitého umění. Vzhledem k tomu, že se Brno dlouhá desetiletí pyšnilo přízviskem „moravský Manchester“, měla by být rozšířena sbírka módy, která představí návštěvníkům originální tvorbu dnes nevídaně vysoké řemeslné kvality z prvotřídních materiálů. Restaurátorský zásah vyžaduje například rozsáhlá sbírka šperků s českými granáty, sbírka textilu nebo dekor tzv. Votivního sálu.  
Nová stálá expozice designu bude přesunuta do přízemí a prvního patra, kde momentálně probíhají krátkodobé výstavy. Nové uspořádání výstavních sálů si klade vytvořit z Muzea Designu živý a divácky atraktivní celek. Nově budou zpřístupněny prostory s malovanými stropy, kde se nyní nachází depozitář.

Uzavření stálé expozice probíhá od 30. června 2017, v budově budou ale až do konce roku 2018 probíhat krátkodobé výstavy, jmenovitě Kmeny 90 (12. 5. –1. 10. 2017); Paneland. Největší československý experiment (24. 11. 2017–18. 3. 2018); 28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018 (10. 5.–26. 8. 2018); Jiří Kuhnert: ze Zbrojovky do Porsche (říjen – 31. 12. 2018).
Dne 1. 1. 2019 se Uměleckoprůmyslové muzeum zcela uzavře, nové expozice budou slavnostně otevřeny 1. 12. 2019.
Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura